Porównanie metod powiększania

0

Mam kilka obrazów rastrowych powiększonych różnymi metodami. W jaki sposób teraz mógłbym je ze sobą porównać? Jak z pośród nich wyłonić ten „najlepszy”. Jak określić najskuteczniejszą metodę skalowania?
„Najlepszy” myślę pod względem wizualnym...

Jednym ze sposobów jest obliczenie entropii poszczególnych obrazów, ale czy są również inne sposoby ?

0

Jeśli pod względem wizualnym to musi to być ocena subiektywna, czyli kilkoro osób, które oceniają poszczególne wyniki.

Inny sposób to np przeskalowanie obrazów w dół np z 1000x1000 na 700x700, a potem przeskalowanie w górę do rozmiarów oryginalnych i zastosowanie jakichś metryk np PSNR, SSIM, etc. ( http://compression.ru/video/quality_measure/info_en.html#start ).

Z podstawowych metod skalowania obrazów można wyróżnić te z GIMPA, tzn: Brak (tzn Najbliższy sąsiadujący, stosowany w MS Paint), Linowa, Sześcienna, Sinc (Lanczos3). Są ustawione w kolejności od najgorszej do najlepszej (oczywiście w ocenie subiektywnej przy skalowaniu np zdjęć). Lepsze metody stosują już zaawansowane heurystyki jak np. wykrywanie krawędzi.

0

PSNR? Hmm. Natknąłem się kilka razy na informacje dotyczące psnr do obrazów.
Nawet już ją raz zaimplementowałem jednak zrezygnowałem z tego typu obliczeń, bo stwierdziłem, że chyba się nie nadaje do mojego programu...
To mnie zmyliło "pojęcie używane do określenia poziomu podobieństwa obrazu pierwotnego z obrazem skompresowanym. Jednostką PSNR są decybele (dB). Im mniejszy współczynnik tym mniejsze podobieństwo." Wyniki też miałem jakieś dziwne. Nie pokrywające się z oceną subiektywną.

Dzięki za linka, to SSIM zaciekawiło mnie to. Jednak nie rozumiem zbytnio o co tam dokładnie chodzi, a na polskich stronach coś biednie...

0

Przeczytaj tamtem "Original paper" o SSIMie kilka razy to zrozumiesz ;] Po polsku chyba nie znajdziesz nic dobrego.

Wzór na PSNR jest na tej stronie co podałem. Generalnie PSNR porównuje się do tego samego obrazka, a więc redukuje się do: log(max(odchylenie)^2) czyli bardzo prosta i niedokładna miara.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1