Możliwości aplikacji C# na Windows IOT (Raspberry)

0

Witajcie,

Ostatnio trochę walczymy w pracy z wykorzystaniem do prostego urządzenia pomiarowego Raspberry PI. Szperam w internecie i jakoś niezbyt umiem się odnalezc w kontekście oprogramowania w C# dla tegoż urządzenia. Raspberry może używać dwóch systemów Windows IOT i Rasbian. Jeśli chodzi o Windows to z tego co się dowiedziałem i próbowałem używamy tutaj Windows Universal Platform application, która wygląda strasznie blado. Nawet stworzenie prostego wykresu jest bardzo ograniczone i wymaga zabawy z NuGet. Generalnie nie wyobrażam sobie na obecny moment zrobienia jakiejś bardziej złożonej aplikacji na IOT.
Z kolei Rasbian, który przy IOT wygląda znacznie lepiej, ma jakiś interfejs, ale z tego co się dowiedziałem na Rasbian piszemy aplikację choćby przez WindowsGDB, czyli język C++. Nie znam go :)

Pytanie zasadnicze. Czy jest możliwe stworzenie w języku C# bardziej rozbudowanej aplikacji niż zwykłe "Hello World" dla Windows IOT, Rasbian, czy czegokolwiek jeszcze innego na Rasberry Pi ? Macie z tym jakieś doświadczenie w zabawie z tym urządzeniem ?

Pozdrawiam.

2

nie znam tego wynalazku Windows IOT, ale Raspbian to normalny desktopowy Linux (domyślnie tam jest środowisko LXDE, ale można zainstalować inne). Jeśli chodzi C# to można programować pod Mono.

0

Ok. Dzięki za wskazówkę. Też wydawało mi się, że muszę iść w stronę rasbiana, chociaż szczerze mało czasu poświęciłem temu systemowi. Zainteresuje się bardziej MONO i tym jak pisać w nim aplikację.
Co do IOT to ciężko nazwać systemem. Bardziej przypomina panel umożliwiający zmianę podstawowych ustawień i umożliwia wyświetlanie aplikacji Universal Blank App, które są jak już pisałem bardzo ubogie.

0

Tak nie do końca - Windows 10 IoT to jest normalny system, a że jego podstawowy pomysł polega na tym, że działa tam jedna pełnoekranowa aplikacja UWP to już decyzja projektowa (tak, której nie do końca rozumiem). Tak naprawdę, to pod spodem działa sobie dość zwykły Windows, a i jesteś w stanie budować również działające w tle usługi oraz kompilować aplikacje Win32 i je uruchamiać (https://developer.microsoft.com/en-us/windows/iot/docs/buildingappsforiotcore). Największą zaletą UWP jest przenośność - masz jedną aplikację, która działa na różnych klasach urządzeń.
Nie rozumiem na czym polega "ubogość", że aby zrobić wykres musisz mieć zewnętrzną bibliotekę. Ubogie to by było, jakby taka biblioteka nawet nie istniała ;-)

Jeżeli chcesz programować w C# dla Raspbiana to zainteresuj się albo wspomnianym Mono - ale nie obsługuje ono WPF, a tylko WinForms. Albo .NET Core (nie wiem czy jest wydana i działająca wersja na RPi), ale tutaj tylko aplikacje webowe i konsolowe.

0
  1. Jako ubogość rozumiem to, że ściągasz specjalną bibliotekę, której możliwości są raczej słabe, a ich udokumentowanie jest równie słabe, lub nie istnieje. Zwykły tool z WinForms ma 10 x więcej możliwości niż kilka NuGetów z wykresami razem wziętych. Uparłem się na wykresy, bo głównie z nimi będę działał.
  2. No tak, jako wadę IOT miałem na myśli tą jedną aplikację właśnie. Fajnie, że mogą działać w tle itp., ale troszkę mi to nie pasuje. Z tego też powodu spróbuje pójść w stronę Raspbiana.

Widzę, że wiele jest głosów za i przeciw różnym technologiom. Mnie interesują głównie wykresy, prosta analiza danych, ewentualnie jakaś prosta baza danych. To w którą stronę waszym zdaniem iść, żeby nie marnować czasu na naukę rzeczy, których nie wykorzystam, albo w których się rozbije o ścianę tak jak w UWP.

1

Nie miałem nigdy jeszcze styczności z wykresami w aplikacjach UWP, więc nie odpowiem w żaden sposób.

Pamiętaj, że "desktopowy" (WinForms) C# nie jest popularnym środowiskiemWWWWpraktycznie nie istnieje w Linuksie. Nie mam najmniejszego pojęcia, czy twoje obecne rozwiązania technologiczne będą tam działały, więc istnieje szansa, że i tak rozbijesz się o ścianę. Trzeba spróbować. Baza danych, prosta analiza - bez problemu osiągalne.

BTW, nigdy nie wykorzystywałem RPi do tworzenia oprogramowania, które miałoby jakiekolwiek okienka - "malinka" była dla mnie zawsze tylko serwerem albo przerośniętym interfejsem dla GPIO - co chciałbyś na niej zrobić? Pytam z czystej ciekawości :)

0

Z Malinką dopiero przygodę zaczynam i na razie poruszam się jak we mgle. Myślę, że inaczej sytuacja będzie wyglądać jak już zajmę się konkretnym projektem, a nie jedynie nieskoordynowanym researchem.
Co do projektu:
Urządzenie miałoby otrzymać sygnał, który przetworzy na wartości liczbowe na zasadzie czas-wartość. Dane te miałoby przedstawić w postaci wykresu liniowego.
To co robiłem używając PC to program w WinForms, który również generował ten wykres, ale jeśli użytkownik przed rozpoczęciem kolejnego pomiaru chciał przeanalizować ten wykres dokładniej to miał taką możliwość. Ponadto w WinForms udało mi się zrobić wykres double axis, czyli na jednym obszarze wykresu były dwie linie, każda posiadała dane od niezależnego źródła, z niezależną skalą. W załączniku screen z GUI tego programu.
Z drugiej strony można stworzyć tylko prosty interfejs, zapisać dane i gdy użytkownik będzie potrzebował szczegółów to sprawdzi je poza środowiskiem Maliny. Takie rozwiązanie też nie będzie jakoś strasznie złe, ale chce sprawdzić pierw czy da się to zrobić troszkę wygodniej :)

0

Robiłem coś trochę podobnego - RPi (jak i Netduino, Arduino i ESP8266) były źródłem danych do systemu (czas-wartość), przesyłały sobie do "chmury", to się zapisywało (po pewnych przekształceniach) do bazy danych, a aplikacja webowa już generowała z tego wykresy czytelne dla użytkownika. Oczywiście w moim przypadku miała chmura sens o tyle, że system był rozproszony, znaczy zbierał dane z wielu urządzeń wysyłających.

Używałem ASP.NET MVC Core + Chart.js do wykresów, efekt wyglądał mniej więcej tak:
6ed4453729.png
Jak się najeżdża myszą na punkt danych to pokazuje więcej informacji o nim. Zrobienie wykresów było zadziwiająco proste w tej biblioteczce.

0

Ooo, to wygląda bardzo obiecująco :) Jedynie, że ja jeśli chodzi o programowanie jestem bardzo początkujący i niewiele wiem i znam, a Web się w ogóle nie dotykałem póki co. Mimo wszystko z chęcią w ramach swojego samorozwoju mógłbym spróbować pójść w tę stronę, ale najpierw przetestuje wymienione gdzieś tam wyżej MONO :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1