Wydajność i działanie aplikacji na innych systemach.

0

Cześć!
Piszę aplikację która będzie docelowo działać na Win XP. Sam mam windowsa 10 w związku z czym mogą wystąpić pewne błędy.
Aplikacja na pewno będzie używać lokalnej bazy danych (z tego co czytałem to access z jakąś biblioteką) i biblioteki do generowania pdf'ów.

Chciałem się Was zapytać o możliwość testowania aplikacji na starszych wersjach systemu. Czy zwykłe uruchomienie w trybie zgodności wystarczy? Dodatkowo na co zwracać uwagę przy pisaniu docelowo na win xp? Głównie chodzi mi o to czego nie używać bo powoduje błędy na ww systemie.

Przepraszam jeśli pytanie jest dość "noobskie" ale dopiero wkraczam do świata pisania pod windowsa.

0

Zwróć uwagę na odpowiednią wersje frameworka. Dla XP to będzie chyba 4.0, sprawdź sobie. Kompiluj soft z tą wersją jako docelową. Jeżeli korzystasz z jakichś dodatków do projektu to też warto sprawdzić czy działają z wersją frameworka 4.0. Jak nie to pociagniesz sobie nugetem starszą wersję. Do testów warto postawić sobie wirtualkę, bo będziesz miał natywne środowisko zamiast trybu Xp, któremu bym za bardzo nie ufał. Nawet jak nie masz licencji to 30 dni powinno spokojnie wystarczyć.

0

Największa bolączką jeśli chodzi o wspieranie Win XP jest to że tam jest maksymalnie .net w wersji 4.0

1

Poza tym Microsoft nie wspiera XP już od kilku lat, więc najlepiej dać se spokój.

0

Zwróć uwagę na... ikonę aplikacji, bo za duża nie zadziała. Maksymalna to zdaję się 16x16px (ew. 32px).

Poza tym Microsoft wypuścił plugin do kompilatora dzięki któremu można korzystać z async/await na .NET 4: https://www.nuget.org/packages/Microsoft.Bcl.Async/

1

@Juhas łatwo powiedzieć ale jak masz zakład czy instytucję, w której 3/4 komputerów to stacje z Windowsem XP to co zrobisz? Osobiście miałem do czynienia z pisaniem softu pod ten system, bo zwyczajnie nowszych wind nie było (tj. były ale głównie dla osób, które z tworzonego systemu i tak nie korzystały). Deal with it, po prostu framework 4.0 i lecisz.

0

Zwróć uwagę na... ikonę aplikacji, bo za duża nie zadziała. Maksymalna to zdaję się 16x16px (ew. 32px).

To nie jest kwestia rozmiaru. XP nie obsługuje ikon skompresowanych. Ikona dla XP powinna zawierać komplet rozmiarów z 48x48 włącznie.

Czy zwykłe uruchomienie w trybie zgodności wystarczy?

Tryb zgodności służy do rozwiązywania problemów w drugą stronę: jeśli pod Win10 nie chce działać program przeznaczony dla XP, a nie do sprawdzania czy program będzie działać pod XP.

0

@Azarien: dzięki za wyjaśnienie.

@grzesiek51114 też często spotykam taką sytuację i muszę utrzymywać aplikację na XP również.

2

@Juhas: potencjalni klienci mojej firmy mają XP i dla przykładu dostają oferty od nas i od innej firmy. Tamta im mówi że uruchomią na ich komputerach z XP system, ja będę się upierał że muszą kupić 300 licencji na Windowsa 7 żebyśmy w ogóle zaczęli rozmawiać. Jak myślisz, kogo oferta zostanie przyjęta? Wiem, że to bez sensu ale wiele firm mało obchodzi czy Windows XP ma wsparcie, ważne że działa i że nie trzeba inwestować w nowy system.

0

Niezła masakra. Znane są mi przypadki, że jakaś firma, która używa komputera do pisania maila i ma 6 stanowisk posiada jeszcze XP, a nawet VISTE. Natomiast kilkaset stanowisk to są już duże, bardzo duże firmy. Aż głowa boli, że tworzy się coś nowego na coś starego, coś co w gruncie rzeczy twórca uznał za wymarłe...

0

Rekordzista miał Windows 98, ale to już było przegięcie. Dla klienta liczy się koszt wdrożenia a trudno wytłumaczyć, że jest problem z systemem na komputerze skoro przecież widzi że działa dobrze. Sam Microsoft miał poważny problem z wycofaniem wsparcia dla XP w końcu to chytrze zrobili. Niestety w branży, w której działam (produkcja, logistyka) klienci mają masę przestarzałego sprzętu a nawet nowe urządzenia AutoID posiadają Windowsa CE 6.5 na którego można pisać aplikacje jedynie w Visual Studio 2008.

0

Dzięki za odpowiedzi :) W woli wyjaśnienia pisze aplikacje dla mamy dziewczyny. Mają w domu starego kompa z xp i nic lepszego nie potrzebują. A aplikacja tak na prawdę ma tylko operować na plikach i generować jeden docelowy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1