Prosta aplikacja komercyjna

0

Cześć,
mam takie pytanie, czy w .NET tworzy się tylko i wyłącznie aplikacje komercyjne, to znaczy w korpo dla innych korpo. Chodzi mi o to, że na przykład PHP mogę niskim kosztem napisać dla siebie aplikację, która pomoże mi w pewnych zadaniach, a do działania potrzebuje prostego serwera. Czy to samo tyczy się platformy .NET? Nie powiem C# bardzo mi się spodobał, nad nim spędziłem znaczną ilość czasu, jednak zaprzestałem ze względu na PHP i "łatwość" wytwarzania prostych aplikacji. Jakie macie zdanie na ten temat?

2

Nie no, to nie jest tak, że jak będziesz pisał apki dla niekorpo to przyjdzie Bill Gates i ci weźmie komputer :P

Możesz pisać wszystko(?) to, co w PHP i innych, a jeżeli chodzi o trudność, to nie wydaje mi się aby było jakoś znacznie ciężej/łatwiej. Po prostu musisz zobaczyć jakieś tutoriale / dokumentacje i pobawić się tym.

Jeżeli chcesz to stawiać na Linuxie to .NET Core zamiast .NET Frameworka.

1

Moje zdanie jest bardzo proste: użyj narzędzia, które jest dla Ciebie najbardziej wygodne. Platforma .NET to narzędzie, które można wykorzystać zarówno do prostych projektów jak i złożonych systemów. To nie jest tak, że w .NET piszę się tylko i wyłącznie skomplikowane rzeczy - jeżeli lubisz tę technologie to po prostu ją wykorzystaj i już (szczególnie polecałbym na chwilę obecną zainteresować się .NET Core).

Z punktu widzenia niniejszego wątku istnieją chyba tylko dwie różnicę pomiędzy PHP a .NET. Pierwsza to wygoda pracy, która jest mocno subiektywna, druga to hosting. PHP ma to do siebie, że serwery z jego obsługą są tanie i szeroko dostępne. Hosting .NET też nie musi być jakiś oszałamiająco drogi (Webio ma dość atrakcyjne ceny, serwery VPS też już można kupić za stosunkowo niewielką cenę - gdybyś chciał serwer VPS to może mógłbym Ci załatwić niewielki rabat :))

Nie zmienia to jednak faktu, że (w mojej opinii) nie zawsze warto ładować się w platformę .NET. Jeżeli aplikacja, którą chcesz stworzyć jest wyjątkowo trywialna (np. do napisania w jeden dzień) to chyba lepiej w takiej sytuacji wykorzystać języki skryptowe (subiektywna opinia). W sytuacji kiedy chciałbyś napisać coś większego (niekoniecznie coś rzeczywiście dużego, ale o sensownym rozmiarze) to sprawa jest już dyskusyjna: najlepiej kierować się wtedy własnymi preferencjami.

0
guuren napisał(a):

mam takie pytanie, czy w .NET tworzy się tylko i wyłącznie aplikacje komercyjne, to znaczy w korpo dla innych korpo.

Komercyjny oznacza nastawiony na zysk. Ja w .NET pracuję przy systemach, którzy używają zwykli ludzie, i wciąż jest to działalność komercyjna.

Chodzi mi o to, że na przykład PHP mogę niskim kosztem napisać dla siebie aplikację, która pomoże mi w pewnych zadaniach, a do działania potrzebuje prostego serwera. Czy to samo tyczy się platformy .NET?

No to chyba już od Ciebie zależy, czy Twój koszt pisania w PHP jest niższy czy wyższy niż w .NET.

0
guuren napisał(a):

Cześć,
mam takie pytanie, czy w .NET tworzy się tylko i wyłącznie aplikacje komercyjne, to znaczy w korpo dla innych korpo.

Nie.
Można w tym pisać wszystko dla wszystkich, jak to języku ogólnego przeznaczenia.

Chodzi mi o to, że na przykład PHP mogę niskim kosztem napisać dla siebie aplikację, która pomoże mi w pewnych zadaniach, a do działania potrzebuje prostego serwera. Czy to samo tyczy się platformy .NET?

W sumie, tak.
I w sumie nie, bo może to być dowolna aplikacja.
Również taka która nie potrzebuje serwera, albo będzie tylko serwerem (np. WebAPI), albo będzie wykonywała skrypty, albo będzie "skompilowana" i w efekcie będzie generowała dynamiczne stronki WWW.

Chcesz napisać serwer? Możesz.
Chcesz napisać klon notatnika? Tez możesz, ale wtedy niepotrzebny Ci żaden serwer.
Chcesz napisać serwer, który będzie wykonywał skrypty PHP? Też możesz to zrobić w .NET.

Nie powiem C# bardzo mi się spodobał, nad nim spędziłem znaczną ilość czasu, jednak zaprzestałem ze względu na PHP i "łatwość" wytwarzania prostych aplikacji.

Co Tyr rozumiesz przez "aplikację"?
Nie każda prosta strona w przeglądarce jest aplikacją i nie wszystkie aplikacje są prezentowane w przeglądarce, jeślibyś o tym nie wiedział...

Jakie macie zdanie na ten temat?

Zdanie mam takie, że PHP do C# ma się jak pięść do nosa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1