Projekt zaliczeniowy Baza SQL - pomoc

0

Witam

Muszę zrobić projekt zaliczeniowy danej firmy, w moim wypadku wybrałem sklep rowerowy. Na razie mam zrobiony niecały diagram mojej bazy, jestem początkujący i chciałbym żeby ktoś bardziej doświadczony rzucił okiem na bazę i powiedział co jest źle i czy ogólny zarys sklepu ma jakiś sens i ewentualnie coś podpowiedzieć, będę bardzo wdzięczny!

http://i.imgur.com/rOfu9zL.jpg

Pozdrawiam

1

Nazewnictwo spójne, chociaż IMO nie najlepsze. Przede wszystkim pozbyłbym się spacji z nazw kolumn. Byłbym konsekwentny i nie używał skrótów w nazwach tabel.

Wydaje mi się że cała koncepcja jest źle zrealizowana.
Wg mnie na sklep (rowerowy) składa się:

 • magazyn
 • dostawy (czyli to co wchodzi do magazynu)
 • sprzedaż (czyli to co wychodzi z magazynu oraz usługi, czyli złożenie roweru, jego serwis, ...)
  Kwestie wynagrodzenia pracowników pominąłbym, bo to element kadrowo-płacowy, czyli kompletnie inny moduł.
0

Dzieki za opinie, przeczytałem twoje wskazówki i zrobiłem nowy diagram który na razie wygląda tak jak na dołączonym załączniku. Wygląda lepiej niż poprzedni czy dalej to nie jest to?

pozdrawiam

0

IMO lepiej.
Czym jest tabela Sprzedaż? Początkowo myślałem że to cennik, ale jednak chyba nie.
Czym jest tabela Tworzenie zestawu?

 • Do klienta dodałbym dane teleadresowe, np. do wystawienia faktury, hmm... wysyłki zamówienia
 • Magazyn-Dostawy: Magazyn powinien pokazywać stan faktycznych zasobów, jakie możesz zaoferować.
  Do czego zmierzam, dętka 26'' presta od producenta X może być dostarczona (kupiona przez sklep) z hurtowni A (za 10 zł/szt.) i w B (za 8,50 zł/szt.). U ciebie te dętki będą w magazynie pod dwiema pozycjami. Ale sprzedając dętkę (pewnie kasujesz ją po kodzie kreskowym na opakowaniu) nie wiesz czy to dętka z dostawy A czy B.
  Magazyn

  ID Produkt
  Nazwa Produkt
  Liczba W Magazynie

Cennik

ID Produkt
Data od
Data do
Cena

Dostawy

ID Dostawa
ID Dostawcy
Data dostawy
Faktur: nr/wartość/...
Faktura Zapłacona
Czy Zrealizowane
...

Dostawy Szczegóły

ID Dostawy Szcz.
ID Dostawy
ID Produkt
Liczba szt.
Cena jednostkowa

Kiedy dostawa przechodzi w stan zrealizowana, tzn. należy zaktualizować stan magazynu.
Magazyn może trzymać Cenę aktualną, ale warto przy zmianie trzymać wartości historyczne. Ale jeśli cennik zrealizujesz w osobnej tabeli, to w dowolnym momencie możesz ustawić ceny na przyszłość, które w dniu wchodzącym w zakres będą automatycznie używane jako aktualne.
Oczywiście możesz mieć osobną tabelę na produkty, wtedy powiązanie między magazynem a szczegółami dostawy będzie przez tabelę produkt.

0

Moje doświadczenia z magazynem są nieco inne. Przedstawię moją propozycję. Podstawa to kartoteki towarowe. Towar, grupa, stan, cena nabycia, lokalizacja na półce etc. Stan magazynu i cena nabycia są pochodną obrotu wg dokumentów obrotowych.
Podstawowe to
PZ - przyjęcie zewnętrzne związane z dostawą
WZ - wydanie zewnętrzne związane ze sprzedażą
są jeszcze inne
MM - przesunięcie między magazynowe
ZW - zwrot ( korekta PZ ) etc. cała gama różności
Każdy z tych dokumentów to tabela nagłówków i tabela pozycji. Ze względu na podobną strukturę rekordów nagłówki i pozycje wszystkich typów dok. magazynowych są trzymane wspólnie.
Pozycje powinny zawierać ceny przyjęcia/wydania na/z magazyn
Aktualna cena nabycia na dokumentach rozchodowych może być ustalana zgodnie z FIFO na PZ'tach lub brana z kartoteki towarowej gdzie jest trzymana jako średnia ważona aktualizowana za każdym razem przy każdej dostawie.
Trzymanie tych cen pozwala w dowolnym momencie ustalić bieżącą wartość magazynu w cenach zakupu.
Część zamówieniowa powinna być podzielona na zmówienia od klientów i zamówienia do dostawców. Na podstawie zamówień od klientów można tworzyć zamówienia do dostawców ale również dopisywać towary "na półkę". Tu również tabela nagłówków zamówienia i pozycje zamówienia. Zamówienia powinny być kompletowane na podstawie faktycznych operacji magazynowych PZ/WZ. Tak więc nie powinno być bezpośredniego powiązania zamówień z magazynem. Jedynie w tabelach z pozycjami zamówień powinna znaleźć się informacja o stopniu zrealizowania danego zamówienia zarówno po stronie dostaw jak i sprzedaży. Zamówienia klientów mogą przecież zawierać towary od różnych dostawców a tym samym mogą być kompletowane na podstawie kilku PZ'tów. Osobna tabela to sprzedaż gdzie każdej pozycji z ceną sprzedaży powinna odpowiadać pozycja na WZ z ceną zakupu. Pozwala to wyliczać różne wskaźniki efektywności sprzedaży. Oczywiście nie twierdzę że taki model jest jedynie słuszny. Są modele pomijające niektóre z wyżej opisanych aspektów. Istnieją również dużo bardziej rozbudowane.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0