PostgreSQL oraz MongoDB

Odpowiedz Nowy wątek
2014-02-04 07:39

Rejestracja: 7 lat temu

Ostatnio: 6 lat temu

0

Witam
Zamierzam stworzyć serwis internetowy i chciałem wykorzystać w nim dwie bazy danych. PostgreSQL do przechowywanie danych wymagających ścisłej struktury np użytkowników oraz MongoDB który miał służyć za przechowywanie informacji o TAGACH do szybkiego odczytu i wyszukiwania. Ale ostatnio, zacząłem natrafiać na informacje, że nowy PostgreSQL niewiele ustępuje pod względem wydajności bazie mongo. Dlatego kieruje pytanie do bardziej doświadczonych w temacie użytkowników, czy to prawda;)??? Jeżeli tak to oczywiste że wolał bym wybrać tylko Postgre aby nie musieć pracować z dwiema bazami danych. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi/

Pozostało 580 znaków

micc
2014-02-04 08:30
micc
0

Mysle, ze roznice w wydajnosci nie sa na tyle znaczace, aby komplikowac sobie zycie i uzywac dwoch baz.

Pozostało 580 znaków

2014-02-04 10:48
Moderator

Rejestracja: 15 lat temu

Ostatnio: 7 godzin temu

0

MongoDB w porównaniu z PostgreSQL to nie jest poważna baza danych, a nakładka (API) na plik mapowany do pamięci. Jeśli dane się nie zmieszczą w RAM, to wydajność Mongo jest tragiczna - zacznie swapować. Do tego większość benchmarków, wykazujących rzekomą wyższą wydajność Mongo, testuje Mongo przy ustawieniach, które nie nadają się na produkcję (tj. brak trwałości danych i brak potwierdzania zapisów - tryb w którym nawet nie dowiesz się jak Twoja baza zacznie gubić bezpowrotnie dane).

(/dev/null is webscale!)

Prawidłowo skonfigurowane MongoDB zostaje zjedzone nawet przez taką krowę jak HBase:

IMHO z tych dwóch zdecydowanie PostgreSQL. Prawdziwa baza o sensownej, dobrze przemyślanej architekturze i latach pracy włożonych w stabilność i optymalizację, której popularność wynika głównie z wysokiej jakości, a nie intensywnego marketingu i wciskania kitu.

Natomiast jeśli chcesz skalowalne wyszukiwanie po tagach, to ani PostgreSQL ani Mongo tylko dedykowany system do wyszukiwania np. Solr / Elastic Search / DataStax Enterprise Search.

edytowany 6x, ostatnio: Krolik, 2014-02-04 11:01

Pozostało 580 znaków

2014-02-04 14:14

Rejestracja: 7 lat temu

Ostatnio: 6 lat temu

0

Dziękuje za odpowiedzi;)

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0