Co używacie w pracy? Visual Studio vs Visual Studio Code

0

Co używacie w pracy (jako programiści ASP.NET)?

0

Myślę, że to nie jest kwestia VS vs VSC, tylko (VS + VSC) vs Rider ;)
Ale nie ma co się oszukiwać: to pierwsze połączanie jest ZDECYDOWANIE popularniejsze. Sam fakt, że w tej ankiecie Rider został podpięty pod "Inne", tylko to potwierdza ;) Myślę, że Ridera używają głównie hipsterzy i osoby przechodzące z innych języków, do których flagowe IDE dostarcza JetBrains.

0

hmm...ciekawe... wydawało mi się, że Visual Studio Code jest częściej używany... ze względu na popularność asp.net Core + angular/react.
a może po prostu Polska jest jak zwykle do tyłu z nowościami i to się powoli zmienia? albo w Polsce robione są jedynie projekty "kobyły" pod utrzymanie?

2

Nie „co używacie” tylko „czego używacie”.

Poza tym dlaczego “vs”. To są różne narzędzia do różnych celów, a ich funkcjonalność tylko częściowo się pokrywa.
I teraz uwaga.
Używam obu.
Co mam niby zaznaczyć? :D

2

Visual Studio jest na rynku od 1995 roku. Trudno, by jakaś nowość i to jeszcze kiepskiej jakości była bardziej popularne ;) Sam mam przyjemność od ponad dekady używać Visual Studio i nieprzyjemność używania Visual Studio Code odkąd wyszło. Jeden projekt jeszcze rozwijam w VSC i to wielki ból zadka jest. Visual Studio jest niepodważalnym liderem. Co do VSC to mam listę obserwacji, które dyskwalifikują go jako wybór do prowadzenia projektu, a jeśli go używam to dlatego, że muszę:

 1. Totalnie brakuje wsparcia dla wielu okien. Nie możesz otworzyć np. 4 okien z kodem na 2 monitorach. Jedyne co można zrobić to otworzyć drugą instancje VSC co nie pozwala mieć wielu okien na wielu monitorach z pułapkami i przeskakiwać między nimi.

 2. Brak wsparcia (chyba) do debuggowania JIT a przynajmniej jak próbowałem to się nie dało

 3. Brak okien konfiguracyjnych projekt i solucje - trzeba rzeźbić w plikach konfiguracyjnych

 4. Nie można wydokować okna "watch".

 5. Nie można zmieniać lokalizacji paneli i dowolnie ich dokować

 6. Jak debuggujemy kod to można go edytować !

 7. Jak debuggujemy kod to możemy włączyć jego kompilacje co w wyniku locków się nie uda ale nie powie dlaczego

 8. Czasami VSC ubzdura sobie, że w kodzie jest błąd mimo, że go poprawiło się. Pomaga tylko restart środowiska.

 9. Nieergonomiczne obsługa w panelu komend jak budowanie, wydawanie czy instalacja pakietów NuGet. To powinno być rozwiązanie komplementarne, a nie zastępujące klasyczne managery pakietów, czy konfigurację i odpalanie tergetów budowania.

 10. Brak eventów post i prebuildpwych

 11. Sporadyczne wysypki

 12. Brak warunkowych pułapek

 13. Brak narzędzi diagnostycznych i profilujących

 14. Brak narzędzi generujących kod (klasy, widoki, poco, etc.)\

 15. Brak równoległego callstacka i watcha

 16. Biedne zarządzanie pułapkami

17... mógł bym wymieniać jescze i jeszcze

Generalnie, z tym brakiem wielu okien to to jest strzał w kolano dla edytora (bo to nie IDE), programistycznego. nawet Vim czy Notepad++ mają tą funkcje. Niestety Visual Studio Code z Visual Studio ma wspólną tylko nazwę. Może w przyszłości będzie lepsze... ale na razie nie daje rady.

bezikan napisał(a):

hmm...ciekawe... wydawało mi się, że Visual Studio Code jest częściej używany... ze względu na popularność asp.net Core + angular/react.

