[Literatura] PostgreSQL

0

Nie ma co ukrywać, że z postgresa jestem [green] (czyt. zielony). W internecie mozna znaleźć całą masę rozproszonych informacji na temat w/w bazy. Niemniej na start wolałbym coś polskiego i drukowanego. W helionie znalazlem tą pozycję: http://helion.pl/ksiazki/bdpspo.htm. I tu pytanie. Czy ktoś ma tą książkę i może wypowidzieć się ze strony praktycznej (komentarze czytałem)? Udało mi się wreszcie przeforsować w firmie instalację serwera SQL i tu prośba do praktyków. Mam do dyspozycji MySQL, FireBird ora PostgreSQL. Czy może cie naświetlić jakie pułapki czekają na admina w tych systemach? Tu bez bicia się przyznaję, że nie mam czasu na czytanie wszystkiego co znajdę o tych bazach bo to temat rzeka. Dla ułatwienia wypisania pułapek link.

Tak więc w skrócie. Jaką literaturę polecacie dla baz danych (mam MySQL Podstawy - Luke Welling).
Co Waszym zdaniem najlepiej zainstalować dla bazy:

 • ok. 40MB,
 • 10^6 rekordów/rok,
 • operacja insert - jednorazowo 400 rekordów (tu liczy się szybkość zapisu),
 • b. częste generowanie raportów,
 • liczba userów podłączonych na raz Max. 5,
 • łącze 100Mb
 • struktura bazy - prosta, kilka tabel, mało relacji itp.

Zestawienie baz:

 • MySQL
 • FireBird
 • SQLite
 • PostgreSQL

Dodatm, że firma zainstalowała Oracla, ale ten odpada, bo bazę robię w domu, a nie zamierzam kupować kombajnu do zrobienia 10 tabel.

Chodzi o praktyczne aspekty programowania tej bazy. Interface w Delphi, do dyspozycji ZEOS, IBX, dbExpress.

Gdzie mogę się najbardziej "wkopać" lub z czym dla w/w SZBD?

Dzięki za wszelkie rady, sugestie i propozycje.

0

Co do Oracle - nie wiem czy coś pomogę, ale jest też ponoć darmowa wersja do użytku osobistego.

0

Ja polecam Postgresa, jest miły w zarządzaniu (zarówno z poziomu Linuksa jak i pod windowsem). Dostajesz do niego świetnego pgadmina, o który jest bardzo przyjaznym klientem. Firebirda nie znam, więc nie mam zdania na jego temat, ale o MySQLu można powiedzieć tylko tyle, że może jest ciut szybszy, ale to też kwestia sporna.

Co do literatury, polecam książkę PostgreSQL Bruce'a Momjian'a, naprawdę bardzo dobrze wszystko ujęte, ja po jej przeczytaniu niewiele potrzebowałem do pełnego wykorzystania możliwości tej bazy. Poza tym jest też dobry manual na oficjalnej stronie projektu (zarówno po polsku, jak i obszerniej po angielsku - zawsze w sytuacjach wyjątkowych można tam zajrzeć).

W Postgresie jako tako nie ma w co się wkopać, chyba że potrzebujesz bazę powyżej 5 GB, to wtedy producenci zalecają używanie maszyny z 64-bitowym procesorem :-)

0

Do domowego użytku jest darmowy Oracle 10g XE.

0
teles4 napisał(a)

Do domowego użytku jest darmowy Oracle 10g XE.

proszę nie wprowadzać w błąd

Oracle Database 10g Express Edition (Oracle Database XE) is an entry-level, small-footprint database based on the Oracle Database 10g Release 2 code base that's free to develop, deploy, and distribute; fast to download; and simple to administer

co do dokumentacji to najlepsza jest jednak dokumentacja (ale mi zdanie wyszło logiczne) na stronie.

co do pułapek to na windowsie wysoce zalecany jest NTFS bo na FAT32 mogą dziać się dziwne rzeczy (niespójność danych itp)
Jest jeszcze jedna ważna rzecz - PostgreSQL jest CaseSensitive - tzn jeśli stworzysz tabelę, której nazwy (tabeli, kolumn) będą zawierały duże litery to musisz się do nich odwoływać podając nazwę w "" - jak dla mnie to trochę upierdliwe

Poza tym jest to bardzo przyjemna i z dużymi możliwościami baza danych. Co do administracji to zasady takie jak dla wszystkich baz - indexy, indexy i jeszcze raz indexy - oczywiście dobrze przemyślane, następnie optymalizacja zapytań - w obu przypadkach pomaga plane analyzer

Składnia SQLa jest zgodna (z tego co pamiętam) w 98% ze standardem

jeśli chodzi o stored proc to jezyków ma mnóstwo, w których można je pisać (pl/pgsql, c++, php, python, ...)

Jedyne co trzeba przyswoić na początek to konfiguracja samego serwera - i tu znowu najlepsza dokumentacja na stronie (oczywiście możesz mieć książki i inne takie ale googla i dokumentacji naprawdę nic nie zastąpi)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1