jedna baza czy wiele baz danych?

0

Witam,

mam dylemat ponieważ dostałem projekt wyszukiwarki w tekście + tłumaczenia. Przewidywane jest 10 języków, czyli 10 serwerów na każdym lokalna baza lub myślałem o zrobieniu 1 MySQL na serwerze z dyskiem SSD + 1 serwer na wszystkie aplikacje, raczej o duplikacji struktury nie ma mowy, ponieważ każdy język będzie miał nieco zmienioną strukturę. W tej chwili na aplikację przypadałby ruch 1-2tyś dziennie technologia to PHP, MySQL, Sphinx. Jeżeli chodzi o koszta, to chyba się równoważą przy obu rozwiązaniach, natomiast przy jednym serwerze wychodzi trochę mniej pracy, jak myślicie ?

3

myślimy, że 10 RÓŻNYCH serwerów, ba nawet 10 instancji bazy to głupota.

0

No tak, tylko, że trzeba brać pod uwagę to iż każdy użytkownik to praca Sphinx'a, ciągłe przekopywanie baz. Słaby jestem w orientacji na wydajność, zastanawiam się nad uruchomieniem serwisów na VPS 2GB RAM a MySQL 4GB RAM, 40GB dysk SSD + jakiś SWAP, jedno pobranie z bazy to koszt ~7MB w PHP, mógłbym to obniżyć do 0.3 ale to za dużo czasu by mi zajęło, a klient nie chcę ładować się w koszta.

0
Biały Samiec napisał(a):

jedno pobranie z bazy to koszt ~7MB w PHP, mógłbym to obniżyć do 0.3

  • do 4MB
0

Tak tylko informacyjnie: struktury danych to nie to samo co bazy danych.

0

Ok, więc temat wygląda tak

mam lustrzane kopie struktury bazy danych, oraz aplikacji. Skłaniam się ku temu by jednak zrobić odrębne bazy dla każdej aplikacji z osobna ponieważ każda aplikacja będzie używać innych danych. Przemawia za tym fakt wydajnościowy. Wiadomo mógłbym to zrobić na jednej bazie, jednej aplikacji, ale to byłoby bardzo mocno złożone ponieważ niektóre aplikacje będą potrzebowały dodatkowej struktury w bazie danych.

Sam fakt łączenia się ze zdalną bazą, to dwa razy dłuższa odpowiedź aplikacji na request od użytkownika. Nic nie konfigurowałem odnośnie połączenia miedzy serwerem, a zdalną bazą, czy zawsze są takie różnice między lokalną a zdalną bazą ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1