Visual Studio Community - licencja

0

Nowe Visual Studio Community pozwala na dużo, ale już sama licencja interpretowana jest na wiele sposobów. W polskich artykułach spotkałem się z określeniem do zastosowań niekorporacyjnych.
Proszę, powiedzcie jakie są wszystkie sytuacje gdzie mogę komercyjnie wykorzystać Visual Studio? Czy jako pojedynczy developer mogę tworzyć i dowolnie odsprzedawać aplikacji napisane za jego pomocą? Czy mogę udzielić licencji na dalszą odsprzedaż programu podmiotowi, któremu sam sprzedaję swoją aplikację?

1

Jakieś głupoty w tym artykule piszą. Że niby nie można tego używać komercyjnie.
http://www.visualstudio.com/products/visual-studio-community-vs patrz w Q&A

1

w skrócie: max 5 userów Visuala w firmie w której jest max 250 kompów i zarabia nie więcej niż milion USD rocznie.

0

Może ktoś odpowie jeszcze na moje pytanie tutaj.
Rozwinę wątek z licencją.
Załóżmy, że napiszę aplikacje na PC w VS Community 2015. Czy jako pracownik sporej firmy zajmującej się produkcją silników mogę używać razem z innymi pracownikami takiej aplikacji bez żadnych konsekwencji? Aplikacje korzystała by z bazy danych M. Access znajdującej sie na naszych serwerach. Albo czy mogę sprzedać firmie w której pracuje mój produkt?
Z góry dzięki za jakieś wyjaśnienia.

0

Azarien Ci już wyjaśnił. O ile Visuala używa mniej niż 5 osób, w firmie jest mniej niż 250 komputerów i firma zarabia mniej niż milion dolarów rocznie, to możesz taką wersję używać komercyjnie, a więc tworzyć oprogramowanie i je sprzedawać. A nawet samemu używać.

0

Może źle coś rozumiem ale nie chce używać w pracy, w godzinach pracy Visual Studio do pisania programu ale używać już skompilowanej gotowej aplikacji, którą przygotuje na własną rękę w domu, wiec de facto jestem indywidualnym twórcą a następnie podpisze umowę z firmą (gdzie sam pracuje) która tę aplikację kupi. Chociaż tak naprawdę nie koniecznie chce ją sprzedać co po prostu używać tam bo mi sporo usprawni pracę. Z drugiej strony co jeżeli chciałbym uzupełnić kod o jakaś inną funkcjonalność

Albo inaczej, jak w korporacji która o ile mi wiadomo ma większy przychód niż 1mln (chociaż nie dowiadywałem się dokładnie) mogę napisać sobie program do pewnych inżynierskich obliczeń? Póki co forma płaci sporo pieniędzy za pojedyncza licencje jakiegoś tam programu do obliczeń.

Z góry dzięki.

1

Kolega Fumex poruszył pewną kwestię.
Piszę proste aplikacje na własny użytek, lub użytek innych osób w firmie. Aplikacje te ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Czy to jest działalność komercyjna ? Czy takie aplikacje powinienem już wykonywać na licencji ?

0

@Fumex jeśli masz wersję Community i jako pojedynczy developer tworzysz oprogramowanie to jest ok.
Jeśli w ramach firmy o chciałbyś używać wersji Community to musisz sprawdzić czy jest to zgodne z zapisami licencji
https://www.visualstudio.com/pl/license-terms/mt171547/

Zawsze można kupić wersję Professional do firmy.

0

Witam.
Chciałbym dowiedzieć się o warunki użytkowania pakietu Visual Studio Community.
Zapisy licencyjne się do końca są dla wszystkich zrozumiałe.
Przytoczę może nie ogół w odniesieniu do zapisów licencyjnych tylko konkretny przykład.

Czy pracując w firmie która nie jest firmą tworzącą oprogramowanie, np. firma zajmująca się przetwórstwem spożywczym, czy można korzystać z pakietu Visual Studio Community w celu stworzenia aplikacji na potrzeby własne?

Ewentualnie czy można taką aplikację stworzyć jako osoba indywidualna i przekazać do firmy?

Przytaczając treść licencji
"Jeśli Licencjobiorca jest osobą prywatną tworzącą własne aplikacje na sprzedaż lub do innych celów, taki Licencjobiorca może korzystać z oprogramowania do tworzenia i testowania takich aplikacji."

Czy pod pojęciem "osobą prywatna tworzącą własne aplikacje" jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zajmującą się tworzeniem aplikacji, czy też osoba zajmująca się tym hobbystycznie?
Czy tworząc samemu aplikacje można je dowolnie udostępniać bezpłatnie lub płatnie?

Pozdrawiam
Łukasz

0

Czy pracując w firmie która nie jest firmą tworzącą oprogramowanie, np. firma zajmująca się przetwórstwem spożywczym, czy można korzystać z pakietu Visual Studio Community w celu stworzenia aplikacji na potrzeby własne?

Tak, możesz, uwzględniając pojęcie "przedsiębiorstwo":

Jeśli Licencjobiorca jest przedsiębiorstwem, wówczas pracownicy i wykonawcy zatrudnieni przez Licencjobiorcę nie mogą używać oprogramowania w celu projektowania i testowania aplikacji Licencjobiorcy
„Przedsiębiorstwo” to dowolna organizacja wraz z jej podmiotami stowarzyszonymi, która łącznie ma (a) ponad 250 komputerów osobistych lub użytkowników, albo (b) uzyskuje rocznie przychody nie mniejsze niż jeden milion dolarów amerykańskich

Oraz uwagę co do organizacji, która nie jest "przedsiębiorstwem":

Licencjobiorca może wskazać maksymalnie 5 użytkowników do jednoczesnego używania oprogramowania do projektowania i testowania aplikacji Licencjobiorcy

Czy pod pojęciem "osobą prywatna tworzącą własne aplikacje" jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zajmującą się tworzeniem aplikacji, czy też osoba zajmująca się tym hobbystycznie? Czy tworząc samemu aplikacje można je dowolnie udostępniać bezpłatnie lub płatnie?

Nie wiem czy osoba fizyczna prowadząca działalność nie jest już przypadkiem "organizacją", ale wtedy nadal obowiązują reguły, które zacytowałem wyżej - do miliona dolarów przychodu rocznego.

0

Czyli jeśli przedsiębiorstwo ma przychód ponad 1 milion dolarów to nie można w nim używać Visual Studio Community.

Ale co w przypadku kiedy stworzę aplikację hobbystycznie w domu i oddam do przedsiębiorstwa (skompilowany plik exe)?
Czy przedsiębiorstwo może korzystać z tej aplikacji czy nie?
Czy jako tworzący tą aplikację muszę spełniać jakieś wymagania, podpisywać umowy, czy mogę ją po prostu oddać?

0

Gotowego programu, który ty stworzyłeś, ktokolwiek może używać jak ty chcesz - te warunki licencyjne dotyczą tylko samego VS, nie czegoś, co w nim powstało. To ty musisz pomyśleć o podpisaniu umowy, stworzeniu wymagań itp., jeśli tego, oczywiście, chcesz :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1