Co do popularności asp.net core mvc to to nie ma nic do rzeczy. Sam rozwijam projekty w tej technologii za pomocą pełnego Visual Studio 2019.

bezikan napisał(a):

a może po prostu Polska jest jak zwykle do tyłu z nowościami i to się powoli zmienia? albo w Polsce robione są jedynie projekty "kobyły" pod utrzymanie?

Nie podoba mi się pejoratywny wydźwięk tego zdania. Jesteś z tych osób co krytykują Polskę i raczej wstydzą się swojej narodowości? Akurat w Polsce robi się coraz więcej nowych projektów, jak i powstają nowe polskie firmy IT z polskimi projektami.Jeśli chodzi o C# to rynek u nas jest dość świeży. Owszem zdarzają się projekty rozwojowe dojrzałych systemów, ale to naturalne.Większość kodu jaki jest utrzymywany jest napisany dawniej niż 5 lat temu. Nie oznacza to niczego złego, a ludzie utrzymujący ten kod nie są mniej wartościowi czy głupi. Wbrew pozorom utrzymanie jest cięższe i potrzebni do tego są bardzo dobrzy specjaliści. Pamiętajmy, że programowanie wspiera biznes a nie jest sztuką dla sztuki.

0

Totalnie brakuje wsparcia dla wielu okien. Nie możesz otworzyć np. 4 okien z kodem na 2 monitorach. Jedyne co można zrobić to otworzyć drugą instancje VSC co nie pozwala mieć wielu okien na wielu monitorach z pułapkami i przeskakiwać między nimi.

mozesz sobie rozciagnac edytor na dwa monitory. Problem solved. To o czym piszesz, tez nie widze w Visual Studio. Moglbys podac linka / prezentacje jak to wyglada w VS?

Jak debuggujemy kod to można go edytować !
w oby przypadkach mozesz go edytowac. tylko w VS czasami a VSC zawsze

ogolnie nie ma co porownywac VSC do VS. Jedno to edytor tekstu z rozszerzeniami drugi to IDE

To jest porownanie jednego rolnika z warzywniakiem

1

VSC do htmli, cssów, typescriptów itd.

VS do C#.

VSC nie ma podjazdu do VS jeżeli chodzi o C#, no może poza dostępnością na Linuxach.

1
bezikan napisał(a):

hmm...ciekawe... wydawało mi się, że Visual Studio Code jest częściej używany... ze względu na popularność asp.net Core + angular/react.

Jaka niby popularność? 5 hipsterskich greenfieldów kontra dziesiątki tysięcy projektów w standardowym frameworku?

a może po prostu Polska jest jak zwykle do tyłu z nowościami i to się powoli zmienia? albo w Polsce robione są jedynie projekty "kobyły" pod utrzymanie?

Tak, bo to właśnie tak wygląda. Nie ma projektu, a nagle ktoś wpada na pomysł, że zrobi w Polsce "kobyłę pod utrzymanie". I tak powstaje legacy. :D

VS do projektów w C#.
VSC do projektów bez C#.
No, ale autor ankiety nie przewidział, że można używać obu.

0

Jeśli ktoś próbuje VSCode używać jako IDE – z debugowaniem – to rzeczywiście, wypada tak sobie w porównaniu choćby z Visual Studio.
Ja używam VSCode z pluginami stricte jako edytor. Pod tym względem jest bardzo wygodny i uważam że przewyższa VS. Mam podpięte kolorowanie i linter (sprawdzacz składni) tych języków które mi potrzeba. A debugowanie, ze względu na charakterystykę projektu, i tak zwykle robi się printami...

0

Podsumowując. VS Code nie ma takich możliwości co VS, ale jest pomocne w pracy.
A co w przypadku programowania na mac, linux? czy założeniem asp.net CORE nie jest wieloplatformowość? MS planuje wypuścić VS na linuxa?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1