mam tabele, co dalej?

0

Witam,

zająłem się stworzeniem bazy danych przy pomocy Mcrosoft SQL Server Management Studio Express. W bazie znajdują się tabele:

  • użytkownicy (PK uzytkownik_id, imie, nazwisko)

oraz tabele ze sprzętem

  • komputery (PK komputer_id, nazwa, producent, model, numer_seryjny, numer_seryjny_monitora, numer_seryjny_dyskutwardego, id_uzytkownika, data_wydania)
  • telefony komorkowe (PK telefon_komorkowy_id, nazwa, producent, model, numer_seryjny, n, id_uzytkownika, data_wydania)

razem jest tego okolo 60 tabel z różnym sprzętem i opisem.

Co teraz, co powinienem zrobić żeby po id uzytkownika uzyskac listę sprzętu który posiada? Jak się do tego zabrać? Bardzo proszę o wyrozumiałość ponieważ
dopiero uczę się SQL.

To co mi się nasuwa na obecnym etapie posiadanej wiedzy, to stworzenie tabeli z nazwami tabel i w pętli pobieranie danych i wstawianie ich do tabeli tymczasowej?!?

0

tragedia

może jeszcze utwórz po jednej tabeli dla każdego użytkownika?

a tak serio potrzebujesz trzech tabel - sprzęty, użytkownicy i tablica mapująca sprzęt do użytkownika (chyba że jeden przedmiot może mieć tylko jeden user)
ogólnie lepiej poczytaj coś o sql najpierw

0

Urządzeń jest wiele, telefony IP, komórkowe, komputery, pokrowce, radia CB, anteny itd. Każdy sprzęt w tabeli odpowiednio jest opisany. Służy to rozliczeniu stanu sprzętu jaki posiada dany użytkownik. Sprzęt jest w magazynie do wydania, albo wydany jest idywidualnie na stan użytkownika.

0

Tak czy inaczej masz źle zaprojektowaną bazę.
Jeżeli każdy rodzaj sprzętu musi mieć indywidualne cechy to możesz zrobić osobną tabelę w której będziesz przypisywał cechy do konkretnych typów towarów.

2

dokładnie - 6 tabel

użytkownicy
id
login
pass

typ_sprzętu
id
typ

sprzęt
id
typ_id
nazwa
model

cechy
id
typ_id
cecha

sprzęt_cecha
sprzęt_id
cecha_id
wartość

sprzęt_user
sprzęt_id
user_id

Możesz w tym trzymać DOWOLNY opis sprzętu dowolnego typu. Dodanie nowego typu sprzętu nie powoduje konieczności dodania nowych tabel i rzeźbienia SQLa od nowa.

0

Dziękuję za pomoc. Jak widzę to co do tej pory zrobiłem nadaje się tylko do prostego select * from np. komputery. Czeka mnie budowa bazy od początku.
Czy w zaproponowanym przykładzie będę mógł umieszczać numery seryjne urządzeń? Jest to niezbędne żeby rozliczyć użytkownika z posiadanego sprzętu.

0

jak najbardziej. Wszystkie cechy, które musi posiadać każdy sprzęt dodaj jako osobne pole w tabeli sprzęt. Każdą cechę indywidualną dla konkretnego typu/typów sprzętu dodawaj jako dane w tabeli cechy

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1