Propozycja nowego działu. :)

0

Z biegiem czasu powstają nowe języki programowania, jednym z nich jest język F#, który jest on częścią platformy .NET od firmy Microsoft. Z tego powodu postanowiłem zaproponować stworzenie nowego działu na forum o nazwie "F#", ponieważ w przyszłości, będzie więcej programistów języka F#, a z tym wiążą się problemy, które można byłoby rozwiązać na forum w takim dziale, o takiej nazwie (F#). Dodam jeszcze, że mogę stanąć na straży w tym dziale, ponieważ aktualnie uczę się tego języka. :)

2

Ja osobiście nie widzę powodu zakładania takiego działu, dopóki nie zacznie pojawiać się więcej wątków dotyczących tego języka.
Skoro jest częścią .NET, to póki co można tematy zakładać w: C# i .NET

0

Cóż trochę racji ma @Docent a trochę @Patryk27 IMO rozwiązaniem problemu Docenta i równocześnie dogodzeniem Patrykowi byłoby zmienić nazwę z "C# i .NET" na po prostu "Platforma .NET" albo "Programowanie dla .NET". Wtedy można by tam było umieszczać wszystkie wątki, które dotyczą języków .NETowskich nawet F# i LISP.NET

1
Docent napisał(a):

Z tego powodu postanowiłem zaproponować stworzenie nowego działu na forum o nazwie "F#", ponieważ w przyszłości, będzie więcej programistów języka F#, a z tym wiążą się problemy, które można byłoby rozwiązać na forum w takim dziale, o takiej nazwie (F#).

Skąd wiesz? To nie jest nowy język, istnieje od dobrych kilku lat, od czasu dodania supportu w Visual Studio 2010 absolutnie nic znaczącego się nie dzieje. To element .NET więc jego miejsce jest w dziale .NET, tak samo jak znacznie bardziej popularnego Visual Basica.

4

F# ma już 7 lat i ma wsparcie giganta, więc skoro do tej pory nie robi furory to ciężko oczekiwać, że coś się drastycznie zmieni w przyszłości. Zauważ, że Ruby, Perl i Python są wrzucone do działu Inne, a każdy z tych języków jest popularny dużo bardziej niż F#.

0

Dokładnie, Python nie ma swojego działu pomimo kilku nowych wątków tygodniowo...

2

Nie ma sensu. Po pierwsze, jest dużo innych języków funkcyjnych, które są bardziej popularne od F#. Po drugie nie ma na temat F#, Haskella, Lispa, Scali czy Erlanga tylu postów, żeby tworzyć oddzielny dział dla języków funkcyjnych. Języki funkcyjne nigdy nie "zawładną światem", po prostu elementy właściwe dla tego paradygmatu przenikają do innych języków programowania, np. C++. Pozwala to rozwiązywać w prosty sposób problemy, które już dawno przestały być problemem w świecie języków funkcyjnych. Dodatkową niejasne by było, czy np. Python kwalifikuje się do języka funkcyjnego (funkcja jest "first class object", ale pętla jest preferowana przed rekurencją oraz funkcje anonimowe muszą być proste). Czy taka granica jest za Pythonem, między Lispem a Pythonem, czy w ogóle wszystko za Haskellem już nie jest funkcyjne.

Dodatkowo z tych wszystkich języków, które wymieniłem, to na tym forum jest najwięcej postów dotyczących Pythona i jest to wg mnie i tak za mało, żeby stworzyć nowy dział dla tego języka.

3

Tak, zróbmy dział na cały jeden wątek, bo tyle było do tej pory pytań o F#.

