Jak wy pracujecie nad kodem ?

0

Witam, ostatnio zastanawia mnie jedna rzecz. W jaki sposób pracować nad własnym kodem. Zazwyczaj jest tak że napiszę jakiś fragment kodu i już tak zostaje to po jakimś czasie wracam do niego, wtedy widać że coś w nim brakuje, niby robi co ma robić ale starsi koledzy piszą mocno rozszerzony kod, że tak nazwę. Czy są jakieś sposoby na czysty kod ? Jak nad tym pracować ?

4

Zazwyczaj jest tak że napiszę jakiś fragment kodu i już tak zostaje to po jakimś czasie wracam do niego, wtedy widać że coś w nim brakuje

Każdy tak ma i nie wydaje mi się, że to uczucie kiedyś znika; co jakiś czas przypadkiem spojrzysz na swój kod sprzed roku i powiesz to nie może być moje - ale to dobrze: znaczy, że się rozwijasz :-)

Czy są jakieś sposoby na czysty kod ? Jak nad tym pracować ?

Warto taki starszy kod refaktoryzować - trochę poprawić nazewnictwo, trochę poprawić układ, a czasem całkowicie przeorać, jeśli tylko masz testy i jesteś pewien, że po refaktoryzacji będzie wyglądał / działał lepiej.

Przechodzę coś takiego w swoim prywatnym projekcie, gdzie na przestrzeni roku zdążyłem dwa razy zmienić architekturę (ponieważ poznałem nowe koncepty, obejrzałem kilka prezentacji itd.), a teraz przepisuję JavaScripty na TypeScripta, bo frontend się jednak rozrósł nieco bardziej niż przypuszczałem i zauważyłem, że TS szybko się zwróci w postaci lepiej samo-dokumentująćego się kodu.

Ważne jest jednak, abyś na taki refaktoring miał jakiś pomysł - nie dłub bo nie mam co robić, to se poprzenoszę klasy między katalogami, tylko wyznacz jasne cele, np.: moduł do zarządzania xyz jest nieczytelny - poświęcę 50% czasu na przepisanie go.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0