Login i hasło do bazy jak?

0

Witam. Robie program który działa na bazie MSSQL 2005. Baza tworzy sie podczas pierwszego uruchomienia w kodzie programu. Chce aby uzytkownik podczas pierwszego uruchomienia podał hasło i login do logowania sie do tej bazy. Jak przypisać bazie te parametry do polaczenia (hasło i login). Czy nalezy najpierw stworzyć użytkownika a potem baze, czy baze a potem przypisac jej dane do logowania (ale jak?), czy moze jest inny sposób. Z góry dzieki za pomoc.

0

Przywracasz baze z backupu (bo zakladam, ze tak tworzysz baze), jest tam juz jeden glowny uzytkownik majacy dostep do wszystkiego. Za jego pomoca tworzysz kolejnego uzytkownika dla bazy i dajesz dostep do tego, do czego ma miec docelowy uzytkownik.

0

Baze tworze normalnie z zapytań sql które są w kodzie. Nie wiem czy to to jest ten backup? Jesli napisz mi coś wiecej na ten temat. Jesli to nie jest to to prosiłbym o w miare dokładne opisanie jak zrobić z backupu. Z góry dzieki.

0

Mozna i tak, ale wedlug mnie szkoda nerwow ;) Najlatwiej przygotowac sobie wzor bazy z wszystkim co ma byc na poczatku. Robisz sobie backup bazy (backup database nazwa to disk=c:... ) i powstaje sobie jeden plik z cala baza. Po czym instalujac program zwykle instalujesz serwer i przywracasz swoja kopie bazy (restore database nazwa from disk=...). I juz.

Innmi slowy podczas instalacji jednym poleceniem tworzysz (przywracasz) cala baze i masz z glowy. Oczywiscie polecenia backup i restore maja jeszcze sporo opcji - poczytaj sobie o nich.

Zaleta takiego rozwiazania jest to, ze zmieniajac baze nie zmieniasz programu, tylko podmieniasz jeden plik. No i nie musisz sie martwic, ze zapytania w kodzie moga miec jakies bledy, komus tam nie zadzialaja w pewnej sekwencji, itp. Zrzucasz odpowiedzialnosc za poprawne przywrocenie na serwer, a co jak co, ale to wie jak zrobic poprawnie ;)

0

wiec tak zrobie, Ty masz większe doświadczenie wiec cenie sobie twoje zdanie. mam jeszcze pytania.

  1. jeszcze raz pokolei :)
    -przywracam beckupa przy pierwszym uruchomieniu (w connectionString łącze sie masterem używając autoryzacji Windows???)
  • i teraz mam takiego wizarda gdzie użytkownik w nim musi podac login i hasło do logowania sie do bazy, czy teraz należy się połaczyć z masterem, utworzyć użytkownika i nadac mu wszystkie uprawnienia do działania na bazie????

-po restarcie aplikacji stringConnection uzywa już loginu i hasła podanego przez użytkownik i łączy sie nie z masterm ale z bazą???

  1. jak sprawdzić czy server sql 2005 jest zainstalowany (C#)

prosze o weryfikacje i skorygowanie
Pozdrawiam Maciej.

0
  1. Tak, master to zwykle uzytkownik o nazwie sa (czyli ten glowny)
  2. Sprobowac sie z nim polaczyc - w ten sposob sprawdzisz nie tyle czy jest zainstalowany, ale czy zainstalowany poprawnie, itp. Bo nawet jak zainstalowany, a polaczyc sie nie mozesz, to co Ci z takiego serwera? ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1