Przyszłościowe technologie Microsoftu.

0

Dla niecierpliwych jakie technologie Microsoftu są warte nauki do komercyjnego zastosowania z uwględnieniem podstaw jakie trzeba mieć do ich opanowania.

To mój pierwszy post na forum i chce się ze wszystkimi przywitać :). Jestem studentem elektrotechniki a moje studia nauczyły mnie że programowanie jest wszędzie i że najlepiej zmienić zawód póki na to czas. Do inżyniera mam 2 lata i do tego czasu chciałbym zdobyć umiejętności pozwalające pracować jako jak pomocnik programisty najniższego szczebla:P. Programować lubię podstawy podstaw mam. Pozostaje pytanie czego się uczyć wybór padł na C# trochę przypadkowo a trochę dlatego że platforma mirosoftu ma msdn ładną i dużą dokumentacje a ja mam za mało czasu żeby go marnować na szukanie OpenSorsowych dokumentacji których może zwyczajnie nie być i inne tego problemy. Aktualnie uczę się z tej książki http://www.introprogramming.i[...]-CSharp-Nakov-eBook-v2013.pdf tylko pytanie co dalej. Gdzie bym nie czytał to widzę sprzeczne informacje jedni mówią że WF jest przestarzałe i tylko WTF kolejni mówią ze to tez jest przestrzałem i tylko ASP + WF i jakieś dodatki, kojeni mówią jeszcze inaczej, za chwile okazuje się ze jednak Java jest lepsza.. i tak w kółko macieja. A sam nie wiem sam nie mogę o cenić co jest wartościowe a co nie bo po prostu nie mam doświadczenia. Zależny mi też na tym by dość szybko opanować umiejętność tworzenia prostych aplikacji okienkowych w KOMERCYJNEJ i przyszłościowej technologii bo ich poziom złożoności jest dużo wyższy niż aplikacji konsolowych a chyba za złożonymi sytuacjami będę musiał sobie radzić w pracy, warto już teraz uczyć się tym zarządzać.

0

a może web?

0

Jeśli chodzi o desktop, to WPF na pewno jest bardziej przyszłościowy niż WF, bo jakby nie patrzeć jest jakieś 10 lat młodszy.
Pytanie na ile desktop jest w ogóle przyszłościowy i komercyjny, bo obecnie stanowi jakieś 10% ofert pracy dla .NET.

2

Nie idz w asp bo sa lepsze frameworki webowe, nie rob w winForms bo to stare, zostaw wpf bo trzeba w xml dlubac, daj spokoj z java bo umrzesz z nudow.
A tak powaznie - nie sluchaj takich porad, kazdy ci powie co innego. Po prostu rob to co najbardziej cie cieszy, jak bedziesz dobry to bez problemu znajdziesz prace w kazdej z technologii ktore wymieniles. Napisz jakis prosty projekt ktory robi cos przydatnego (albo jeszcze lepiej 10 takich projektow) i zobacz co cie kreci. W kazdej z technologii ktore wymieniles sa miliony (setki milionow?) linijek kodu w tysiacach firm. Nie wyobrazam sobie zeby sytuacja na rynku pracy (jesli chodzi o wymienione przez ciebie korpo-technologie) miala sie jakos drastycznie zmienic w ciagu nastepnych paru lat.

0

Skoro to do niczego to co Cie najbardziej cieszy?\
edit Skoro to do niczego nie prowadzi*

0

W przypadku weba i .net to technologiami biznesowymi są biztalk czy sharepoint, czyli ogólnie platforma office 365 + microsoft azure (cloud). W tym najczęściej firmy decydujące się na usługi microsoftu przebierają. Materiały na ich temat znajdziesz na każdej stronie learningowej microsoftu (np. channel9, mva). Te technologie mają to do siebie, że są w dużej mierze też konfiguracją i pracą administratora, więc jeżeli chcesz się w nich swobodnie poruszać będziesz musiał poznać ich architekturę. Są to technologie oczywiście webowe, więc znajomość asp.net wymagana. Co do samego desktopa osobiście uważam, że nie ma on zbyt dużej przyszłości, bo teraz każda aplikacja desktopowa może być także webowa i ma to swoje zalety, pomijając aplikacje ściśle współpracujące ze sprzętem. Wiele osób które już zna WF mówi, że WPF jest jeszcze technologią niedopracowaną i lepiej trzymać się WF, ja osobiscie znam WPF i w porównaniu z WF jest o wiele przyjaźniejsze, ma znacznie lepszą architekturę i ogólnie jest przyszłościowe. Odpowiednik WF dla asp (WebForms) zostało już nawet usunięte z wersji asp.net 5, więc widać, że microsoft raczej już WF rozwijać nie będzie. Co do samej dyskusji na temat konsolowych aplikacji to nie można ich od razu skreślać. Zależy jeszcze co robisz, jeżeli aplikacje pomagające administratorom bądź robiące za nich jakieś zadania to oni na pewno będą woleli aplikacje konsolowe. Można je uruchomić w różnych jobach, łatwo przenieść strumień wyjściowy do loggerów, na aplikacjach okienkowych tego tak prosto nie zrobisz, zresztą aplikacje konsolowe znacznie łatwiej uruchomić i skonfigurować poprzez jakieś shelle niż aplikacje okienkowe. Podsumowując, polecam web, bo to teraz przyszłość, rozwija się znacznie szybciej niż desktop, nie masz co się załamywać, że możesz czegoś nie umieć czy nie wiedzieć, bo każdy jakoś zaczynał, a teraz osoby, które mają chociaż mgliste pojęcie o danej technologii, a są w miarę inteligentne są na wagę złota.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0