0

Ja dałem tylko propozycje stworzenia nowego działu. Najbardziej zależało mi na opinii Adminów, ale jakoś nie widać ich zainteresowania na ten temat. :(

1

nie z kilku już ww powodów:

  1. Popularniejsze języki jak pytong czy ruby są w Inne i jakoś nikomu to nie przeszkadza.
  2. F# to część platformy .NOT i ma już swój dział na forum.
  3. Jak już to albo dział "języki funkcyjne", albo poddział w .NOT nt. "Inne mniej popularne elementy platformy",
0
Docent napisał(a)

Skąd wiem? Przypomnij sobie historię powstawania języka C# i .NET, język F# jest obecnie w wersji 2.0, więc moim zdaniem będzie rozwijany w kolejnych wersjach: 3.0, 3.5, 4.0, 4.5 itd. z biegiem czasu

No przypominam sobie, przypominam, C# 4.5 nigdy nie było i nie będzie, rozwojowa wersja to 5.0. F# był w wersji 2.0 jeszcze przed wydaniem Visual Studio 2010, którego potem stał się częścią. Nie wiem co ma wspólnego powstawanie głównego języka .NET z eksperymentem Microsoft Research, którego rozwój nigdy nie był ściśle powiązany z rozwojem platformy. Obecnie F# jest w wersji 3.0 za sprawą Visual Studio 2012. Sytuacja języka jest coraz gorsza, społeczność się kurczy, flagowe projekty, jak IronJS, przerzucają się w całości na C#, no ale Ty "wiesz", że programistów F# tak bardzo przybędzie, że dział jest potrzebny na już. Z wejściem C# 5 padnie kolejny bastion obrońców F#, async workflows. http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html - żeby chociaż pierwsza dziesiątka miała dedykowane działy, ale nie F#, którego udział jest za niski żeby znaleźć się w pierwszej połowie setki...

0
Docent napisał(a)

no to w takim razie, to co to jest: http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=29909 :D

To to to jest .NET, masz tam wzmiankę o C#? http://blogs.msdn.com/b/ericlippert/archive/2012/02/29/the-c-5-0-beta-release-is-now-available.aspx

1

Wersja środowiska .NET to nie to samo co wersja kompilatora C#.

Można używać C# 2.0 i kompilować dla .NET 2.0. Wtedy nie działa np. słowo kluczowe var.
A można używać C# 3.0 i kompilować dla .NET 2.0. Wtedy var o dziwo nagle działa, a kod się uruchomi na Windows 98 który nigdy nie widział Frameworka nowszego niż 2.0.

Ba, można używać C# 3.0, kompilować dla .NET 2.0, i spróbować użyć LINQ (które jest dopiero w .NET 3.5). Będzie wrzeszczeć że brak odpowiednich funkcji we frameworku, ale obsługę LINQ można teoretycznie napisać samemu (to jest oczywiście za dużo pisania, ale obsłużyłem kiedyś podstawowe zapytania i przeszło, a nawet działało).

Podobnie można używać C# 5.0, kompilować dla .NET 4.0, dopisać własny kod dla obsługi async, i też kompilacja przejdzie. Na tej zasadzie działa oficjalny "Async Targeting Pack", który jest po prostu jedną DLL-ką do której dołączamy referencję, a można nawet zintegrować z exekiem za pomocą ilmerge – i mamy async w .NET 4.0.

0
PS napisał(a):

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html - żeby chociaż pierwsza dziesiątka miała dedykowane działy

Właśnie, zróbmy działy dla Perla, Objective-C i Visual Basica, a listę aktualizujmy co miesiąc. ;)

@Docent, jakie masz doświadczenie w F#?

0

nie ma to jak nauczyć się języka, tylko po to żaby zostać modelatorem..
Ja też zaraz coś znajdę..

0
somekind napisał(a)

@Docent, jakie masz doświadczenie w F#?

Docent napisał(a)

Dodam jeszcze, że mogę stanąć na straży w tym dziale, ponieważ aktualnie uczę się tego języka.

Uczący się języka moderatorami działów, dobry pomysł. Dla mnie chyba zabraknie miejsca w hierarchii, bo F# nawet znam...

0

To już mądrzejsze jest otworzenie działu "Języki funkcyjne". Pytanie tylko, czy są tu fanatycy i ludzie, którzy dużo w takowych piszą, bo po ilości tematów raczej bym nie powiedział.

0

A tak swoją drogą, do "Kompendium wiedzy" też by się przydał dział o F#, w którym były by ogólne (podstawowe) informacje na temat tego języka programowania. :)

2

No to załóż i napisz, kto Ci broni?

