Wybór projektu pod rozwój swoich umiejętności i do CV?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-08-12 05:21
0

Jestem studentem 3 roku. Zastanawiam się nad projektem WebAPI, który łączy się z zewnętrznym API (w celu wyciągnięcia pewnych danych z jakiejś stronki i zapisu do bazy danych). Czy to jest dobry pomysł na projekt pod rozwój swoich umiejętności i do CV? czy może lepszy będzie jakiś typowy projekt - sklep (podejście mvc)?

Kilka kwestii - co będzie lepsze w przypadku świeżaka do CV? a) vs b).
1.
a). rozbudowane widoki (viewmodel) ze składnią razor
b). kilka stron w popularnym frameworku - react albo angular
2.
a). lokalna baza danych
b). Azure

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 07:04
1
  1. Opcja - zastanów się czy nie ma stosunkowo mało skomplikowanego kawałka softu, który by Ci się przydał w życiu codziennym. No, chyba, że ten sklep będzie miał trochę sensownej logiki, która faktycznie powinna/mogłaby się w nim znaleźć.

Co do drugiego punktu - zależy.
1) Ja bym się kierował w stronę API + oddzielny front, który nie musi być frontem webowym, a np. aplikacją mobilną. Z Razorem tego nie zrobisz. Zajmie to natomiast więcej czasu i będzie odrobinkę bardziej skomplikowane, ale w końcu chodzi o naukę na jakimś sensownym przykładzie.
2) Znowu, zależy. Zadaj sobie dwa pytania:

  • Dlaczego i co wg. Ciebie oznacza "lokalna baza". Zrób to tak, żeby nie musiała być postawiona na tej samej maszynie.
  • Czy użycie bazy Azurowej ma sens i uzasadnienie w tym wypadku.

Jeśli nie ogarniasz jeszcze dobrze zwykłych baz, to pchanie się w Azure od razu nie ma sensu, bo dołożysz sobie tylko kolejną warstwę skomplikowania, z drugiej strony, ponownie, to tylko ćwiczenie.

Ważne żebyś się sam zastanowił co chcesz osiągnąć i które rozwiązania zapewnią szybsze, pewniejsze wdrożenie. Potem możesz się zastanowić czy jesteś w stanie to zaprojektować tak, żeby przeprowadzić bezbolesny upgrade/migrację do bardziej zaawansowanego rozwiązania.

I chyba najlepiej w tym kierunku iść, bo klepanie kodu to tylko mała część, ważniejsze jest nauczenie się jak podejmować decyzje i poczuć ich konsekwencje.
Więc rozpisz sobie wymagania, poczytaj, zdecyduj czego potrzebujesz, a potem próbuj rozbudowywać i wykorzystywać bardziej złożone rozwiązania :)

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 07:42
var
0

Jak chcesz pochwalić się własnym projektem w CV to zamiast sklepu napisz np. swój własny ORM.
Po pierwsze nauczysz się o wiele więcej i trafisz na dużo ciekawsze problemy. Po drugie na nikim chyba nie robi wrażenia sklep przepisywany z książek albo filmów.

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 17:50
0

Ale jest sens tworzenia projektu z wykorzystaniem składni Razor? obecnie chyba rzadko jest wykorzystywany w firmach... frontend to raczej react/angular

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 18:48
0

Na większości grup/forów mówią "Nie pisz kolejnego CRUD'a bo to banał... Zrób coś co Ci się przyda" itp, a ciężko znaleźć kogoś kto chociażby pokaże jakieś fajne projekty, które według tych kryteriów są spoko albo chociaż lepiej opisze co konkretnie ma na myśli. Większość chyba zapomina o swoich początkach, w których też nie mieli pomysłu na autorskie rzeczy. Dołączam się do pytania, bo też nie mam pomysłu i klepię sobie sklep internetowy :D pozdro

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 19:50
1

Ja na twoim miejscu wszedłbym na portal ogłoszeniowy typu oferia. Tam ludzie, że potrzebują system np jakiś mały CRM, System do zarządzania flotą pojazdów, itp. Są czasami opisane trochę jakie ma mieć funkcjonalności. Analizujesz i robisz. I jak będzie dobrze zrobiony może uda Ci się go sprzedać kiedyś.

Pozostało 580 znaków

2019-08-12 19:54
1
bezikan napisał(a):

Ale jest sens tworzenia projektu z wykorzystaniem składni Razor? obecnie chyba rzadko jest wykorzystywany w firmach... frontend to raczej react/angular

Jest sens, jeśli ma to uzasadnienie w projekcie. Jeśli chcesz w przyszłości myśleć o innym odbiorcy niż przeglądarka, to lepiej machnąć api + front.
Jak zależy Ci na szybkim developmencie i nie dbasz o dostęp "z zewnątrz" , to prawdopodobnie Razor będzie lepszy.

To, że teraz często szukają fullstacka nie jest aż tak ważne, bo frameworka się nauczysz, a wstępny brak znajomości nie powinien przeważyć samodzielnie podjętej, świadomej decyzji i umiejetnosci uzasadnienia jej konkretnymi wymogami projektu. Nawet jeśli to Ty te wymogi ustaliłeś na jakiejś podstawie.

@lucaslov
Niech to będzie sklep, ale niech ma trochę więcej bajerów, niż koszyk i lista przedmiotów.
Dorzuć do tego rabaty kodowe i ich walidację, automatyczne przeceny bazowane na porze roku/kategorii/czymkolwiek. Niech ma jakiś system punktowy dla stałych klientów itp.
Nie chodzi o to, że jakaś aplikacja jest zła. Chodzi o to, żebyś:
A) wiedział po co ją robisz i co ma zawierać,
B) stworzył wymagania, projekt i wdrożył w życie(np. na wewnętrznym prywatnym hostingu, abo cuś, tak żeby można było powiedzieć że działa i można było pokazać)
C) podejmował decyzje i był w stanie uzasadnić wybór technologii, narzędzi i poszczególnych rozwiązań.
Źle się o nich mówi, bo w większości to aplikacje na jedno kopyto, powielane metodą "pacz filma i przepisuj bez zrozumienia" albo żywcem wyjęte z tutoriala.

Jak napiszesz własne rozwiązanie, o którym będziesz mógł opowiedzieć, to możesz w programie nawet obliczać średnią wagę kupy swojego kota w stosunku do ilości pokarmu i nie będzie źle :)

edytowany 2x, ostatnio: Klojtex, 2019-08-13 00:10

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0