Projektowanie aplikacji ?

0

Czego sie uzywa do projektowania aplikacji,bo nigdy sie tym nie interesowalem wiem, ze chyba w uml'u sie to robi,ale czy tylko i w jaki sposob,nie mam pojecia.Oczywiscie pytam bo wydaje mi sie,ze jezeli zaprojektuje aplikacje to nie bedzie problemow z jej zakodowaniem,jeszcze takie pytanie czy do obowiazkow programisty nalezy projektowanie?Pytam bo znam sytuacje w ktorej programista nie potrafil zaprojektowac aplikacji i nuestety musial zrezygnowac ze stanowiska programisty,wg mnie projektowanie nie nalezy do jego obowiazkow,co o tym myslicie?

0

W większych firmach od projektowania najpierw są analitycy, którzy planują ogólny zarys całej aplikacji
potem desingerzy (czyt. dizajnerzy) rysują UI w jakimś odpowiednim to tego programie (zależy w jakim języku pisany jest program)
no a potem programiści wszystko ubierają w kod.
całość informacji jest wyczytana na forum (nigdy nie pracowałem w firmie)

a co do tworzenia kodu i tworzenia ui na własną rękę, to zależy co robisz
prawdą jest że jeśli nie tworzysz jakiejś złożonej aplikacji to czasem rozplanowanie odpowiednio wszyskich przycisków itd. jest trudniejsze od napisania całego kodu, jednak jak mówiłem tylko w przypadku jeśli jest to mały i prosty program :)

a to czy programista musi umieć projektować czy nie, to już zależy od firmy w jakiej pracuje
jednak nie znam chyba programisty (chociaż nie znam ich wielu) którzy by uczyli się programowania w jakimś języku x lat/miesięcy i nie umieli zaprojektować okienka do tego języka

0

Zależy co rozumiesz przez projektowanie. Czy chodzi ci o projekt funkcjonalny lub techniczny czy chodzi ci o projekt gui/ekranów.
Oczywiście że programista w jakimś stopniu powinien umieć zaprojektować aplikację, w końcu jest to częścią inżynierii oprogramowania.

Jak realizowane jest to w każdej firmie, to zależy od stanowisk jakie zarząd/dyrektorzy przewidzieli.
Jeśli masz designerów/grafików to oni odpowiadają za projekt gui.
Jeśli masz analityków to za projekt funkcjonalny/techniczny, zależy gdzie w strukturze jest ten analityk (czy w biznesie, czy w zespole it). Często analitycy projektują także ekrany (gui) jeśli nie ma designerów lub jeśli już szablon aplikacji istnieje.
W mniejszych firmach lub tam gdzie analitycy są od analizy biznesowej, rolę projektantów przejmują programiści, przy czym często nie ma wymogu produkowania sformalizowanej dokumentacji, w w ogóle dokumentacji.

Podsumowując nie ma jednej złotej reguły, wszystko zależy od firmy, jak to ktoś sobie tam umyślił lub jaka jest struktura często wynikała z jakiejś ewolucji, jak duża jest firma, jakie zlecenia wykonuje, dla kogo, jakie ma budżety.
Jeśli jesteś software house'em i wytwarzasz coś dla klienta zewnętrznego to często jako część kontraktu powstaje dokumentacja zawierająca także wizualizację lub jej wytyczne.
Jeśli jesteś działem it, który wytwarza soft na potrzeby klienta wewnętrznego, często nie ma aż takiego parcia na wygląd aplikacji, czy na dokumentację. A wytworzona dokumentacja jest raczej na potrzeby zespołu it, czasem wystarczy dobrze okomentowany kod.

0

Tak chodzi mi o projekt techniczny,thx.

0

No to projekt techniczny teoretycznie powinien wykonywać architekt. Ale próżno szukać takich stanowisk w wielu firmach, więc spada to albo na jakiegoś team leadera / senior developera / czy nawet zwykłego developera, czasem nawet w polskich firmach PM się tym zajmuje. To już zależy od tego jak są ponazywane stanowiska i co wchodzi w zakres obowiązków na danym stanowisku. Bo najczęściej jest tak że stanowisko ma jakąś nazwę, a w jego zakres obowiązków wchodzą rzeczy także właściwe innym stanowiskom, których wydzielonych w firmie nie ma.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0