Wątek przeniesiony 2022-04-29 18:41 z Edukacja przez cerrato.

Czy ta książka jest aktualna?

1

Czy według was na książka nadal jest aktualna i warto ją czytać?

https://helion.pl/ksiazki/sql-optymalizacja-dan-tow,sqlopt.htm#format/d

1

Na pewno nie jest aktualna - popatrz jak stare są opinie. Helion niestety nie podaje dat, ale już po okładce można stwierdzić, że to jakieś stare wydanie bo nowe wydania mają całe białe okładki

3

Wydanie stare, pewnie nie zawiera żadnych nowych rzeczy w silnikach baz
screenshot-20220420152922.png

5

Książki wprawdzie nie znam, ale przejrzałem spis treści i poruszoną tematykę. Wydaje mi się, że większość danych nie podlega starzeniu. Ok, może być jak piszecie, że nie ma niektórych nowych ficzerow z silników, ale takie rzeczy jak schematy zapytań, indeksy, analiza wąskich gardeł, sposoby złączeń tabel i z tym związana wydajność to praktycznie od zawsze były takie same i zbytnio się nie zmieniają.

Co do samej książki się nie wypowiem, ale zastanawia mnie, co konkretnie macie na myśli gdy piszecie o tym, że książka jest przeterminowana/nieświeża ;)

2

Jak napisał @cerrato nie ma sensu się za przejmować aktualnością książki o SQL. Jak przyjdzie co do czego, to i tak trzeba ogarnąć dodatkowe możliwości konkretnego silnika, albo różnice w jakimś dialekcie.

2

Ja odpowiem z punktu widzenia doświadczenia. Książka o optymalizacji SQL to tylko ogólny zarys problematyki natomiast jak masz konkretny problem na konkretnej bazie to tutaj ogólniki to będzie stanowczo za mało. Na pewnym etapie optymalizacji dochodzisz do mechanizmów i algorytmów konkretnej bazy. Ta konkretna baza może mieć inne metody, narzędzia schematy postępowania, które na innej bazie Ci nie zadziałają. Dobrym przykladem są hinty w oracle, których np nie ma w postgresql. Podsumowując aby się przygotować np do rozmowy rekrutacyjnej jak najbardziej TAK. Kup przeczytaj naucz się. Jak do pracy z konkretną bazą - szkoda pieniędzy.

3

Dokładnie tak, jak pisze @woolfik - ogólne zasady, takie know how baz są stałe i niezmienne, ale jeśli chcesz wejść mocniej w temat to dla każdej bazy wygląda to inaczej.

Kilka dni temu gadałem ze znajomym wdrożeniowcem pewnego ERP'a. Opowiadał, jak sam znalazł rozwiązanie czegoś, co producent systemu potraktował na zasadzie "tak już jest i tyle, trzeba chwilę poczekać". Sytuacja była taka - pewne zapytanie wykonywało się ok. 8 sekund. Niby nie jest to jakiś strasznie długi czas, ale było to zapytanie odpalane praktycznie przy każdej czynności wykonywanej przez użytkownika. W najlepszej opcji - klient chciał cokolwiek zrobić i czekał 8 sekund. Ale jednocześnie pracujących klientów jest kilkunastu/kilkudziesięciu i jak w tym samym czasie kilku z nich chciało coś zrobić, to te 8 sekund się nakładało na siebie i nieraz czekali po pół minuty.

Szczegółów nie znam, zresztą M$SQL staram się unikać, ale z tego co zrozumiałem to problemem była jakaś konwersja typów. Pierwotnie była ona dokonywana niejawnie, a jak on coś zmienił i explicit nakazał dokonanie tej konwersji, to czas wykonania zapytania spadł praktycznie do zera, a jak wielu userów pracuje jednocześnie to opóźnienia nie przekraczają 2-3 sekund.

I takiego czegoś nie nauczysz się z żadnej książki w stylu tej, której dotyczy niniejszy wątek. Może gdzieś się to znajdzie w jakiejś książeczce dot. typowo danego silnika. Ale raczej to będzie szukanie rozwiązania (albo obejścia ;) ) konkretnego problemu. Ale nadal podtrzymuję moje zdanie kilka postów wyżej - książka z ogólnymi hasłami, zasadami i poradami raczej się za bardzo nie starzeje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1