Tworzenie otwartych projektow

0

poszukuje jakiegos poradnika opisujacego, jak tworzyc projekty Open Source. np jak pisac manuale do programu, jak zapisywac zrodla programu etc.
generalnie:
jest jakis programik, ktos sciaga sobie zrodelka i potem tylko - ./configure && make && make install

0

Zapis źródeł jest kwestią zależną od danego projektu (bo zrozumiałem, że chodzi o styl kodowania) i niektóre projekty mają napisane poradniki na temat stylu wcięć, nazewnictwa itp. Przykładowo Coyote: Manual

A co do ./configure i make to - to pierwsze to zwykły skrypt sh który sprawdza odpowiednie rzeczy dla danego programu (np. konfiguruje dla danej wersji biblioteki), a make uruchamia polecenia zawarte w pliku makefile - musisz poczytać jak wygląda tego składnia, względnie oprzeć sie na już gotowych jakiś plikach.

Pliki manuala to zwykłe pliki tekstowe o specyficznej składni, see np. http://librenix.com/?inode=3784 czy http://linux.omnipotent.net/article.php?article_id=12493

0

Przecież nikt tych ./configure nie pisze ręcznie! automake, autoconf i inne takie.

0

no wlasnie o to mi chodzi. wiem do czego wszystko jest, tylko zakladam, ze skoro takie elementy wystepujem prawie we wszystkim sensownych projektach, to zapewne sa jakies narzedzia ulatwiajace pisanie tego.

0

http://sourceware.org/autobook/

IMHO dużo prostszym narzędziem w konfiguracji jest scons. Na upartego posiada te same możliwości, ale jakoś tak przyjemniej się tym zarządza. Jedyny jego minus, to jest to, że wymaga Pythona.

0

Do kompilacji polecam CMake. Znacznie prostszy od autotools i w dodatku dobrze sprawuje się na systemach nie unixowych.

Wtedy zamiast:
./configure && make && make install
wystarczy
cmake && make
Ostatnio KDE przechodzi właśnie z autotools na CMake.

0
Bula napisał(a)

Jedyny jego minus, to jest to, że wymaga Pythona.

Dlaczego minus? Teraz każda dystrybucja GNU/Linuksa dostarcza standardowo zainstalowanego Pythona.

0

Ponieważ zawsze to jedno oprogramowanie więcej do zainstalowania. Nie tylko Linuksem człowiek żyje :) Pythona nie ma standardowo np. na Windowsie, czy FreeBSD (w tej chwili mam zainstalowanego Pythona, tylko dla scons'a). Może nie jest to jakaś wielka wada przekreślająca narzędzie, ale zawsze mała przeszkoda.

0

To jest minus ;) Nie jestem typem, którego przerażają instalki, ale jak ktoś mi mówi, że mam Pythona instalować, żeby używać C++, to nieufnym okiem patrzę i się pytam, "ale co się dzieje?". Niedawno jakiś projekt z takim "widzi-mi-się" wyskoczył... Skrzywiłem się mocno, znalazłem inne rozwiązanie i Pythona (razem z całym projektem) olałem ciepłym moczem ;]

0

E tam, co innego jeśli chodzi o biblioteki itp. Ten tutaj cmake napisany został w pythonie i tyle. Podobnie normalne gentoo wymaga pythona do działania - bez tego nie pójdzie portage, ale nikomu to w niczym nie przeszkadza :)

Chociaż moim zdaniem ten cmake, to nie jest dobry pomysł utarło się ./configure && make (chociaż INSTALL i tak należy czytać! :P), a ten wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie.

Pozdrawiam,
Fioletowy Teletubiś

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1