Modelowanie Encji - E/R - Wyznaczanie kluczy

0

Podczas nauki, czytania zacnej książki pt. "Podstawowy wykład z systemów baz danych" autorstwa Ullman'a i Widom'a natknąłem się na ćwiczenie które spowolniło mnie a nawet zatrzymało. Niestety nie jestem w stanie z nikim skonsultować odpowiedzi która zrodziła się w mojej głowie. Zacznę najpierw od przepisania ćwiczenia potem opisze swój pomysł na rozwiązanie. Proszę o wyrozumiałość w krytyce .

Ćwiczenie
Dla związków w modelach związków encji można znajdować klucze podobnie jak dla zbiorów encji.Załóżmy, że R jest związkiem między zbiorami encji E1, E2, E3,..., En. Wówczas kluczem dla R jest zbiór K atrybutów wybranych z E1, E2, E3,...,En taki, że jeśli dwie różne krotki (e1, e2, e3,...,e n) oraz ( f1,f2,f3,...,fn)należą do zbioru związku R, to nie wszystkie atrybuty, które należą do K, mają takie same wartości. A teraz załóżmy , że n = 2, tzn nasz związek R jest związkiem binarnym. Dla każdego i niech Ki będzie zbiorem atrybutów tworzących klucz zbioru encji ei. Posługując się E1 i E2 należy określić najmniejszy możliwy klucz dla R przy założeniu , że :

a) R jest wiele do wiele
b) R jest wiele do jeden z E1 do E2
c) R jest wiele do jeden z E2 do E1
d) R jest jeden do jeden

Zatem analizując...
dla En diagram E/R będzie wyglądał następująco

E1 E2 E3
\ | /
R
/ |
E4 En

Omawiany dla E2 będzie wyglądał tak

E1 --- R --- E2

Stopień związku = 2 ponieważ podane było że n = 2. Ze zdania "... Wówczas kluczem dla R jest zbiór K atrybutów wybranych z E1, E2, E3,...,En taki, że jeśli dwie różne krotki (e1, e2, e3,...,e n) oraz ( f1,f2,f3,...,fn)należą do zbioru związku R, to nie wszystkie atrybuty, które należą do K, mają takie same wartości..." możemy wywnioskować że można znaleźć klucze kandydujące, ponieważ sa atrybuty których wartości nie powtarzają się.

Zatem według mnie dla arności wiele-wiele dla stopnia = 2 potrzebne byłyby 3 atrybuty aby jednoznacznie identyfikować daną encję. Ponieważ jeśli np. w związku R znajdują się atrybuty ze zbioru encji E1 i E2 które się powtarzają w to przy kombinacji wiele do wiele może się okazać że dwa atrybuty powielą swoją wartość zatem trzeci może być pomocny w jednoznaczym określeniu danego wiersza.

Dalej już nie będę pisał bo chciałem się się zapytać czy w ogóle idę w dobrym kierunku. Prośba o przeanalizowanie tego ćwiczenia i ewentualna odpowiedź na pytanie czy dobrze rozumiem ćwiczenie i jeśli nie w jak brzmi na nie odpowiedź.

Na forum php.pl moderator o wdzięcznej nazwie "erix" zamknął mojego posta stwierdzając że zostało niemądrze postawione pytanie. Ja mam nadzieję że ludzie na tym forum wykażą się wyobraźnia na tyle że w chwili wątpliwości zadadzą pytanie o niezrozumiałą treść. Nie uważam że jestem doskonały lecz mam nadzieję na pomoc ludzi z doświadczeniem i wiedzą, zatem proszę o ewentualne pytania.

0

Popraw temat, bo poleci do kosza.

0

czy jest dobrze ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1