Która technologia jako pierwsza? ASP NET czy WPF?

0

Witam,
tak jak w temacie chciałbym się dowiedzieć co jest bardziej opłacalne do nauki jako pierwszą technologię .NET

Pozdrawiam

1

W zależności co chcesz robić. W przypadku WPF, jesteś ograniczony do komputerów z Windowsem, zaś w przypadku ASP NET jesteś ograniczony do urządzeń, które mają przeglądarkę internetową (czyli raczej wszystkie). Do WPF potrzebujesz znajomości C# i XAML. Do ASP NET potrzebujesz HMTL, CSS, JavaScript, ewentualnie jakiś framework jak ReactJS, Angular, Vue co nie zmienia faktu, że powinieneś również znać HTML, CSS i JavaScript. Dochodzi jeszcze opcja pod nazwą Blazor. W dobrym kierunku to idzie, więc zamiast uczyć się nowych języków i frameworków, możesz pisać takie apki jak angular ale w C#. Blazor jest jeszcze we wczesnej becie, według mnie, więc bardziej dla zabawy polecam. Samo ASP NET niestety nie ogarnie wszystko, zawsze będziesz musiał się czymś posiłkować, tu mam na myśli JS, ponieważ przeładowywanie strony przy każdej interakcji użytkownika uprzykrza mu życie.

1

Powiedziałbym że ASP jest najbezpieczniejszą opcją. Koniec końców to web w którym jest najwięcej pracy. Ponadto wystawia Cię do innych uniwersalnych zagadnień jak np. JavaScript.

0

Bardzo dziękuję za te komentarze. Ja również uważam, że wszystko teraz idzie do internetu, dlatego ASP .NET będzie chyba dobrym wyborem. HTML CSS się zna, jak również JS oraz PHP więc myślę, że na początek starczy. Przede mną jeszcze JQuery. W między czasie warto ogarnąć Angulara.

1

Nie wiem skąd się to bierze, może bardziej zorientowani w terenie się wypowiedzą, ale raczej wszystko zmierza do czystego JS, bez JQuery. Zauważyłem jakiś ogólny hate na JQuery, więc może to sobie daruj, a prędzej wybierz sobie jakiś framework - react, angular, vue.

2
AdamWox napisał(a):

Do WPF potrzebujesz znajomości C# i XAML. Do ASP NET potrzebujesz HMTL, CSS, JavaScript

Polemizowałbym, sam od lat pracuję w ASP.NET, a HTML i CSS widziałem na oczy ostatnio ze 4 lata temu. Za to myślę, że ASP.NET bez C# może być bolesne.

Samo ASP NET niestety nie ogarnie wszystko, zawsze będziesz musiał się czymś posiłkować, tu mam na myśli JS, ponieważ przeładowywanie strony przy każdej interakcji użytkownika uprzykrza mu życie.

To jest problem implementacji frontendu, nie ASP.NET jako takiego.

0

@somekind:
To jak piszesz, w WebForms, DevExpress? Skoro już coś podważasz to dobrze by było napisać, że autor tego wątku ma alternatywe do HTML. Nawet ja jestem ciekawy

1

Pewnie pracuje z ASP Net Web API - tam nie jest potrzebny żaden HTML ani CSS

0

Czyli zajmuje się tylko backendem, a obawiam się, że skoro autor wątku ma dylemat pomiędzy WPF, a ASP NET to tworzenie nic nie znaczącego (samego) API jego dylematu nie rozwiąże. Głupie czepianie się słówek i na siłę trzymanie się, że autor pyta o ASP NET, a nie sprecyzował dokładnie. Wypowiedź @somekind w przypadku ASP NET kompletnie nie ma sensu.

1

Byłbym daleki od określania web api jako nic nie znaczącego. To aplikacja udostępniająca różnego typu zasoby. Nic nie znacząca będzie raczej strona internetowa bez źródła danych.

No moim zdaniem wypowiedź @somekind ma sens jeśli dobrze zrozumiałem sens. ASP NET to webformsy, mvc i web api. Tak więc można pracować w ASP NET nie mając potrzeby ani razu użycia html, css czy js.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0