telefon dla programisty

0

Jakie telefony wam sie podobają? Jakie cechy są dla was niezbędne?
Temat zarówno do dyskusji ogólnej jak i wymieniania konkretnych modeli.
Ja ostatnio szukałem telefonu dla siebie, ale za bardzo nie znalazłem.
Albo do wyboru super-kombajny, gdzie połowy funkcji nie użyje ( w dodatku te telefony strasznie drogie) albo... no właśnie, nie ma za bardzo alternatywy. A czego bym oczekiwał od takiego telefonu? Zacznę od takiego wymarzonego "dla programisty"

  1. systemu unixowego z dostępną konsolą (najlepiej od razu, bez jailbreaków)
  2. klawiaturą qwerty
  3. dobrą baterią
  4. wifi
  5. bluetooth
  6. rozmowy, smsy
  7. wygodnego pisania aplikacji na telefon (bez certyfikatów, darmowe SDK)
    Punkty 1-4 z powyższego opisu pasują w sumie nieźle do mojego Amazon Kindle Keyboard (3). Z tym, że e-ink i klawiatura są powolne. To strasznie wkurza. A także brak podświetlenia ekranu i trudność w tworzeniu aplikacji (nie próbowałem, ale aplikacji na kindla jest tylko kilka, a firma nie wspiera wspiera jakoś szczególnie programistów, w końcu to tylko czytnik ebooków)

Mój wybór pewnie powinien paść na jakiś telefon z Androidem. Jednak androida jeszcze nigdy nie miałem. Powiedzcie, jak jest z punktami 1 i 7? Niektóre tańsze ponoć są nie-upgrade'owalne do nowszych wersji androida, a mają wersje 2.x.Czy jednak wystarczą?

1

Śmieszy nieco fakt, że rozmowy i SMS-y są dopiero na pozycji 6 na 7, a lista dotyczy telefonu.

W Androidzie emulator terminala da się zainstalować od razu (opieram to akurat o to, co widziałem na Nexus 7), i nawet działa. Nie do wszystkiego oczywiście będziesz miał dostęp, jeśli pozostaniesz bez praw roota.
Co do punktu 7 - darmowe SDK, bez certyfikacji, wrzucasz i masz.

Jeśli telefon jest oficjalnie nieupgrade'owalny, to często na różnorakich forach da się znaleźć ROM-y z nowszymi wersjami systemu, ale oczywiście mogą one nie działać idealnie płynnie, ew. nie mieć jakichś funkcji. Ale czasami działają lepiej niż oficjalne wersje.

BTW, punkt 3 wyklucza wszystkie smartfony ;-). A klawiatury sprzętowej coraz częściej nie uświadczysz, za to ekrany robią się coraz większe.
A punkt 4 i 5 to już taki standard, że nie wiem po co to wymieniać w ogóle ;-)

1

Jeśli chcesz pisać aplikacje na urządzenia mobilnego to wybierz Nexusa4 Nie będę się rozpisywał o jego zaletach bo znajdziesz tego pełno w sieci, ale sam go używam od niedawna i póki co jeden z najlepszych telefonów na rynku, szczególnie dla programistów którzy chcą np. mieć ciągle aktualny system od Google czyli Android.

0

HTC Desire Z. Spełnia wszystkie wymagania + nie jest strasznie drogi.
Emulator terminala na każdym androidzie możesz zainstalować, ale żeby wszędzie nie wyskakiwało "access denied", musisz zrootować system.

4

Jakie cechy są dla was niezbędne?
Rozmawianie.

0

Telefon jest do rozmawiania i smsowania.
A programy to możesz testować nie posiadając w ogóle telefonu żadnego. Wystarczy np. java Eclipse, tam masz emulator androida i odpalasz w nim programy i co tam chcesz (choć chyba ten emulator muli trochę niezależnie od sprzętu, dlaczego?).
A telefon kup se taki jaki chcesz.

1

Jeśli chodzi o telefon dla programisty, to Nokia N950. Przy okazji spełnia też te 7 punktów.

