Czy się opłaca?

0

Cześć:)
Chciałam zapytać was o zdanie. Robiłam już aplikację w ASP.NET MVC z wykorzystaniem entity framworka i kilku wzorców np. dependency injection. Teraz na studia mam zrobić projekt i zastanawiam się czy lepiej robić go w MVC czy spróbować teraz nauczyć się ASP.NET web forms, czy jednak już raczej się od tego odchodzi i nie opłaca się tego uczyć, tylko lepiej pozostać przy MVC.
Chciałam też zapytać, czy jeżeli zdecydowałabym się na web forms, to polecacie może jakąś książkę lub materiały o dobrych nawykach? Ponieważ wiem, że nie ma tam ściśle narzuconej struktury aplikacji i panuje często bałagan w kodzie, dlatego chciałabym wiedzieć jak najlepiej podzielić projekt w przypadku web forms-ów. I czy jest coś czego dobrze jest się nauczyć i zastosować w asp.net web forms?
Z góry dzięki za odpowiedzi!

0

Zdecydowanie polecam ASP.NET MVC. W Web Forms już coraz mniej się pisze (ewentualnie jakieś proste aplikacje) ale są jeszcze firmy które ciągną złożone projekty w tej technologii.

Jeżeli pisałaś już w MVC to myśle że zauważyłaś dużo zalet tej technologii - z tym że tutaj najlepiej się ona sprawdza przy większych aplikacjach które w późniejszym czasie będzie można łatwo rozwijać:)

0
mandarynka napisał(a):

czy spróbować teraz nauczyć się ASP.NET web forms, czy jednak już raczej się od tego odchodzi i nie opłaca się tego uczyć, tylko lepiej pozostać przy MVC.

Nauczyć się zawsze można, a studia są od tego, żeby próbować różnych rzeczy.
Od WebFormsów się odchodzi o tyle, że coraz trudniej teraz o nowy projekt w tej technologii, ale czasem się zdarzają. No i jest wiele projektów w tej technologii, które pożyją jeszcze jakiś czas, a więc i praca przy tym będzie.

Ponieważ wiem, że nie ma tam ściśle narzuconej struktury aplikacji i panuje często bałagan w kodzie, dlatego chciałabym wiedzieć jak najlepiej podzielić projekt w przypadku web forms-ów. I czy jest coś czego dobrze jest się nauczyć i zastosować w asp.net web forms?

Ja zazwyczaj stosuję wzorzec MVP. Prezentery operują na Widokach, które są interfejsami. Te interfejsy implementowane są przez strony i kontrolki. Dzięki temu możliwe jest testowanie jednostkowe logiki biznesowej i logiki prezentacji, a przeklikać trzeba jedynie warstwę webową.

0

Jeśli już znasz MVC to moim zdaniem nie ma sensu.
Jeśli trafisz na projekt webformsowy, to będzie raczej utrzymanie jego niż rozwój czegoś nowego lub grzebanie w starym projekcie lub jakaś dziwna hybryda (tak jak ja teraz mam)

Ja przechodziłem tą drogę Winforms -> Webforms -> MVC. Dlatego że było mi ciężko skumać MVC znając tylko WinFormsy i WebSerwisy, a musiałem nauczyć się sam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1