Prawa autorskie, pobieranie danych z innej strony

0

Czy użycie danych pobranych z jakiegoś serwisu www na swojej stronie / aplikacji jest zgodne z prawem (na stronie nie ma nigdzie informacji, że jest to zabronione/dozwolone)?
Przykładem może być aplikacja, która pobiera z jakiegoś serwisu dane z dot. giełdy i za pomocą jakiejś formuły oblicza, które akcje warto zakupić.
Wydaje się, że wypadałoby mieć zgodę tego serwisu na pobieranie danych, ale z drugiej strony google pobiera treść większości stron świata nikogo o zgodę nie pytając (i to do zastosowań komercyjnych).

Wiecie coś może na ten temat?

0

A co, jeżeli program będzie bardziej obciążał serwer niż zwykły użytkownik, korzystający z przeglądarki (np. wykonywał częste zapytania)?

0

jak będzie wykonywał zapytania za często - to się to będzie nazywało DoS lub jak aplikacja będzie publiczna - DDoS :)
ale dopóki serwer będzie wyrabiał, aplikacja jest legalna

0
PoziomeQ napisał(a)

jak będzie wykonywał zapytania za często - to się to będzie nazywało DoS lub jak aplikacja będzie publiczna - DDoS :)
ale dopóki serwer będzie wyrabiał, aplikacja jest legalna

DoS to taki atak, który ma na celu zablokowanie serwera lub uniemożliwienie mu poprawnej pracy. Jak docisnę ci serwer tak, że wejdzie góra 3-4 dodatkowych userów to nie będzie DoS bo serwer 'wyrabia'?

0

A obrazki z innej strony też mogę wyświetlić w swojej aplikacji, jeżeli napiszę skąd one są?

0
Smiglo napisał(a)

A obrazki z innej strony też mogę wyświetlić w swojej aplikacji, jeżeli napiszę skąd one są?

O ile się zgodzi żebyś kradł mu transfer...

0

Temat tez mnie zaciekawil.
Czyli jak napisze program ktory bedzie

  1. przegladał newsy z wp.pl i tylko na dole bedzie "źródło: wp.pl"...
  2. inny przykład: strona/skrypt, gdzie z artykułów 4p (po podaniu np. linka) bedzie robic pdf'a i tez podawac źródło na jego koncu...
  3. kolejny przyklad: program desktopowy ktory bedzie zawierał bazę wszystkich artykulow 4programmers (cel: wyswietlanie artów bez koniecznosci posiadania neta) i na dole kazdego arta/albo gdzies np. na pasku stanu programu, info że źródłem jest 4programmers.net...

...to będzie to legalne?

PS. 4p to oczywiscie tylko przyklad;)

0

Możliwość redystrybucji artykułów/utworów w innej formie przez osoby trzecie reguluje licencja. W większości przypadków raczej nie powinno być problemu.

0

Będzie to bardzo legalne pod warunkiem, że nie będziesz z tego procederu czerpał zysków.

0
aurel napisał(a)

Będzie to bardzo legalne pod warunkiem, że nie będziesz z tego procederu czerpał zysków.

Niekoniecznie, zależy od licencji materiału źródłowego - jeżeli jest to np. GNU FDL czy CC-BY (bez NC) to można to wykorzystać także komercyjnie, oczywiście z zaznaczeniem oryginalnego autora czy innymi zasadami licencji.

Artykuły na 4p mają na przykład licencję CC-BY 2.0 Polska (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/pl/), o ile nie zaznaczono inaczej (btw, błąd jest w Regulaminie, bo prowadzi do strony 404, a nie faktycznej strony z tą informacją czyli Na jakiej licencji umieszczone są artykuły w Serwisie? - wynika z braku podkreślenia w linku w regulaminie... a ja nie wiem jak to poprawić aby działało).

0

A jeśli licencja jest nieznana, to mogę czerpać zyski?
Przez czerpanie zysków mam na myśli nie branie opłat za używanie/ściągnięcie programu, a wyświetlanie reklam w nim.

0

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jest w jakiś sposób uregulowane gdzie muszę umieścić informację o pochodzeniu danych użytych w programie?
Np. jeżeli aplikacja ma działać na telefonie, to szkoda marnować miejsca.
Można wtedy umieścić te informacje np. na stronie na której ta aplikacja jest udostępniona?

Przy okazji chciałbym ponowić pytanie zadane w poście wyżej.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

0

Wydaje mi się, że każdy kto umieszcza stronę w internecie zezwala na jej pobieranie do własnych celów - przecież każdy ma włączone cache w przeglądarce a jakoś nie słyszałem żeby za to zamykali. Myślę, że rozsądnym jest w takim programie zwracanie uwagi na pliki robots.txt w których autor powinien zaznaczyć jakie części serwisu są "publiczne" a jakie zakazane. Problem możesz mieć jeśli serwis wykaże, że działasz na jego szkodę np. przez zżeranie nadmiernie transferu czy DoS, ale wtedy musiał by to udowodnić. Natomiast publikowanie czegoś bez zaznaczenia źródła to już mi zakrawa na kradzież - myślę, że wystarczy źródło w postaci adresu tak jak jest to w klasycznych przeglądarkach. Oczywiście nie jestem żadnym ekspertem biorę to na logikę.

aha jeszcze odnośnie:

  1. inny przykład: strona/skrypt, gdzie z artykułów 4p (po podaniu np. linka) bedzie robic pdf'a i tez podawac źródło na jego koncu...

IMO otrzymujesz surowe dane protokołem http i HTML można interpretować na własny sposób prezentacja tego bełkotu znaczników należy do ciebie. Pytanie czy można zmieniać część merytoryczną takiego tekstu np. przez "poprawianie błędów w locie" i podpisywanie źródłem...

0

Pytanie czy można zmieniać część merytoryczną takiego tekstu np. przez "poprawianie błędów w locie" i podpisywanie źródłem...

W takiej sytuacji pisze się po prostu "opracowano na podstawie" zamiast "źródło".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1