Dysk SSD pod bazę danych

0

Dostałem zapytanie od kumpla, który stawia serwer bazodanowy (mssql) i zastanawia się na włożeniem dysków SSD, ja ze sprzętem mam mało wspólnego, ostatnio zajmowałem się tym lata temu i z tego co pamiętam SSD nie był zalecany, odświeżam wiedzę, ale strasznie dużo artykułów jest mocno leciwych, ja nie za bardzo potrafię trafić na coś sensownego. Mam na myśli rozwiązanie serwerowe (nie "power desktop")

Więc pytam ogólnie, jakie doświadczenia, na co zwrócić uwagę, polecacie, nie polecacie. Nie pytam pod kątem konkretnie MsSql (chociaż miło jak ktoś się podzieli doświadczeniem), ale praktyków konfigurujących sprzęt i mających o tym pojęcie. Ja nawet nie wiem czym się różni dysk SSD Enterprise od zwykłego ;) Każda rada mile widziana.

Jak to ma pomóc to baza ma wielkość ok 70 GB (system ERP) + jakieś 2 do 1 GB

0

Zależy jaki budżet, jeśli chodzi o wytrzymałość to z dysków cywilnych Samsung 850/860 Pro jest najlepszy, niezła jest też seria SM863a do data center, z używek Crucial MX100 wszystkie z power loss protection i MLC, ceny gdzieś od 150zł za używane, 400zł za nowe.

0

Budżet nie jest określony, liczyłem ok 1000 netto na ok 0,5 TB. Przeglądałem oferty dla serwerów (w koncu to ma być nowa maszyna) i patrzyłem np. na takie: https://www.fujitsu-shop.pl/pl/opcje-hdd/24025-fujitsu-dysk-ssd-sata-6g-480gb-mixed-use-35-h-p-ep.html ale z opisu niewiele potrafię wywnioskować, stąd pytanie na forum...

0

Jak dla mnie to bierz albo 850/860/SM863a i będziesz Pan zadowolony.

a to co pokazałeś to chyba klasyczny HDD ;)

0

Mam podobną sytuację, tylko u mnie będzie kilka baz i baza ERP trochę większa. Docelowo będzie wrzucone kilka SSD, tylko też jeszcze pozostaje kwestia producenta i modelu. Z tego co się orientowałem, są jakieś modele zalecane pod sqla, ale to info jeszcze jest do sprawdzenia.

0

@czysteskarpety: nie wiem czy hdd, bo nazwa produktu to SSD.

Mnie bardziej ciekawią kwestie jak jest z żywotnością takich dysków, jak się tym interesowałem to czytałem, że to jeszcze się nie nadaje i tu padały jakieś techniczne argumenty których nie pamiętam. wiec sam nie wiem czy nie ulegam mitom i streotypom.

@a_s_f powoli zagryzam się w temat, to że to będzie na kliku dyskach w jakimś RAID to nie podlega dyskusji. Pytanie tylko jaki dobierać jak z HDD czy SSD trochę inaczej. Znalazłem taki artykuł, że najlepiej na SSD trzymać logi i tempdb, a bazę na normalnym HDD, no nic zagłębiam się dalej.

0
Panczo napisał(a):

@czysteskarpety: nie wiem czy hdd, bo nazwa produktu to SSD.

Tak, ale jest w zakładce HDD więc ciężko stwierdzić.

0

Z tego co sie orientuje to u nas cala infrastruktura VMware leci na macierzach z SSD, no ale takie rozwiazanie znacznie przekracza twoj budzet ;)

0

SSD to jednak dość świeża technologia jeśli chodzi o DB. Skoro baza ma mały rozmiar to jednak zamiast iść w SSD to bym poszedł w jak największą ilość pamięci RAM (128GB i więcej), tak by cała baza się mieściła w pamięci RAM, wtedy znaczenie dysku zostanie zmarginalizowane.

2

SSDs are weird. They are weird in the way they write data, and even weirder in the way they delete information

Wprawdzie dyskusja toczy się na tema dysków SSD pod bazy danych, ale polecam świetny artykuł o dyskach SSD z punktu widzenia informatyki śledczej wyjaśniający jak skomplikowanym procesem jest obsługa zapisu i odczytu takiego dysku. Mi się osobiście bardzo spodobał podtytuł "All Cells Are Equal, but Some Cells Are More Equal Than Others" (dla osób znających Folwark zwierzęcy, a to klasyka) https://blog.elcomsoft.com/2019/01/life-after-trim-using-factory-access-mode-for-imaging-ssd-drives/

0

SSD trzymać logi i tempdb - u mnie SSD są tylko na TEMP.

2

Dzisiaj rozmawiałem z gościem który konfiguruje serwery i jego wersja jest taka. że przeniesienie tempdb i logow na SSD jest ok, ale obecnie nie ma to uzasadnienia, w sensie to był efekt oszczędzania, gdzie dyski SSD były dużo droższe, a to pozwala przyspieszyć bazę bez zapewnienia pojemności również na mdf.
W jego opinii dyski SSD spięte w RAID 10 to bardzo dobre (sprawdzone w praktyce) rozwiązanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1