0

Dla programisty najlepiej http://goo.gl/qbc7k + laptop :D

Chyba, że chcesz postawić przenośny router na telefonie. Nawet mój telefon z Androidem 2.2 to może ;) - http://www.mgsm.pl/pl/katalog/samsung/galaxypro/

0

krótko: Nexus

0

Nokia E51 - bateria trzymie przez tydzien, dobrze sie rozmawia, wygodnie sie pisze smsy, jest mala i wytrzymala (po zalaniu woda swiecila mi sie bez przerwy dioda przez miesiac, ale potem jej przeszlo). Odtwarza muzyke na tyle dobrze ze na wyjezdzie (np. w hotelu) jak sie ja polozy na stoliku by rezonowal da sie mp3 sluchac. Spelnia punkty 3,4,5,6. A do zabawy w androida mam tableta.
Z tym ze widocznie jeszcze ejstem z poprzedniej generacji ludzi, ktorzy lubia byc czasem off-line.

0
Ktos napisał(a):

BTW, punkt 3 wyklucza wszystkie smartfony ;-)

Jesteś pewny? http://www.pcworld.pl/news/388932/Pentagram.Monster.P4301.test.html

To co w tym smartfonie najbardziej zachwyca, to bardzo długi czas pracy na baterii. Pod tym względem bije on na głowę wszystkie konstrukcje jakie myliśmy okazję testować i to kilkukrotnie! Gdy korzystamy ze smartfona to bateria wystarcza na 10- 14 dni pracy. Oczywiście wiele zależy od obciążenia i tego czy korzystamy z Wi-Fi. W teście odtwarzania filmu HD w pętli ten smatrfon uzyskał wynik ponad 15 godzin, co jest najlepszym osiągnięciem, bo konkurencyjne i droższe modele wyłączają się po 3-4 godzinach a najlepsze po 6.

Czepiają się że grubość aż (!) 1.5 cm. No niewiarygodne, rzeczywiście strasznie gruby, szok. Dla mnie to nie ma znaczenia większego a bateria i owszem, ma znaczenie.

0

Korzystałem długo z Nokii e51 i chwalę sobie. Telefon, na którym testowałem jakie różne aplikacje mogą ludzie wymyśleć na symbiana, jego możliwości. Np. aplikacja IRremote, która przez port IrDA wysyłała sygnały pilota do różnych urządzeń. Najlepsza zabawa w hipermarkecie jak się przełączało telewizory, zwiększało się głośność :D
Jednak teraz w erze androida przesiadłem się na XperiaU. Dopiero poznaje możliwości, zasięg tego systemu. Teraz od strony developerskiej. Jednak telefonu nie polecam programiście lepszy mógłby być wyższy model z tej rodziny.

0
kopernik napisał(a):

HTC Desire Z. Spełnia wszystkie wymagania + nie jest strasznie drogi.
Nie spełnia punktu:

  1. dobrą baterią

Poza tym, mam i jestem zadowolony. Choć Android jest tak topornie napisany, że 700MHz mu za mało i brakuje często płynności działania.

0

Podsumowując (wg mnie):

  • jeśli priorytetem jest naprawdę modna bateria: Pentagram Monster
  • jeśli nie, to najnowszy Nexus od Google

Tak naprawdę żaden oprócz wspomnianego Pentagramu nie ma dobrej baterii, co oznacza że 2 dni na baterii to max (na styk), a w praktyce ładować trzeba praktycznie codziennie. Trend jest taki aby telefony były coraz cieńsze i coraz lżejsze i coraz mocniejsze (procek, grafika), z coraz jaśniejszym ekranem , co przy obecnej technologii od razu automatycznie wymusza słabą baterię. Dopóki nie zostaną wdrożone nowe typy baterii tak będzie zawsze. Technologia tu praktycznie stoi w miejscu, podejrzewam że dopiero baterie korzystające z energii atomowej mogłyby tu coś zmienić - wtedy źródło energii nie wymagałoby żadnego doładowywania przez cały okres użytkowania telefonu (powiedzmy 7 lat). Jednak problemy z utylizacją, koszt takich ogniw i ciągle za duże rozmiary powoduje że raczej nie zobaczymy ich w smartfonach, a przynajmniej nie szybko.

Wspomniany przeze mnie model przeciwstawia sie tym trendom (zwłaszcze w kwestii rozmiarów/grubości) i wg mnie słusznie. Wybór zawsze należy do użytkownika.

0

Nokia N900

0
othello napisał(a):

Podsumowując (wg mnie):

  • jeśli priorytetem jest naprawdę modna bateria: Pentagram Monster
  • jeśli nie, to najnowszy Nexus od Google

Czyli jak nie badziewny Android, to badziewny Android.

Tak naprawdę żaden oprócz wspomnianego Pentagramu nie ma dobrej baterii, co oznacza że 2 dni na baterii to max (na styk), a w praktyce ładować trzeba praktycznie codziennie.

