Firebird czy PostgreSQL

0

Wiem, że sporo takich pytań ale chcę wiedzieć jak uważacie i co wybieracie częściej i dlaczego ;) w sumie nie wiem czy odpowiedni dział ale związany z bazami jak zły to proszę moderatora o przeniesienie a nie wywalenie do kosza :P

Aktualnie piszę spory projekt w Delphi 2010 zacząłem na Firebird 2.5 bo tylko na tej bazie się opierałem przy użyciu FIBPlus'ów, ale może PostgreSQL jest fajniejszy wydajniejszy bo testy różnie wychodzą.

Jak sądzicie co wybrać. Sporo zapytań prosto z programu procedury po stronie serwera będą wykonywane sporadycznie (na tą chwilę). Zależy mi bardzo na łatwości przeniesienia bazy z serwera A na B.

Do Firebirda używam IBExpert'a a co polecacie do PSQL ?

0

jeśli chodzi o przenośność to z SZBD FB/IB przenosi się chyba najłatwiej - po prostu można przekopiować plik z bazą po zastopowaniu serwera.
Co do pytania co wybrać to już zależy od Ciebie. Obie są darmowe, obie działają na win i linux. Postgres ma większe możliwości konfiguracji, procedury można pisać w różnych językach, ma słonika. Teoretycznie też możesz małym nakładem przejść z postgresa na oracle. FB też nie jest zły (oba na pewno lepsze niż pseudo SZBD jakim jest mysql). Oba spełniają ACID, mają stored proc, widoki, wyzwalacze. Postgres wydaje się mieć więcej możliwości ale FB nie pozostaje daleko w tyle.

Co do narzędzia dla postgresa to z płatnych EMS SQL Menager for PostgreSQL daje radę

0

Dzięki :)
pozostanę przy firebirdzie, nie chcę się uczyć postgresa w sensie komponentow, FIBPlusy znam na tyle, że sobie spokojnie radzę a szkoda czasu aby się uczyć nowych komponentów na sporym projekcie. Będzie czas i projekt wypali to wtedy jak firebird będzie mało wydajny (tu kusi mnie partycjonowanie w postgresie) to wtedy powoli będę się rozglądał za postgresem :)

Dzięke pozdrawiam :)

1

Moim zdaniem wszystko zależy co chce się uzyskać. Uważam że Firebird jest jednak dalej niż bliżej Postgresa. Postgres daje więcej możliwości przy pisaniu procedur(właściwie u niego to się nazywają funkcje), posiada full text search, zarządzanie rolami w bazie danych(Firebird to ma, jednak chyba dopiero od jakiegoś czasu), są dostępne schematy.

To główne rzeczy jakie różnią oba silniki db. Na Firebirdzie pracowałem w byłej pracy. Obecnie próbuję ogarnąć Pg i muszę przyznać że są różnice w obu silnikach i trzeba trochę się poduczyć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0