Wybór bazy danych do GIS-u

0

Witam,
przebudowuję aplikację GIS-ową i chcę przy okazji zmienić bazę danych projektów dla zwiększenia możliwości programu. Obecnie projekty to pliki shp z bazą w dbf (część wyników jest jeszcze trzymana w accesie), środowisko Windows. To czego obecnie mi brakuje to możliwość tworzenia pół z formułami, które będą się automatycznie obliczać (możliwe że jest to do zrobienia ale za bardzo nie znalazłem na to rozwiązania) oraz możliwość wielodostępu (uwagi od klientów). Ze względu na wykorzystywaną technologię jestem ograniczony do następujących baz:
MSSQL Server, Oracle, DB2, Informix, PostgreSQL, Interbase, Firebird, MySQL, Advantage, Sybase, SAP DB, SQLite, MDB.
W bazach projektu znajduje się obecnie do 200k rekordów z ok. 50 polami (często dużo mniej). Nie przewiduję, żeby było ich więcej niż 500k z max 100 polami. Program operuje na danych w pamięci więc zapis i odczyt z bazy będzie głównie podczas otwierania/zamykania projektu - jeśli będzie taka możliwość to zastanawiam się jeszcze nad zapisem w bazie zmian w projekcie do operacji undo/redo co znacznie zwiększy dostęp do bazy.
Wymagania to:

  1. Możliwość tworzenia pól z formułami.
  2. Praca w środowisku Windows (w przyszłości możliwość zaimplementowania na MacOS oraz Androidzie ale nie konieczne).
  3. Darmowa do użytku komercyjnego
  4. Dobra współpraca z Delphi (v10.1)
  5. Szybkość działania - zapis/odczyt

To by było chyba na tyle. Szukałem odpowiedzi na swoje pytanie ale każdy oczekuje od bazy czegoś innego i w zasadzie nie do końca znalazłem rozwiązanie, które będzie akurat pasować w moim przypadku. W danym projekcie nie pracuje na raz wiele osób, zazwyczaj jest tylko jedna która dokonuje zmian edycyjnych. Dopiero później może być kilka osób które wykonują obliczenia zmieniając tymczasowo dane, dlatego za "wielodostęp" robi wymiana kopii pliku projektu (baza plikowa). Co moglibyście mi poradzić dla powyższych wymagań?

0

Firebird. Bo jest mały, posiada wersję Embedded a instalacja i konfiguracja jest wybitnie banalna. Poza tym taką ilość danych i obciążenia, to uciągnie cokolwiek bez zadyszki...

0

Polecam PostgreSQL. Sam pracuję jako programista Delphi i przy użyciu darmowego narzędzia ZeosLib można się podpiąć do postgresa bez najmniejszych problemów. Do tego możesz używać komercyjnie, a nawet na SF widziałem wersję portable gdybyś nie chciał instalować postgresql w systemie. O możliwościach postgresql możnaby pisać godzinami ale polecam z doświadczenia

0

Oracle, droga ale funkcje GISowe można mieć w pakiecie, dodatkowo mapy przy ogromnych ilościach rekordów działają szybko i w sumie masz praktycznie pełne wsparcie teamu oracle.

0
kate87 napisał(a):

Oracle, droga ale funkcje GISowe....

W życiu nie poleciłbym Oracle do zadania tego kalibru, pomyśl o czymś małym bezproblemowym.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1