Z tego co wiem, to LG ma tą swoją technologię SIO/SIO+, dzięki czemu produkują baterie o kilkanaście-kilkadziesiąt procent lepsze przy tej samej wielkości. Sporą baterię ma też Motorola Razr Maxx (3300 mAh).

Dopóki nie zostaną wdrożone nowe typy baterii tak będzie zawsze. Technologia tu praktycznie stoi w miejscu, podejrzewam że dopiero baterie korzystające z energii atomowej mogłyby tu coś zmienić - wtedy źródło energii nie wymagałoby żadnego doładowywania przez cały okres użytkowania telefonu (powiedzmy 7 lat). Jednak problemy z utylizacją, koszt takich ogniw i ciągle za duże rozmiary powoduje że raczej nie zobaczymy ich w smartfonach, a przynajmniej nie szybko.

Bardziej realne niż atom są baterie litowo powietrzne. Poza tym oprócz ulepszania źródeł zasilania jest też druga droga - mniej energożerne wyświetlacze i procesory.

Okres użytkowania telefonu 7 lat?! Telefonu może tak, ale nie smartfona.

0
somekind napisał(a):

Okres użytkowania telefonu 7 lat?! Telefonu może tak, ale nie smartfona.
A jaki jest okres użytkowania smartfona wg Ciebie? Dłuższy rozumiem?
Kompa też wymieniasz co 3 lata?

Zatrważające, jak zdobycze techniki po paru latach leżą i zbierają kurz i nawet nie ma sensu ich sprzedawać, bo za 20zł szkoda naszego czasu. I tak parę telefonów mi zalega w szafie i w sumie nie wiem co z nimi zrobić. I tak se leżą.

0
Marooned napisał(a):

A jaki jest okres użytkowania smartfona wg Ciebie? Dłuższy rozumiem?

Co to znaczy: "według mnie"? A co ja tu mam do gadania?
Tak działają rynek i postęp, że smartfon po dwóch latach to już staroć. Zwykłe telefony, które służą tylko do dzwonienia i smsów się tak nie starzeją.

2

A co ma rynek i postęp do tego, ile użytkownik korzysta ze sprzętu?
Jeśli jest kompatybilny z siecią, to może działać i 15 lat. Zupełnie nie rozumiem Twojego toku rozumowania.

Piszesz jak 12-to latek, który musi podążać za modą i w tym sezonie nie założy szortów, bo w MTV powiedzieli, że to już nie jest modne.

0

Ja mam Nokie E63 i jedyne co tam robię to SMS, tel i kalendarz, teraz kumpel mi chce sprzedać Blackberrego Bolda 9930, zastanawiam się czy coś zyskam oprócz punktów lansu? Miał ktoś? Jakie wrażenia?

0
Marooned napisał(a):

Jeśli jest kompatybilny z siecią, to może działać i 15 lat.

No, może, może. Ciekawe tylko, czy to obecnie produkowane badziewie w ogóle jest w stanie tak długo działać. :)

A co do czasu użytkowania, to nie tylko sam sprzęt się liczy, w smartfonach ważniejsze jest oprogramowanie. Producenci szybko przestają aktualizować oprogramowanie swoich produktów (zwłaszcza tych opartych na Androidzie), i nawet nie o nowe wodotryski chodzi, ale o poprawki błędów i wydajności. To tylko sprawia, że produkt jest coraz gorszy (brak rozwoju == cofanie).

Poza tym, czas użytkowania wynika nie tylko z trwałości i potrzeb, ale też ze znudzenia/opatrzenia, czy też dostarczenia przez operatora nowego modelu.

A ja w przeciwieństwie do dwunastolatków nie uważam smartfonów czy Androida za żadne błogosławieństwo. :) Co gorsza, nigdzie nie mogę znaleźć sensownego sprzętu dla siebie.

0

Zmieniło się od czasu pytania coś w tej kwestii, czy dalej optymalnym wyborem jest HTC Desire Z? Kwota ~500 zł.

0

Jeśli chcesz mieć klawiaturę, to chyba nie ma innej opcji na chwilę obecną.
Ale przyznam, że telefon mocno mnie wkurza (a raczej Android), bo słabo dźwiga Andka 2.3.3. Czasem klikasz i od razu masz efekt, a czasem czekasz i czekasz. I nie mówię tu o ciężkich programach, ale np. klikam na pozycję na liście telefonów i przez 20 sekund nic się nie dzieje :| Nie wiem od czego to zależy.. czy w tle jakieś programy akurat mielą czy co.. bo czasem click i śmiga jak DOS na Pentium... a czasem jak Win7 na 386...

