Certyfikaty Microsoft oraz ksiazki .NET

0

Zastanawialem sie nad podejsciem do certyfikatow Microsoftu, interesowaly mnie dwa:

  • MCTS: .NET Framework 2.0 Web Applications
  • MCTS: .NET Framework 2.0 Windows Applications

Teraz jednak zauwazylem ze wyszly juz nowe certyfikaty a mianowicie odpowiedniki dla .NET 3.5. Niestety ksiazki dopiero powoli sie pojawiaja ale sa juz dwie ksiazki przygotowujace do certyfikatu MCTS: .NET Framework 3.5 ASP.NET Applications, a mianowicie:

  • "Programming Microsoft ASP.NET 3.5" Dino Esposito
  • "Microsoft ASP.NET 3.5 Step by Step" George Shepherd

ksiazki nie sa az tak drogie, sam certyfikat rowniez (ksiazki razem 220zl, egzamin bodajze 130zl dla studentow objetych S2B a ok 300zl dla reszty ludzi). Moj kumpel po zdobyciu certyfikatu z 2.0 dostal podwojna podwyzke w pracy i przyznam ze przez to sam sie napalilem na podejscie do tych egzaminow :)

czy ktos z Was moze je zdawal i moglby podzielic sie opinia na ten temat? a moze ktos zdawal konkretnie ten egzamin albo zna powyzsze ksiazki? Czytalem ze sa jakies "sciezki egzaminacyjne" z tym ze nie moglem doszukac sie precyzyjnych informacji na ten temat. Kazda informacja jest dla mnie bardzo cenna, pozdrawiam

0

Czytałem "ASP.NET 2.0" (albo podobnie) od Dino Esposito i widziałem autora (prawie na żywo) na prezentacji na C2C. Dobrze się czyta, świetne źródło informacji, prawdziwe kompendium, człowiek zna się na rzeczy i jest niesamowicie dobrym mówcą. Spodziewam się, że o 3.5 także dobrze napisał, choć przyznam, że nie miałem tej książki w rękach jeszcze.

Ścieżki egzaminacyjne to egzaminy jakie należy zdać, by dostać jakiś certyfikat. Nie mam aktualnych informacji, bo najnowszy "Przewodnik edukacyjny" mam z Zimy 2007 (zapewne najnowsze informacje znajdziesz na http://www.microsoft.com/learning/mcp/default.mspx), ale wtedy, żeby dostać certyfikat MCTS (Certified Technology Specialist) z .NET 2.0 Web Applications (czyli ASP.NET) wymagane było zdanie dwóch egzaminów: 70-536 i 70-528. Microsoft (choć chyba raczej partnerzy) oferuje też kursy przygotowujące do nich (także e-learning).

Po MCTS możesz mieć certyfikat II stopnia, MCPD (Microsoft Certified Professional Developer) w kategorii Web Developer po zdaniu MCTS i dodatkowego egzaminu 70-547 (cały czas mówię o .NET 2.0, nie sugeruj się numerami egzaminów zbytnio, jeżeli myślisz o 3.5).

Zapewne gdybyś zdał MCTS dla 2.0 można też sobie zdać "upgrade" do 3.5, ale nie wiem o tym dokładniej, możliwe, że nie ma sensu i lepiej od razu zdawać 3.5.
Nie wiem też czy warto i jak wyglądają szkolenia i Training Kity, bo przyznam, mnie interesowały bardziej certyfikaty dla "specjalistów IT" (administracja, wdrożenia, konfiguracja systemów klienckich, 70-620).

Ogólnie popatrz na:
http://www.microsoft.com/poland/certyfikacje/mcp/mcts/fmwk35aspapp.mspx
http://www.microsoft.com/learning/mcp/mcts/vstudio/2008/default.mspx
i popatrz w poszukiwaniu podobnych pytań na (tutaj raczej pytania ze ścieżek administatorów/specjalistów IT):
http://wss.pl/frmThreads.aspx?gid=22

oraz przejrzyj CodeGuru:
http://www.codeguru.pl/article-682.aspx ma trochę informacji oraz zajrzyj na tamtejsze forum.