1

Przede wszystkim 4p to forum dość niskich lotów, tzn mało jest tutaj ekspertów co zniechęca do zadawania trudnych pytań. Moje pytania często pozostają bez odpowiedzi, lub z odpowiedziami które niewiele wnoszą. Dlatego odpowiedzi na trudniejsze pytania czy też pytania dotyczących mniej popularnych języków czy bibliotek szukam gdzie indziej.

Dla przykładu ostatnio przerabiam kurs Haskella od bonusa i w nim jest takie zdanie...

One big difference is that right folds work on infinite lists, whereas left ones don't! To put it plainly, if you take an infinite list at some point and you fold it up from the right, you'll eventually reach the beginning of the list. However, if you take an infinite list at a point and you try to fold it up from the left, you'll never reach an end!

...które nie ma sensu moim zdaniem i nie wyjaśnia problemu. Zapytałem jednak o wytłumaczenie tematu na kanale IRC #haskell i odpowiedź dostałem natychmiast.

0

Z ciekawości przejrzałem kilka ostatnich twoich tematów:

Jedyny temat jaki mógł być ambitny to ten o transakcjach, który z kolei był zbyt specyficzny i mętnie opisany, żeby komuś się chciało przez to przedzierać. Może zamiast narzekać na forum lepiej nauczyć się formułować myśli?

1

Chodziło mi o pytania techniczne właśnie. Nietechniczne owszem, chętnie zadaję na 4p i do nich jest w sumie wystarczająco dużo działów.

Ciężko oczekiwać, żeby 4p skupiało dużą ilość entuzjastów z każdej dziedziny. Przecież języki/ platformy/ biblioteki/ etc mają własne społeczności z własnymi forami, kanałami IRC, własnymi wiki, itp itd Ale i tak na forum 4p jest sporo programistów, więc można oczekiwać że rozkład znanych technologii wśród czytelników 4p będzie podobny co rozkład w ogóle wśród programistów, wobec czego prawdopodobieństwo odpowiedzi na pytania związane z popularnymi rzeczami (a jeśli coś jest popularne to zwykle jest proste do ogarnięcia).

Ameryki tutaj nie odkryłem, ale po prostu nie ma dużego sensu pytać o coś na co i tak jest mała szansa, że szybko uzyska się satysfakcjonującą odpowiedź. Zwłaszcza, że na 4p pisze się po polsku, co eliminuje kopiuj-wkleja z angielskojęzycznych forów (tzn wymagana dodatkowa robota).

PS:
No i deusa i quetza nie ma, przez co wydaje mi się, że jest sporo mniej ciekawych technicznych dyskusji. Przynajmniej takich w których mógłbym się czegoś interesującego mnie dowiedzieć.

1

@0x200x20 - nie no, jakieś ambitne pytania miał, przynajmniej na takie trafiałem jak dzieliłem byłe nietuzinkowe - głównie algorytmiczne.

Np.
Wewnętrzna reprezentacja drzewa sufiksowego
Optymalna sekwencja indukowania kubełków (to pamiętałem :>)
Błędne wyniki QuickSorta
Minimalne skierowane drzewo rozpinające

3

Nie wiem, skąd te minusy, przecież @Wibowit prawdę pisze. Na tym forum, na odpowiedź na studenckie pytanie o budowę drzew decyzyjnych, trzeba czekać 1,5 roku.

Na większość pytań z działu C#/.NET można by odpowiadać autoresponderem, 20% wymaga głębszego przejrzenia dokumentacji, może z 5%-10% wymaga w ogóle jakiegokolwiek myślenia. Nie sądzę, żeby w innych działach "językowych" było lepiej. IO jest do porzygu zdominowane pytaniami o to, jak narysować DPU, a Bazy Danych, albo o proste zapytania SQL, albo o poprawny projekt bazy danych. Na pytania z informatyki odpowiadać jest w stanie raptem kilka osób, (nie chcę wymieniać, żeby kogoś nie pominąć).

Jesteśmy forum dla początkujących oraz studentów, i nie udawajmy, że jest inaczej.

