Zaprojektowanie walidacji

0

Hej

Dorabiam teraz do aplikacji walidacje danych które użytkownik wpisał do excela a ja po stronie kodu mam to zwalidować i wypisać raport czy było ok, czy gdzieś są problemy. Teoretycznie nie jest to nic trudnego, ale chciałbym to zrobić ładnie, z użyciem jakiegoś wzorca, lub przemyślanego ciekawego rozwiazania.

Genralnie chodzi o to, że mam 7 podpunktów do sprawdzenia, sprawdzam od 1 do 7, jeżeli na 1 wystepuje mi błąd to dalej już nie ide. Wyjątki są przy punktach 3 i 5. Jak mam blad na numerze 3 to sprawdzam jeszcze 4 tak samo dla numeru 5. Ktoś coś by popowiedział jak fajnie to zaprojektować, lub jakiego wzorca można użyc ?

Pozdrwiam

1

Nie sądzę, aby był tutaj jakiś konkretny wzorzec na to (lub przynajmniej ja nie spotkałem ani nie słyszałem o czymś takim).
Wydziel osobne siedem klas (chyba że to bardzo prosta walidacja (np. sam regex), wtedy to będzie overkill i ładniej będzie mieć po prostu siedem metod prywatnych) oraz jedną klasę grupującą to wszystko i w niej po kolei wołaj walidatory.

0

niech 3 i 4 oraz 5 i...6? będą jednym "warunkiem".

Możesz to zrobić tak, że każdy warunek to osobna klasa tego samego abstrakcyjnego typu, bądź implementująca ten sam interfejs - to chyba będzie lepsze u Cb, ale nie wiem. Albo jak są proste te warunki i nie ma sensu tak się bawić to na przykład metody starczą.

Sprawdzasz je po kolei, jeśli któryś warunek zgłosi błąd to przerywasz i wypisujesz ten raport czy to tam masz zrobić. Tylko metody/klasy dla warunków łączonych musisz tak zrobić, żeby sprawdzały zawsze oba i na końcu podały wynik.

Tyle. Jakbyś miał tych warunków 100 to można by było pomyśleć nad jeszcze bardziej generycznym rozwiązaniem, ale to wystarczy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1