Wymiana danych pomiędzy bazą na Azurze a aplikacją typu Desktop

0

Nie wiem czy bardziej ten wątek pasuje w .NET czy w Bazach Danych, ale zdecydowałem się na umieszczenie go właśnie tu.
Potrafię zarządzać lokalną bazą danych Microsoft SQL oraz tworzyć kwerendy (zapytania) i wykorzystywać je w aplikacjach desktop w WPFie i chciałbym się przenieść na Azura, żeby mieć jakieś większe doświadczenie w tym zakresie.
Mam Dreamsparka i chciałbym wykorzystując go postawić na Azurze jakąś bazę danych (sporo ich mi Azure oferuje więc nie wiem co wybrać) i potem napisać aplikację WPF która by się z nią łączyła, pobierała dane oraz miała możliwość edycji rekordów, usuwania ich lub dodawania kolejnych, ale nie bardzo wiem jak za to się zabrać. W internecie jest kilka przykładów, ale niektóre komponenty stosowane tam były płatne, a jako że to tylko w celach edukacyjnych to chciałbym żeby mi Azure nie naliczał żadnych opłat.
Czy wie ktoś czy w Azurze da się w ogóle zrobić tego typu aplikacje (w łatwy sposób) i jeśli tak to czy mógłby dać mi jakieś wskazówki?
Dzięki za pomoc.

1

O ile dobrze pamiętam, to w DreamSparkowym Azure są tylko dwa rodzaje baz danych - Azure SQL Database oraz MySQL. Pierwsza to zmodyfikowana odmiana SQL Servera, druga to zasadniczo zwykły MySQL. Azure SQL ma ograniczenie w darmowej wersji do 32 MB, a MySQL do 20 MB i 4 jednoczesnych połączeń.

Azure SQL obsługuje się tak samo, jak zwykłe bazy SQL Servera, z dokładnie identycznymi bibliotekami. Zdaje się, że jedyna filozofia, że podajesz adres zewnętrznego serwera, a nie lokalnego. Przejrzyj: https://azure.microsoft.com/pl-pl/documentation/articles/sql-database-technical-overview/

MySQL w Azure obsługuje się tak samo jak zwykłego, lokalnego MySQL, tylko dostajesz dostęp do zdalnej nazwy hosta, dostajesz własną nazwę użytkownika i hasło:
455378eeff.png

0

@Ktos

Ok dzięki za informacje.
A jak potem w aplikacji C# się z tą bazą łączyć?
Musze ściągać jakieś dodatkowe biblioteki, czy wystarczy mi to co mi oferuje .NET Framework 4.5 ?
Czy są jakieś dobre poradniki do tego ?

0

Do SQL Servera obsługę masz wbudowaną. Do MySQL potrzebujesz connectora: https://dev.mysql.com/downloads/connector/net/6.9.html. Łączysz się tak samo jak z każdą bazą, Azure po prostu daje ci adres/nazwę użytkownika/hasło oraz nawet ConnectionString, żeby ułatwić sprawę.

Jeżeli umiesz to zrobić lokalnie to na Azure jest identycznie, tylko łączysz się do serwera gdzieś tam w Azure.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1