Baza danych,diagram logiczny,fizyczny + zapytania sql,temat:magazyn

0

Witam.Czy mógłby mi ktoś pomóc z projektem na zajęcia? Mamy oddać projekt podobny jak w załączniku,jestem totalnie zielony jeśli chodzi o bazy danych.Mój pomysł to taki żeby zrobić 5 tabelek:magazyn dostawa,magazyn odbiorca,towary,dostawcy,odbiorcy ale nie potrafię i tak powiązać i dobrać kluczy jak w załączniku. Bardzo proszę o pomoc. Założenie mamy takie ze tabelek ma być minimum 3,4.Z góry dziękuję za pomoc.

1

Jeleni to w lesie szukaj - tu możesz co najwyżej dostać pomoc w konkretnych przypadkach. Nie chce ci się to 100zł i ktoś to na pewno za ciebie zrobi a jak cię nie stać to jest drugie rozwiązanie WEŹ SIĘ DO NAUKI I PRZESTAŃ JĘCZEĆ

0

Ten przykład który masz w pierwszym załączniku to schemat bazy danych jakiegoś systemu do opieki zwierząt: tak mi to wygląda. Pytanie jest czego ty chcesz zrobić system? Bo skąd mam wiedzieć czy te Twoje proponowane tabelki mają jaki kolwiek sens.

Napisz jaką bazę danych chcesz zrobić.

0

ja [CIACH!] - w wordzie (czy OO) już by to lepiej wyglądało. Zdjęcie to chyba kapciem robiłeś. Zrozum, że to TOBIE zależy na pomocy a nie nam!!
wybierz któryś i włóż trochę wysiłku https://www.google.pl/search?q=schemat+bazy+danych+program

0

Te szlaczki w tych kwadratach na tym zdjęciu to zapis EKG?

1
 1. czym różni się data_dostawy w Magazyn od data_dostawy w Dostawca?
 2. W tabeli Zamówienie powinno być na pewno ID-Odbiorcy (ewentualnie w tabeli odbioraca dać id_Zamowienia), w tej tabeli takze powinno byc ID_Towar
0

No przeciez masz klucze obce, w tabeli Towar masz np. ID_Magazynu -> to jest klucz obcy

0
 1. dlaczego dostawcy i odbiorcy to dwie tabele? Czy dostawca nie może być odbiorcą? Zamiast tego jedna tabela + pola czy_dostawca i czy_dodbiorca czy jak je sobie nazwiesz
 2. co robi w tabeli odbiorca pole data_odbioru? Czy mam z tego rozumieć, że odbiorca może odebrać zamówiony towar tylko raz i koniec?
 3. co jeśli dany towar na magazyn zostanie dostarczony dwukrotnie? Jaki będzie miał wtedy termin dostawy? Od tego jest podział towaru na partie
 4. dlaczego w tabeli towar jest pole id_magazynu? i co w nim jest przechowywane?
 5. czy towar może mieć tylko jedna cenę?
 6. na zamówieniu nie ma ilości ani ceny? można zamówić tylko jeden towar na zamówieniu?
 7. wejście na magazyn powinno być poprzedzone dokumentem przyjęcia
 8. wyjście z magazynu powinno być potwierdzone dokumentem WZ
 9. mamy jeszcze przejście towaru z magazynu A do B
 10. aby poprawnie przechować dokument wymagane są co najmniej DWIE tabele - nagłówek i pozycje
0
 1. RELACJA TO INNA NAZWA TABELI!!!
 2. Nie staraj się robić wg wzoru!
 3. jak masz gdzieś powiązanie między tabelami to w jednej to powiązanie jest do PK a w drugiej do FK. Więce odpowiedź na twoje pytanie I czy klucze obce będą tylko w tabeli zamówienie brzmi NIE
1

wiesz jak działa najprostszy magazyn w jakiejkolwiek firmie/sklepie/czymkolwiek? Pytam poważnie, nie nabijam się ani nie ironizuję. Jest to w brew pozorom bardzo ważne pytanie bo próba zamodelowania kawałka rzeczywistego świata w bazie danych bez wiedzy o tym jak on działa jest z góry skazana na porażkę.

Tak w skrócie.

 1. jest magazyn
 2. Jak towar wchodzi na magazyn?
  a) przyjeżdża samochód z towarem
  b) pracownik przekłada towar z samochodu na magazyn
 3. Jak klient dostaje towar z magazynu?
  a) dzwoni/pisze/wysyła gołębia i składa zamówienie
  b) pracownicy kompletują zamówienie
  c) odbiorca przyjeżdża po odbiór towaru
  d) pracownicy ładują mu towar na samochód
 4. Do tego trzeba zapisać cenę zakupu i cenę sprzedaży towaru - no bo wypadało by wiedzieć czy coś na tym zarabiamy. Dodatkowo towar kupiony tydzień temu może być droższy od tego kupionego dzisiaj (chociaż to ten sam towar). Jednocześnie sprzedawać go możemy cały czas w tej samej cenie.

Analizując musisz mieć tabelę

 1. dostawca/odbiorca (powinna być to jedna tabela z wyróżnikami)
 2. magazyny
 3. towary
 4. zamówienia (tu dwie tabele nagłówek i pozycje) bo przecież na jednym zamówieniu może być kilka towarów
 5. przyjęcia (patrz pkt 4)
 6. wydania (patrz pkt 4)
  co do pkt 4 i 6 to tu są dwie szkoły - zamówienie oprócz pola ilość_zamówiona posiada jeszcze pole ilość_wydana i wtedy mamy tylko zamówienia bez wydań albo rozdzielone na dwa odrębne byty. Które jest lepsze? to zależy. Najważniejsze to umieć umotywować swój wybór :). Zauważ, że ilość zamawiana wcale nie musi być taka sama jak wydana klientowi.

Nie wiem jak ci jeszcze pomóc. Nie znam twojego nauczyciela, nie wiem czy ci zaliczy aktualny diagram - ja bym się do niego przyczepił bo nijak on nie przystaje do rzeczywistości.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1