Pare pytań odnoście systemów Linuks

0

Witam

Mam kilka pytań odnośnie Linuksów. Nie chciałem zaśmiecać forum, więc wszystko postanowiłem dać do jednego tematu - tematyka ich jest przecież taka sama =).

  1. Wiem, że pytanie się powtarza, ale chciałbym tutaj spytać (może i ponownie o to): jaka jest najlepsza dystrybucja pod serwer? Tutaj zaliczamy: SSH, WWW oraz aplikacje (serwer) do gry. Mówię od razu, że nie jestem żadnym mistrzem, ale dystrybucja może być super-skomplikowana, ważne dla mnie aby była wydajna, stabilna i bezpieczna. Także liczyłbym, aby nie była to jakaś martwa dystrybucja, które wcale nie jest aktualizowana i ma słabe wsparcie techniczne.

  2. Czy jest możliwość w Linuksach sprawdzania wszystkich zmian jakie wprowadzili użytkownicy, od początku działa, lub od jakiegoś dnia? Chodzi tylko nie o wprowadzone komendy, ale np. modyfikacja plików, dodanie nowych i usuwanie. Zainstalowane pakiety, aktualizacje itd. Tak abym w systemie mógł sobie wyciągnąć log z użytkowanego Linuksa.

  3. Czy jest możliwość stworzenia grupy użytkowników, która może edytować/dodawać pliki/usuwać tylko w jednym miejscu (folderze) na dysku? Przy tym także chciałbym wprowadzić blokadę, która nie pozwala by im przekraczać przykładowo 20MB miejscu na dysku. Oczywiście zablokowanie wszystkich komend, które ma administrator - udostępnić wyłącznie podstawowe komendy, plus edytor nano/pico.

  4. (Ostatnie pytanie) Jak tworzyć pakiety (przykładowo Debian/ArchLinux)? Chodzi mi tutaj o to, abym mógł wszystko instalować przy użyciu komendy np. apt-get install paczka. Co muszę dodać, zrobić itd? Oczywiście, program + pliki źródłowe już mam, więc chodzi mi tutaj tylko o to jak z tego stworzyć paczkę, a następnie udostępnić to (do użytku publicznego).

Czekam na wasze odpowiedni, a w przypadku pierwszego punktu opinie. Pozdrawiam, Człowiek ;-).

0
  1. Polecam Debiana i Archa
  2. Z tego co pamiętam nie ma w Linuksie domyślnie dostępnych partycji przyrostowych (które z resztą wymagają dużo miejsca), ale zawsze można tworzyć logi używając Inotify
  3. Tak
  4. Wszystko jest opisane w Google
0

Linuks
to jakiś fork? ;-)

  1. wszystko jedno. ja się na serwerach spotykam głównie z SUSE, Red Hatem i Ubuntu Server.
  2. nie wiem
  3. oczywiście. normale prawa dostępu do plików i quota.

Oczywiście zablokowanie wszystkich komend, które ma administrator - udostępnić wyłącznie podstawowe komendy, plus edytor nano/pico.
z tym byłbym ostrożny. zazwyczaj normalny user ma standardowo dobrze dobrane uprawnienia do poleceń. dalsze ograniczanie na hura spowoduje tylko frustrację użytkownika, który nie może wykonać potrzebnego a niegroźnego polecenia, bo admin z rozpędu poblokował wszystko.

  1. tego to już szukaj w dokumentacji danej dystrybucji.
0

Ubuntu server. Proste, łatwe i najbardziej społeczne - według mnie. Ja zacząłem się bawić i dosyć szybko zrobiłem parę rzeczy. Jak chodzi Ci o postawienie jakieś gry. To myślę, że google pomoże na jakimś forum ang. jest to opisane dokładnie.
Fedore odradzam. Nie podobała mi się. Chodź MS podobno ma na red hatcie własne servery :).

0
  1. sugeruje redhat/centos lub debian. ODRADZAM ubuntu (bo bardziej noob-friendly niz server-friendly, no chyba ze ma osobne repo), archa i inne dystrybucje bleeding edge.
  2. appki do robienia logow.
  3. ta.
  4. to zalezy. w debianie trzeba kombinować (albo jakiegoś magicznego narzędzia użyć), w archu wystarczy sobie PKGBUILDa walnąć i się nim najchętniej w AUR-ze podzielić.
0

Dzięki, wybrałem Arch wydaje mi się najbardziej opanowany, przy tym nie instaluje tyle kmieci co taki Ubuntu Server =). Wracając do 4 pytania (mojego) ogarnąłem kilka poradników, i wydaje mi się że mniej więcej sobie poradzę.

Tutaj mam problem z pytaniem 3: jak to zrobić i jakich komend użyć, aby pozwolić grupę pracować wyłącznie na jednym folderze, lub na wielu! przykładowo grupa dev2d może dodawać/modyfikować/usuwać pliki z folderu /var/dev2d i /etc/dev2d. Przy tym że w tych folderach ma być ograniczenie do 20MB. Może ktoś podać przykładowe komendy na takie coś ;)?

0

Nadajesz grupie odpowiednie uprawnienia, a raczej ich brak.

0

ŁOOO dawno mnie na forum nie było :)

  1. CentOS
  2. Tak
  3. Tak
  4. Trzeba albo wrzucić do repozytorium (lista jest w /etc/apt/sources.list) albo wrzucić na serwer i dać <sudo> apt-get <install> URL

Mam nadzieję że pomogłem :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1