wymiarowanie obiektów na zdjęciu

0

chciałbym napisać program aplikację do wymiarowania obiektów zamieszczonych na zdjęciu. Zastanawiam się od czego zacząć?
założeniem jest aby użytkownik odczytujący zdjęcie mógł odczytać wymiar np. ramy obrazu zamieszczonego na zdjęciu.przez określenie punku początkowego i końcowego

1

Może coś w tym stylu: https://docs.opencv.org/3.4/d7/d00/tutorial_meanshift.html
Zaznaczasz obiekt. Program oblicza histogram kolorów. Na tej podstawie obiekt jest śledzony na zdjęciu/filmie. Dostajesz dane elipsy: pozycja, wymiary.

Jeśli chcesz realne wymiary obiektów, a nie tylko piksele na zdjęciu, to chyba stereowizja może pomóc w minimalizacji błędu obliczeń.
Tylko jako dane wejściowe musiałbyś mieć zdjęcia zrobione dwoma aparatami ustawionymi obok siebie - tak jak ludzkie oczy.

1

bez punktu odniesienia jest to nierealizowalne

0

punktem odniesienia może być wymiar zamieszony na zdjęciu. Ogólnie rozważałem odczytać ze zdjęcia wymiar np. 10 mm, 100 mm mogła być to linijka położona na stole lub w tej samej płaszczyźnie. plansza na której robię zdjęcie ma określone wymiary np. x, y. Jedynie co należało by zrobić to: pobrać ze zdjęcia wymiar (linijkę), stworzyć warstwę (tablicę) z o rozmiarach x,y, określić punkt początkowy na tablicy oraz stworzyć wektor lub inne narzędzie które odczytywało by ilość mm po określeniu punktu końcowego. jedynym moim problem jest to że jestem laikiem jeśli chodzi o programowanie a z matematyką miałem ostatnio do czynienia z 10 lat temu.

0
Wojciech Wolanin napisał(a):

jedynym moim problem jest to że jestem laikiem jeśli chodzi o programowanie a z matematyką miałem ostatnio do czynienia z 10 lat temu.

No spoko, rozumiemy.
Po prostu musisz trochę nadrobić zaległości.
Poczekamy...

0
Spine napisał(a):
Wojciech Wolanin napisał(a):

jedynym moim problem jest to że jestem laikiem jeśli chodzi o programowanie a z matematyką miałem ostatnio do czynienia z 10 lat temu.

No spoko, rozumiemy.
Po prostu musisz trochę nadrobić zaległości.
Poczekamy...

liczyłem że znajdę na forum informacje o gotowym narzędziu spełniającym moje oczekiwania lub technologię, bibliotekę w jakimś języku do przetwarzania sygnałów.

0

No to masz bibliotekę OpenCV w pierwszej odpowiedzi.
Wpisałem właśnie w google "opencv object size" i pierwszy wynik to.... https://www.pyimagesearch.com[...]ects-in-an-image-with-opencv/

A co do przetwarzania sygnałów, to poleciałeś z terminologią :P
I na przyszłość nie zasłaniaj się byciem laikiem w programowaniu i brakiem matmy przez X lat, bo to brzmi jakbyś się poddał i prosił o gotowca, żeby Ci ktoś napisał.

1

do tego co wkleił @Spine - wszystkie obiekty są na jednej płaszczyźnie! Jeśli były by w różnej odległości od obiektywu to wyniki będą BŁĘDNE!

0

@abrakadaber: no cóż... od czegoś trzeba zacząć :)

Sam mówił, że chce mieć na zdjęciu jakąś miarkę, linijkę itp.

Wojciech Wolanin napisał(a):

Ogólnie rozważałem odczytać ze zdjęcia wymiar np. 10 mm, 100 mm mogła być to linijka położona na stole lub w tej samej płaszczyźnie.

0

ok dzięki

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0