Publikacja aplikacji

0

Witam,

Jednym z ważniejszych etapów tworzenia programu jest jego publikacja - co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości :) Problem w tym, że do tej pory nie miałem takiej potrzeby :)

W związku z tym z mojej strony pytanie - czy znacie jakieś dokumentacje, które przybliżyłyby mi ten proces?

Potrzebuję przygotować wersję instalacyjną, która poza właściwym programem zawierać będzie .Net Framework 3.5 SP1 i MSSQL Compact. Dodatkowe składniki instalował by tylko jeśli nie istnieją one w systemie.

Czy jest coś takiego możliwe do zrealizowania?

Pozdrawiam,
Grzegorz

0

Jeśli masz VS Professional wzwyż, to możesz robić instalatory, które mogą sprawdzać i ewentualnie ściągać i instalować brakujące składniki systemu.

0

Udało mi się wygenerować program instalacyjny i... zauważyłem, że na komputerze który nie ma zainstalowanego środowiska .Net Framework (był to świeżo zainstalowany Windows XP Prof) pojawia się informacja, że w pierwszej kolejności należy zainstalować środowisko uruchomieniowe, a instalacja przebiega mniej więcej w dwóch ekranach gdzie w pierwszym pobiera środowisko, w drugim instaluje.

Zastanawiam się, czy takiego samego efektu nie mogę uzyskać bez tworzenia instalatora? Niech program sprawdza czy ma środowisko, a jeśli go nie znajdzie rozpoczyna jego instalację.

Pozdrawiam.

0

jesli twoj program jest napisany w .net to nie, bo nie ma srodowiska uruchomieniwego i sie nie uruchomi
czy tylko mi wydaje sie to dziwne? :)

programy .net kompilowane sa do kodu posredniego, a nie maszynowego, dlatego potrzebuja maszyny wirtualnej, jak java

i wlasciwie to czemu nie pasuje ci to co robi instalator?

0
Grzegorz Wiśniewski napisał(a)

Zastanawiam się, czy takiego samego efektu nie mogę uzyskać bez tworzenia instalatora? Niech program sprawdza czy ma środowisko, a jeśli go nie znajdzie rozpoczyna jego instalację.

Ale jak chcesz to zrobić? Plikiem *.bat?

0

Lepiej nie stosuj takich praktyk.
Ktos moze miec zmodyfikowane srodowisko i jest szansa ze twoj instalator mu wszystko spieprzy.

Najlepiej to napisac jakie sa wymagania programu, i niech klient sam sobie szuka i instaluje potrzebne skladniki.
To tak jakbys napisal program pod viste, sprawdzil czy klient ma viste i jesli nie, przeszukal jego dysk, i w przypadku znalezienia visty - zrebootowal kompa i uruchomil viste, a w przypadku nie odlaleznienia visty zaczal sciagac ja z neta...
Oczywiscie zdajesz sobie sprawe, ze wiekszasc programow pod windows ma licencje i jak zamiescisz cos w swojej instalce to bedziesz scigany jako pirat/paser oprogramowania.

0

@up: Ale o czym Ty mowisz? Co innego sciagac frameworka, co innego system, nie sadzisz? Co ma do tego wzmianka o licencjach oprogramowania?

0
install65 napisał(a)

Oczywiscie zdajesz sobie sprawe, ze wiekszasc programow pod windows ma licencje

Znaczy programy na inne systemy nie posiadają licencji? :|

jak zamiescisz cos w swojej instalce to bedziesz scigany jako pirat/paser oprogramowania.

Wiele rzeczy, m. in. .NET Framework, Windows Installer, SQL Server Compact/Express, itd. może nawet dołączać na płycie ze swoim oprogramowaniem.
O czym Ty w ogóle piszesz?

0

@massther: nie napisałem, że nie odpowiada mi jak to robi instalator. Instalatora zrobiłem i działa i jest OK. Poddałem pod zastanowienie proces jak instalator działa.

@somekind: Znalazłem w sieci wzmianki o programach, które powstały w C/C++, które startują CLR i w nim uruchamiają program. Problem w tym, że we wzmiankach odnosiły się bezpośrednio do CLR, który gdzieś na maszynie był zainstalowany.

Sęk w tym, że nie znalazłem źródeł takich produkcji, a i nie bardzo wiem jak sprawdzić czy .Net Framework jest zainstalowany i jak ewentualnie rozpocząć jego instalację w tak zgrabnym oknie w jakim robi to instalator.

Co do dołączania na płycie CD, to jestem aktualnie w temacie i wygląda to tak, że jeśli jest on częścią instalatora jest licencja na rozpowszechnianie. Jeśli nie jest on częścią, a leży obok Twojego projektu pojawiają się wątpliwości. Skutkują one tym, że np. jedna tłocznia odmówiła mi produkcji :)

0

Instalator nie jest po prostu aplikacją .NETową, tylko natywną. Dlatego może się uruchomić, sprawdzić co chce i ściągnąć z netu/zainstalować z katalogu.

Kiedyś instalowałem program, bodajże do obsługi bibliotek szkolnych, napisany w .NET. Na płycie razem z nim był Framework i SQL Server Express, które instalator instalował w razie potrzeby.
Więc chyba jakoś da się to zrobić bez wątpliwości. :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0