bazy danych

0

Cześć :)
Piszę aplikację kliencką w C#. Wszelki operacje na bazach danych będę robił po stronie serwera przy użyciu procedur składowanych. Stąd parę pytań.

  1. Klient wysyła jakieś żądanie do serwera. Jeżeli zakończy się powodzeniem wypada mi jakoś poinformować klienta o tym. Jak to mogę rozwiązać.
  2. Mam tabelę pracowników z 10 kolumnami. Teraz po zaznaczeniu takiego pracownika na liście chcę wypełnić odpowiednie pola w formularzu. Jak to zrealizować?
    Napisać procedurę pobierającą wszystkie informacje na raz i potem sobie obrobić czy może pisać dla każdego pola osobną procedurę pobierającą.
  3. Jak rozwiązać problem informacji o błędach. Tzn. walidacja odbywa się po stronie serwera niektórych rzeczy.
    Załóżmy, że chcę aby każdy wpisał pensję jaką chce dostać i wysyłał do serwera. Wtedy, jeżeli nie ma osoby o takiej pensji to akceptujemy i wpisujemy do bazy. W przeciwnym przypadku muszę jakoś poinformować klienta o niepowodzeniu. I tutaj nie wiem jak to zrobić elegancko zarówno od strony serwera jak i od strony klienta. Chodzi mi po głowie zrobienie jakiegoś dispatchera. Tylko nie wiem czy to dobry pomysł i jak sobie zaprojektować ogólny przepływ. Pozdrawiam :)
0
  1. Skoro potrzebujesz wszystkich pól, to pobierz wszystkie. Pobieranie każdego pola oddzielnie to będzie zarzynanie bazy.
  2. Sprawdź czy rekord o danych warunkach istnieje, jeśli tak to wyświetl komunikat użytkownikowi.

A tak w ogóle, to czemu chcesz użyć procedur składowanych?

0

W mądrych książkach czytałem, że tak należy robić, autor przytacza szereg zalet, których nie wymieniam, bo zapewne je znasz. Sądzę po pytaniu, że znasz lepsze rozwiązanie. Mam rację ;)?

0
  1. Niech procedura coś zwraca, np 1 jeśli jest ok i 0 jeśli coś się nie udało.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0