Fakturowanie Wielopozycyjne

Odpowiedz Nowy wątek
2019-02-07 23:38
0

Hejka - Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi - najlepiej na konkretnych przykładach na czym polega fakturowanie wielopozycyjne? Muszę zrobić model danych do aplikacji w apex. Wydawało mi się, że jeśli w projekcie (Przychodnia lekarska) od encji "wizyta" do encji "usługa" poprowadze relację wiele to wystarczy jednak prowadzący odrzucił moje rozwiązanie bez glebszego wyjasnienia :-(

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 00:35
0

Trochę mało podajesz informacji. Nie wiadomo czy Usługa to katalog usług medycznych czy konkretna usługa wykonana dla konkretnego pacjenta.
Tak na początek to widziałbym jakieś Usługi (w sensie katalogu), do tego Cennik usług (1 : N - każda usługa może mieć różne ceny, w zależności np. od pakietu), potem Pacjenci, Wizyty. Wizyta to powiązanie Pacjenta z Usługą (czyli Pacjent --< Wizyta >-- Usługa) oraz Cennikiem. Można to dowolnie komplikować, jeśli faktycznie ma to przypominać fakturę, to typowa konstrukcja faktury jest taka:

Faktura >-- Pacjent

Faktura >-- Kontrahent

Faktura --< Pozycja faktury

Pozycja faktury >-- Usługi_towary
Pozycja faktury >-- Cennik

Czyli do faktury mamy przypisanego kontrahenta (sprzedawcę) i pacjenta. Relacja 1 : N oznacza oczywiście, że pacjent może mieć wiele faktur za usługi.
Faktura może mieć wiele pozycji, czyli np. wykonano badanie krwi, badanie RTG, konsultację lekarską. Pozycja jest powiązana z katalogiem usług, czyli wiadomo czego dotyczy.
Jest też powiązana z cennikiem zatem wiadomo skąd pochodzi cena.
I tu uwaga - pozycja musi zawierać pola do których przepisujemy ceny z cennika. Cennik może ulegać zmianom, ale faktura po jej wystawieniu nie! Czyli mamy typowo kwoty netto, VAT i brutto, dla zaawansowanych kod i data waluty. :)
Poza tym od ceny z cennika można odjać rabat albo zrobić rabat całościowy np. gdy kwota faktury przekroczy X.

Może to nieco rozjaśni sprawę. Albo zaciemni, bo stworzenie dobrego schematu do obsługi faktur to nie zawsze prosta sprawa. A jak do tego wchodzi w grę obsługa magazynu, to robi się ciekawie.

To jest całkiem obszerny temat :) - endrius 2019-02-08 01:02

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 09:57
1

osobna tabela na nagłówek faktury (i wszelkie dane występujące raz jak data, kontrahent, numer, ...) oraz osobna tabela na pozycje faktury, gdzie są pozycje (towar/nazwa usługi/opis, cena, ilość, id faktury, której dotyczy)


Chcesz pomocy - pokaż kod - abrakadabra źle działa z techniką.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0