Wypożyczalnia samochodowa

0

Hej,

Mam następujący problem - muszę zrobić prostą wypożyczalnię samochodów, przy czym:

  1. Każdy model samochodu może mieć kilka egzemplarzy (klient nie decyduje który chce egzemplarz, gdyż wszystkie z jego perspektywy są takie same).
  2. Egzemplarze mogą być w różnych miejscach - kilka zdefiniowanych miejsc.
  3. Klient może wypożyczać z dowolnego z tych miejsc i oddawać także w dowolnym.

Muszę opracować mechanizm, który nie pozwoli się nakładać rezerwacjąOM, stworzy rezerwację na najbardziej optymalny egzemplarz, dodatkowo odpowiednio oznaczy wolne terminy dla całego modelu uwzgledniając czas dostarczenia egzemplarza z miejsca gdzie jest do odpowiedniego miejsca.
Czy podchodzi to Wam pod jakiś problem algorytmiczny, na którym mógłbym bazować?

0
  1. Dwie tabele, w pierwszej trzymasz nazwy modeli, w drugiej konkretne egzemplarze, z relacją do pierwszej.
  2. Tabela z listą dostępnych miejsc, w tabeli z konkretnymi egzemplarzami dodajesz relacje do tej z miejscami
  3. Możesz podawać odległości miedzy wszystkimi miejscami (każdy z każdym), w tedy problem obliczania czasu masz z głowy lub tylko do sąsiednich miejsc i w tedy najlepiej wykorzystać algorytm Dijkstry do obliczenia drogi między dowolnymi dwoma punktami.
  4. Podczas tworzenia rezerwacji załaduj sobie wszystkie rezerwacje, które mieszczą się w podanym zakresie, a następnie poprzez relacje do konkretnych modeli aut będziesz wiedział, które z nich są zarezerwowane, a które wolne.
  5. Dla tych, które są wolne sprawdzasz od kiedy i dodajesz czas jaki potrzebuje do przebycia do konkretnego punktu odbioru. W ten sposób masz listę dostępnych samochodów w danym terminie.

Tak na szybko :) może coś z tego wykorzystasz. Pasuje także uwzględnić luki między dwiema rezerwacjami i obliczyć dostępny czas rezerwacji.

0

Hmm,
Chodziło mi raczej o pomysł, czy jakoś algorytmicznie można np. minimalizować koszty właściciela związane z migracją, a nie takie trywialne podstawy projektowania baz.

0

czemu chcesz minimalizować koszta związane z migracja? samochód z wypożyczalni A zostanie oddany do wypożyczalni B na koszt klienta . Samochody jeśli jest taka opcja powinny być rozłożone po wypożyczalniach tak aby w każdej dostęna była jakaś sztuka . A samochód nie dostępny w danej wypożyczalni po prost nie może zostać z niej wypożyczony . lub można dodać opcje że droższy samochód którego są w tej wypożyczalni co najmniej 2 szt. może zostać wypożyczony za cenę normalną minus x% kosztu transportu tanszego samochodu z wypożyczalni w której on się znajduję ale nie niższą niż tamten tańszy samochód oraz wyznaczyć jakąś różnice cenową biorąc pod uwagę koszt transportu samochodu czas na jaki go wypożyczami koszta po naszej stronie , i jeżeli cena ta zostanie osiągniet wypożyczalnia będzie przenosić samochód z A do B dla klienta który zostanie obarczony częscią kosztów transportu. A jeśli samochód który chcę wypożyczyć jest najdroższy to trzeba mu go przetransportować . Najlepiej zrobić to tak aby on o tym nie wiedział , tzn najpierw wybiera konkretną wypożyczalnie a potem wyświetlają mu się uprzednio przeliczone ceny .
Nie wiem czy się przyda ale ja bym to rozwiązał jakoś tak

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0