Jeszcze:
jeżeli jesteś studentem to jest faktycznie zniżka dla podchodzących do egzaminu (tak, 130 PLN), ale tylko w niektórych ośrodkach - o ile pamiętam to ABC się do nich zalicza - nie wiem czy tylko dla studentów od S2B czy dla każdego, miałem wrażenie, że dla każdego...
można też spróbować uzyskać dofinansowanie z Unii dla firmy wysyłającej pracownika na szkolenia/egzamin. Co do studentów jeszcze - to uczelniane niektóre Grupy.NET prowadzą (amatorskie, no cóż) kursy przygotowujące do egzaminów.

0

dzieki za informacje, sporo szukalem i na temat tych 2.0 wiem juz duzo , niestety o 3.5 informacje sa bardzo skromne, nie udalo mi sie doszukac jakichs sciezek itd. Interesuje mnie konkretnie ten egzamin:

http://www.microsoft.com/poland/certyfikacje/mcp/mcts/fmwk35aspapp.mspx

Z informacji tam zawartych wynika ze MCTS dostane po zaliczeniu tylko tego jednego egzaminu (nie tak jak w przypadku 2.0 gdzie trzeba bylo 70-536 + 70-528). Ale co z MCP i co z dalsza droga tego juz nie wiem

0

Heya :)
Na temat egzaminow moge sie wypowiedziec calkiem dobrze, gdyz posiadam MCTS z Web i Windows do 2.0 :) Aby je zdobyc zdalem egzaminy 70-536 (najtrudniejszy) i 70-528 i 70-526 (te dwa sa o wiele <ort>prostrze </ort>i wiele rzeczy sie pokrywa). Najgorszy byl ten pierwszy. Obecnie przygotowuje sie powoli do MCPD z web'a ale cos lato rozleniwia ;)

Co daja. Wiec, firmy ktore maja partnerstwo z Microsoftem z checia Cie zatrudnia, bo daje to im dodatkowe bonusy, jak i klientow latwiej im znalezc.

Przy okazji logo MCTS ladnie wyglada w CV :P Moj obecny pracodawca sie niezle podjaral tymi certyfikatami. Tak wiec obecnie pracuje sobie w Holandii, sluzbowe mieszkanko (dwa pokoje), nowy samochodzik i calkiem sensownie placa :P O upgrade'ach pomysle w przyszlym roku ;) Poki co sciezka do 3.5 jest dosyc marna :P

0

Mam pytanie , ktore egzminy z ms sa po polsku ? bo slyszalem ze takowe instanieja , interesuja mnie egzminy zwiazane z ms sql , c++ , c# .

0

Jedna dobra, acz ogromna rada. Chcesz byc programista, angielski to podstawa. Nie slyszalem nic na temat certyfikatow po polsku, z reguly sa po angielsku. Tak samo jak wszystkie training kit'y do nich. W pracy jako programista, tez bedziesz raczej tworzyl dokumentacje po angielsku i tak dla dobra twego i innych... nie uzywaj polskiego w swoim kodzie ;)

0

Trainig kity po polsku są chyba tylko o administracji systemami serwerowymi. Z programowania nie widziałem.

P.S. Używam polskiego w kodzie. Od razu widzę co ja stworzyłem, a co było już wcześniej. To takie złe podejście?

0
somekind napisał(a)

Trainig kity po polsku są chyba tylko o administracji systemami serwerowymi. Z programowania nie widziałem.

P.S. Używam polskiego w kodzie. Od razu widzę co ja stworzyłem, a co było już wcześniej. To takie złe podejście?

Tak, bo kolejna osoba (kto mówi, że musi to być Polak?) pracująca nad kodem będzie jeszcze bardziej zdezorientowana.

0

Były jakieś polskie egzaminy (ale jedyne co kojarzę to coś co dotyczy serwerowych systemów) i po prostu jakość tłumaczenia była tak fatalna, że zrezygnowano z tego pomysłu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1