@pozdrawiam: w jakich jednostkach jest PROMIEN
? Jak duże odległości wchodzą tu w grę? Właśnie dlatego projekcja jest istotna.
Zwróć uwagę na dwie rzeczy:
- Projekcje przyporządkowują punktom arbitralne koordynaty, w jednej możesz mieć stopnie / minuty / sekundy szerokości/długości geograficznej, w innej numerki
23335.42
i -853834.4
- Te współrzędne 2D reprezentują punkt na sferze 3D, więc policzenie "na piechotę" wektora ze współrzędnych Lat/Long nie oznacza, że policzyłeś cokolwiek sensownego nawet, gdyby jednostki się w miarę zgadzały.
Nawet jak "w przybliżeniu" przyjmiesz, że jednak wszystko jest OK i z daną projekcją możesz liczyć odległości prostym Pitagorasem i nawet jednostki będą się zgadzać, to w dalszym ciągu będzie jako-tako działać tylko na niewielkich odległościach - na większych wskoczą problemy z niedokładnym "mapowaniem" sfery na płaską mapę, zmianą długości etc. etc.
Podobnie możesz władować się w problemy na konkretnych obszarach (np. blisko biegunów) gdzie występują przekłamania. Ogólnie pooglądaj sobie na co mapowana jest powierzchnia Ziemi na przykładach z dokumentacji ArcGIS:
https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/help/mapping/properties/list-of-supported-map-projections.htm