Modyfikacja bazy danych Access

Odpowiedz Nowy wątek
2015-02-11 17:53
0

Witam.

Posiadam dużą bazę danych (excel) którą muszę na bieżąco uzupełniać. Problemem jest to, że pracownicy którzy przesyłają mi dane bardzo często popełniają błędy i modyfikują tabele. Prosił bym o podpowiedz i ew. pomoc, mianowicie chciał bym exportować ją np do accessa i umieścić na www. Proces prosty lecz powstaje problem, użytkownicy mogli by zmieniać dane z prawidłowych na błędne. Jak ew. zablokować komórki lub zrobić coś w stylu wyłącznie dopisywania do danej komórki.

Jeżeli znacie prostsze rozwiązania prosił bym o jego przedstawienie.

Dziękuje.

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 19:01
0

Chyba najprościej będzie ustawić jako chronione komórki które nie powinny być edytowane przez użytkownika.

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 20:11
1

Excel nigdy NIE BYŁ/NIE JEST/ i NIE BĘDZIE bazą danych. Wycofaj się z tego póki możesz i póki masz malo problemów.

dobrze godo - polać mu - abrakadaber 2015-02-11 20:25

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 20:59
0

Zgadzam się i właśnie dlatego chciałbym to zmienić.

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 21:39
0

Zastanów się czy na pewno chcesz tworzyć nowego potworka w postaci bazy w accessie wysyłanej do pracowników. Na początek określ wymagania podstawowe. Ja bym obstawiał coś przez WWW jeśli ma to mieć dostęp z każdego miejsca lub jakąś aplikację desktopową jeśli dostępne tylko w sieci firmowej lub jeśli potrafisz/masz kogoś kto skonfiguruje Ci dostęp z zewnątrz do serwera


Chcesz pomocy - pokaż kod - abrakadabra źle działa z techniką.

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 21:49
0

Skoro chcesz umiescic na www, to możesz skorzystać z "pełnowymiarowej" bazy zamiast Accessa. Mam na myśli albo MS SQL Server, albo np. postgreSQL. Obie występują w wersjach free. Zależy od tego, czy masz serwer www (i na czym).
Jakie wtedy dasz zabezpieczenia edycji i modyfikacji danych, to tylko zależy od twojej fantazji. Oczywiście umieszczając taki nazwijmy to "panel do obsługi bazy danych" gdzieś na www (obojętnie czy w inter-, czy w intra- necie) musisz zrobić system użytkowników/uprawnień/logowań. Uprawnienia możesz dawać na poziomie zarówno grup użytkowników (bardziej prawidłowo) lub na poziomie konkretnego loginu (łatwiej).
Gdy już masz dane kto dopisuje (modyfikuje) dany rekord, to zapisu sobie taką informację do bazy. Do każdej tabeli dodaj 4 pola: dodal, kiedy, zmodyfikowal, kiedy.
Jak już to będziesz miał, to prosto stworzysz sobie trigger (dlatego proponuję pełnowartościową bazę, zamiast Accessa lub MySQL-a), w którym np. w osobnej tabeli zapiszesz sobie kto, co i kiedy zmienił.. Permamentna inwigilacja, która nieraz już niejednemu życie uratowała... :)
To tak w skrocie.. :)

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 22:00
0

Dostęp wyłącznie w sieci lokalnej. Głównym kryterium musi być łatwość, przejrzystość i wszechstronność. Największym problemem jest późniejszy eksport ów bazy do excela (taki wymóg firmy i tego nie przeskoczę). Moim założeniem było stworzenie jednej interaktywnej bazy gdzie każdy użytkownik będzie mógł nanieść wprowadzić informację ale bez ich znaczących zmian. Wiem że to trochę pokręcone ale takie są warunki firmy. Bazy MySQL raczej odpadają bo nie dostanę zgody administratora lokalnego, programy niestety również.

Pozostało 580 znaków

2015-02-11 22:21
0
Bart93 napisał(a):

Bazy MySQL raczej odpadają bo nie dostanę zgody administratora lokalnego, programy niestety również.

Dobrez rozumiem, że nie możesz zainstalować żadnego programu na żadnym z komputerów ?

Pozostało 580 znaków

2015-02-12 09:24
cw
0

jeżeli użytkowników jest kilku to możesz stworzyć prostą bazę danych w MSAccessie i umieścić ją dla nich na wydzielonym udziale na serwerze. Licencji też nie musisz kupować (z wyjątkiem 1 sztuki do projektowania) bo ze strony MS można pobrać darmowy RunTime MSAccess służący do uruchamiania baz mdb/accdb na stacjach. Niestety napisanie nawet takiej prostej bazy wymaga trochę pracy i zagłębienia tematu choć od biedy można ją stworzyć przy wykorzystaniu makr i kreatorów. Zalety w porównaniu do Excel'a: możliwość równoczesnej pracy na jednej bazie kilku użytkowników (więc nie ma potrzeby scalania danych), pełna kontrola typów wpisywanych danych np. data to data, a nie ciąg tekstowy raz wpisywany przez tego samego użytkownika w konwencji rrrr/mm/dd innym razem dd.mm.rrrr. Export do Excela jest "natywny" w MSAccessie

Pozostało 580 znaków

2015-02-12 18:34
0
hipekk napisał(a):
Bart93 napisał(a):

Bazy MySQL raczej odpadają bo nie dostanę zgody administratora lokalnego, programy niestety również.

Dobrez rozumiem, że nie możesz zainstalować żadnego programu na żadnym z komputerów ?

Dokładnie, co za tym idzie nie mam możliwości stworzenia jakiś super aplikacji :/

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0