Porządek

0

Mam taki pewny program do zrobienia, ponieważ z delphi jestem od niedawna to nie wiem jak ostatecznie zabrać się do dzieła. Programik to zwykłe obliczenia na tablicach, przy czym dane wczytywane są z pól Edit jak również w trakcie obliczeń z InputBox następnie wyniki wyświetlane na wykresach i w memo. Mam straszny mętlik z tym kodem.
Jak mi teraz radzicie czy sam kod obliczeń (jest dosyć obszerny około 2000 lini) umieścić w unicie razem z kodem dotyczącym ustawień pól Edit, czy może w oddzielnym unicie a może go 'pociąć' i każdy inny człon ma mieć swój unit. Nie wiem jak się to robi profesjonalnie, dlatego pytam może jakoś dacie rady mi podpowiedzieć.

Z góry dziękuję za zainteresowanie{brawo}

--
Delphi 6
marko

0

Jesli potrawisz sobie go podzielic na sekwencje wykonujace okreslone dzialania to nie widze przeszkod. Wszystko zalerzy od tego czy bedziesz potrafil sie w tym wszystkim polapac. Niewiele wystarczy zeby zamiast porzadku zrobic sobie jeszcze wiekszy balagan :)--Pozdrawiam {hello}
Tomasz K.

0

Dziel na jak najmniejsze części składowe, ale nie przesadzaj. Nie umieszczaj wszystkiego w oddzielnych unitach. Tylko logicznie niezależne części powinny być umieszczane w oddzielnych unitach.
Jeżeli to ma być pożądny program to rób specyfikacje wewnętrzne (opis każdego bloku, funkcji i procedury, bardziej złożonych fragmentów kodu..)

Etapy prawidłowo przygotowywanego programu:

  1. Przygotowywanie specyfikacji zewnętrznej (to co użytkownik otrzyma, w pewnym sensie zamówienie)
  2. Przygotowywanie specyfikacji wewnętrznej (rozrysowany algorytm, przygotowana dokumentacja bloków i procedur)
  3. Pisanie kodu (to od czego niestety zwykle zaczynamy, a potem mamy problemy)
  4. Poprawa błędów (najdłuższy etap dla programisty :( )
  5. Pomoc techniczna (najkosztowniejsza część przedsięwzięcia)

Niestety mało który programista (a na pewno taki jak my tutaj) postępuje według tych zasad. A szkoda, bo to naprawdę przyspiesza pracę.
Oczywiście jeżeli piszesz program typu "Hello world" to nie baw się w te etapy :)--Jest jeszcze jeden błąd ... :)

--------------Blok reklamowy :) -----
kanał: #4programmers.net lub #4programmers
w sieci POLNet
serwer np.: warszawa.ircnet.pl

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1