Access Import podmiana tabeli Kwerenda

0

Witam serdecznie.
Stworzyłem w Access wyszukiwarkę na Formularzu, która wyszukuje mi różne wartości w zależności od zadanego kryterium z tabeli, robi obliczenia i tworzy odpowiednie raporty.
Każdego dnia dane do tej tabeli otrzymuję od różnych osób w formacie Excell. Każda z otrzymanych tabel ma tę samą nazwę, strukturę (liczbę arkuszy, kolumn, typ danych) różnią się tylko ilością rekordów (raz jest to 500, innym razem 10k).
Do zaimportowania danych z Excela użyłem funkcji importu danych: Nowe Źródło Danych > Z pliku > Excel.
Praca wygląda tak. Kopiuje w określone miejsce plik Excel, uruchamiam Access ten z automatu zaczytuje z pomienionej przed chwilą tabeli Excela dane, drukuję wygenerowane raporty. Wyłączam Access. Podmieniam kolejny Skoroszyt Excela na nowy w pliku, z którego dane pobiera Access, odpalam Access itd...., itd...
Teoretycznie da się z tym żyć, ale... dane Excelowe, które otrzymuję za każdym razem muszę przed uruchomieniem Accessa obrabiać. Jedna z kolumn, w Excelu nadaje się do przygotowania klucza głównego dla Access, by to zrobić muszę z danej kolumny pobierać z 10 znakowej wartości pierwsze 6 od lewej. Do tego celu za każdym razem w Excelu dokładam jedną kolumnę ekstra z odwołaniem do kolumny na podstawie której tworzę wspomniane unikalne wartości =Lewy($A1;6).
W tym miejscu pojawia się mój koncert życzeń.
Nie chcę za każdym razem edytować i tracić czas na przygotowanie plików Excel. W grę nie wchodzi też by to osoby dostarczające mi pliki zrobiły to za mnie.
Można wykonać kwerendę, która przycina te 6 znaków w Access i to potrafię zrobić, jednakże jako, że baza jest podlinkowana do tabeli Excela to nie można w niej wprowadzać zmian.
Wymyśliłem iż pewnie można stworzyć tabelę pośrednią opartą o jakąś kwerendę w Access, która przekopiuje sobie dane z tabeli Excel i w locie powprowadzane zostaną zmiany bym nie musiał tego męczyć za każdym razem w Excel.
Proszę o pomoc jak ma wyglądać taka kwerenda, która na życzenie będzie pobierać dane z podlinkowanej tabeli Excela, przycinać to jedno pole do 6 znaków i wklejać je do tabeli Accessa, na której oprę sobie formularze do budowy raportów.
Z góry dziękuję za pomoc.

1

To stwórz kwerendę której źródło będzie mniej więcej takie:

select left(nazwakolumny;6),kolumna1,kolumna2 from nazwa_zalinkowanej_tabeli_excel

i użyj jej do operowania na excelu, a nie zalinkowanej tabeli

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0