0

Z klawiaturą w tej cenie to jeszcze Xperia mini pro. Tu jest aktualizacja od Sony do ICS.
Jest jeszcze Motorola Droid 3, za około 700 zł, ale na starym androidzie.

Moje doświadczenia z Androidem:

Motorola Defy
Na stocku (Android 2.2) raczej marnie z wydajnością i stabilnością. Bez tragedii ale takie mapy potrafiły restartować telefon, zdarzyło się, ze zegar się zatrzymał i takie kwiatki. Na CM9 (android 4.0) w wersji nie finalnej, dużo rzeczy działało lepiej, ale jeszcze więcej gorzej albo wcale. Na CM7.2 - telefon nadal sprawia problemy z mapami, demonem szybkości nie jest, ale działa stabilnie, żadnych zamrożeń kilkunastosekundowych itp.. Obecnie służy jako zabawka mojej córce.

Nexus 4
Na stocku, czyli jak to w nexusach zawsze najświeższy Android. Zero problemów jakichkolwiek. Telefon oddałem żonie właśnie z racji jego bezproblemowości.

Nexus 7
Żadnych problemów, jak i N4.

Po tym jak kupiłem ten tablet, doszedłem do wniosku, ze nie potrzebuję super wydajnego telefonu, bo głównie używam tabletu, a telefon ma być tylko uzupełnieniem. Telefon ma mieć specyfikacje pozwalającą sprawnie uciągnąć Androida 4.x - czyli co najmniej 2 rdzenie i 1 Gb Ram.

Zastanawiałem się nad: SGS2, HTC Desire 500, HTC ONE S, LG F5 i pewnie kilkoma innymi. Wybór padł na Xperia M. Telefon działa zadziwiająco sprawnie, na oryginalnym sofcie, zero problemów. Pewnie zagości na nim za jakiś czas CM, ale na razie nie czuje potrzeby rootowania i kombinowania bo nakładka Sony jest zupełnie znośna.

Podsumowując, ja nie mam podstaw, żeby narzekać na Androida, żwawy, konfigurowalny, stabilny. Jednak jak widać dużo zależy od sprzętu. Dużo popsuć potrafią tez robione byle jak przez producentów nakładki na system, czy źle napisane aplikacje.

Widać, jakieś szczęście do tych sprzętów miałem.
Nie to co Ubuntu - to dla mnie system w którym wszystko działa prawie dobrze, na każdym sprzęcie problemy są inne, a każda aktualizacja naprawia 2 błędy przynosząc przy okazji 3 nowe :). Tak jakoś mi się trafia. Ale to inny temat.

0

Podbiję temat :) Co na dzień dzisiejszy polecilibyście? Do normalnego korzystania i testowania aplikacji, bo chcę wziąć się za pisanie apek na Androida, a że zmieniam telefon, to patrzę też pod tym kątem.

0

to zależy za ile

0

Myślałem o abonamencie w zakresie ok. 50-80 zł, w Play, albo T-Mobile. Za sam telefon 500 zł byłoby ok. Pytanie czy duże różnice są jeśli biorę coś ze starszym Androidem? Ewentualniem myślałem żeby dopłacić: http://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/telefony/samsung-galaxy-note-ii-n7100-szary/SA-H-T300.phtml Pytanie czy warto? Tak jak mówię dotąd programowałem sobie na desktopy (C#, Java, C++ czasem) i trochę uC (w języku C), a z Androidem chciałbym zacząć, bo generalnie w ogóle nie pisałem nic na urządzenia mobilne, a myślę, że na tę chwilę to najlepsze rozwiązanie (WindowsPhone i iOS nie są aż tak popularne).

0

ale ty chcesz brać abonament za 50zł + 500zł za telefon? to tam nie będzie starego androida na pewno ;p

chyba, że mówisz o tym, że albo abo, albo sam telefon - doprecyzuj

0

@niezdecydowany rozumiem, że chodzi i Ci o emulowanie Androida np. na lapku? Wiem, ale jak już mam zmieniać telefon, to czemu nie wziąć z Androidem i sobie na tym testować?

@dzek69 Abonament z telefonem, czyli tak jak mówisz np. abonament 50 zł/mc (chyba teraz 24 mce to standard), a telefon do 500 zł było by git.

0

Najlepsze są telefony/tablety serii Nexus. Zawsze najnowszy android, najszybsze uaktualnienia, zero śmieci od producenta (czysty android).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1