0

No to przypatrzmy się po kolei tematom:

  1. http://marknelson.us/1996/08/01/suffix-trees/
    Na początek link do kilkustronicowego artykułu - komu by się chciało to specjalnie czytać? Jeżeli ktoś się wcześniej nie zetknął z tym to nie ma szans na odpowiedź.
  2. Optymalna sekwencja indukowania kubełków
    Kolejny mocno specyficzny temat, tak samo jak poprzedni. Jak ktoś w tym wcześniej nie siedział to raczej specjalnie nie będzie o tym doczytywał, żeby odpowiedzieć chyba, że go to zainteresuje.
  3. Błędne wyniki QuickSorta
    Tutaj kod na 1000 linijek i pytanie czemu mi nie działa...
  4. Na kolejny nie chce mi się nawet patrzeć, ale stawiam że jest podobne do poprzednich

To jest forum ogólne a nie forum, które skupia specjalistów od algorytmiki (nie mówiąc już o konkretnych działach algorytmiki), ani specjalistów od sztucznej inteligencji, ani od DSP, etc. Jak ktoś ma pytanie z konkretnej dziedziny to idzie na specjalistyczne forum - szanse na odpowiedź rosną. Tutaj mają być tematy ogólno programistyczne. Z drugiej strony 4p nie ma tylu użytkowników co np. stackoverflow (z oczywistych względów), którzy byli specjalistami z różnych dziedzin.
A jeżeli chodzi o poziom to równie dobrze można wrzucić pytanie jakiego modelu muszkietów używano podczas wojny secesyjnej i twierdzić, że forum ma słaby poziom bo nikt nie odpowiedział. Podejrzewam, że nawet na specjalistycznym forum Wibowit miałby problem z uzyskaniem odpowiedzi na tak specyficzne pytania.

0

@0x200x20:
Dlaczego ktoś miałby w takim razie zadawać specyficzne i/ lub trudniejsze pytania na 4p? Jak ktoś prezentuje już jakiś poziom, ale ma z czymś problem, to najpierw się nad tym problemem długo zastanawia. Dopiero potem zadaje pytanie na forum/ IRC/ grupie/ itp Jeśli na forum nie ma znawców tematu to jest malutka szansa, że ktoś odpowie, bo ten ktoś musiałby bardzo chcieć odpowiedzieć.

4p to generalnie taka masówka, na której można sobie pokozaczyć lub pofilozofować. Po prostu taki jest profil tego serwisu i dzięki temu jest popularny, mimo tego, że język polski rozumie znacznie mniej ludzi niż język angielski. 4p nie jest oficjalnym forum dla żadnej z technologii, niemniej jednak czasem specjaliści chętni do odpowiedzi się znajdą.

3

Chłopaki, chyba odbiegacie od tematu wątku. ;)

0

@0x200x20:
Wzorce projektowe to duża część inżynierii oprogramowani. Miałem więc pytanie, w sumie dość proste, o to jak mają się wzorce do zarządzania stanem. Dałem pytanie zarówno na 4p: Czy fasada może mieć stan i nim zarządzać? jak i na SO: http://stackoverflow.com/questions/11180386/which-design-patterns-allows-managing-state-of-involved-objects-holding-lazy i sensownych odpowiedzi nie uzyskałem, tylko jakieś tam subiektywne opinie niczym nie poparte.

Może pochwalisz się własnymi ambitnymi i niespecyficznymi pytaniami, co?

0

To co - nie ma żadnego forum, w którym byliby w stanie odpowiedzieć na Twoje ambitne pytania? :D Zastanowiłeś się czy to problem jest na pewno z forum czy w sposobie w jakim piszesz posty?
Nawiasem mówiąc - czemu tu jeszcze siedzicie skoro poziom jest tak niski? Co robicie, żeby ten poziom podwyższyć?
I jeszcze jedno pytanie: skoro poziom jest tak niski to czemu ciągle dowiaduje się jakichś ciekawych rzeczy z 4p*? Czyżby mój poziom był także tak niski? :D

*Dzisiaj np. dowiedziałem, że istnieją strony, które udostępniają liczby prawdziwie losowe.

0

Dzisiaj np. dowiedziałem, że istnieją strony, które udostępniają liczby prawdziwie losowe.

I to jest tak ambitne, że nie da się tego w google znaleźć?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1