Procesory Intel, proszę o radę

0

Witam, od wielu lat używam AMD i trochę mam już tej firmy dosyć, bo po ostatnim phenomie, który w spoczynku ma 70 stopni i zjada 125W, mam go po dziurki w nosie.

Chcę skręcić sobie coś wydajnego jednocześnie energooszczędnego, słyszałem, że intel ma teraz jakiś bajer pozwalający na blokowanie procesora, żeby nie wcinał za dużo watów, jaka to technologia i jakie procesory to mają?

I tez pytanie jak się segreguje intele? W sensie chodzi mi o socket i nazwy, od najbardziej wydajnych (ale w rozsądnym stosunku cenowym, jeśli jednak tani procesor ma taki sam socket jak procesor, który jest najbardziej wydajny i mega drogi, to takie socket i procesory mogą być).

Z góry dzięki za wtajemniczenie mnie w świat intela.

0

Kup porządną pastę termoprzewodzącą i posmaruj procka.
Co ty z nim robisz, że ma tyle stopni?
Następna sprawa to na pewno nie bierze ci 125W. Tyle to on bierze przy max obciążeniu, a nawet mniej.
Ostatnia sprawa - nikt ci nie kazał takiego procka kupować.
Mój procek Phenom 2 (125W) bierze niecałe 5W przy zwykłej pracy, przy obciążeniu jakieś 25 - 30W.

Płyta główna Asus MA475TD-V EVO przy 2GB/1333/CL9 RAM.

0

Procesory i7 (4 rdzenie + HT), i5 (4 rdzenie) i i3 (2 rdzenie). Gniazda w zależności od procków: LGA1156, LGA1155, LGA1366. Są jeszcze stare procki DualCore na LGA775.
Tylko taki i7 w szczycie może brać 130W. ;]

A co do bajeru - kiedyś takie rzeczy były tylko w prockach laptopowych, ale teraz trafiają i do zwykłych. Z tego co wiem, to w tych z i* są jakieś mechanizmy oszczędzania energii.

0

Phenomy I były energożerne, owszem, ale w Phenomach II już rozwiązano ten problem. Bardzo możliwe, że następna generacja procesorów z wyższej półki od AMD już niedługo się pojawi. Chodzi o Buldożery: http://lensfire.blogspot.com/2011/04/bulldozer-processor-release-date-new.html

0

Najnowsza generacja procesorów Intela to Sandy Bridge (Core i3, i5 i i7). Premiera odbyła się zaraz na początku tego roku. Desktopowe modele i ich ceny masz tutaj: http://www.esc.pl/index.php?cPath=116_376.
Wydajnościowo do AMD porównuje się to obecnie tak, że i5 2500 nie dość, że jest 100zł tańszy niż Phenom II x6-1100T to bije tego sześciordzeniowca średnio o 20%. Do tego masz zintegrowaną w procesor dość wydajną kartę graficzną. Jak kupisz model K, np. i5 2500K i płytę z chipsetem z serii Z to możesz na boxowym chłodzeniu wyciągnąć go do ponad 4GHz i możesz skorzystać z tej grafiki.

Ale jeżeli jesteś fanem AMD to na twoim miejscu poczekałbym jednak na te Buldożery, może czymś zaskoczą (chociaż to dość wątpliwe) :).

0

Autor nie napisał, że szuka demona wydajności. Jeśli ma Phenoma I to może go tanim kosztem wymienić na np http://www.x-kom.pl/p/51656-procesor-phenom-ii-am3-amd-x4-955-6mb-box-125w.html 433 PLN za 4 * 3.2 GHz, lub http://www.x-kom.pl/p/56419-procesor-athlon-ii-x4-am3-amd-x4-640-2mb-box.html 312 PLN za 4 * 3.0 GHz. Zaoszczędzi na wymianie płyty głównej i pamięci. Oczywiście, jeżeli płyta obsługuje te procesory. W sumie powinna, można poszukać nowych BIOSów w Google i wgrać.

Buldożery w stosunku do Sandy Bridge będą miały obcięte jednostki zmiennoprzecinkowe, tzn w modelu ośmiordzeniowym będą tylko 4 współdzielone jednostki zmiennoprzecinkowe, ale osiem osobnych stałoprzecinkowych. Generalnie mało kto w domu odpala jakieś obliczenia zmiennoprzecinkowe na procesorze (no chyba, że pasjonaci jakichś SETI @ home, ale to i tak lepiej odpalać na GPU), więc nie odczuje się tych braków wydajności w floatach wobec Sandy Bridge. Zwłaszcza, że spadek będzie tylko wtedy, gdy będzie odpalone więcej niż 4 wątki korzystające z rozszerzeń AVX czy podobnych, czyli wykorzystujących pełnię możliwości tych najnowszych rozszerzeń - poprzednie jak SSSE3 miały dwa razy węższe rejestry, a więc tutaj jeden moduł z Buldożera spokojnie może obsłużyć dwa rejestry SSSE3 w tym samym czasie. Tym bardziej jeśli chodzi o wcześniejsze wersje SSE z jeszcze mniejszymi rejestrami.

Obcięcie jednostek zmiennoprzecinkowych Buldożera pozwoli na redukcję kosztów (i co za tym idzie ceny), zmniejszenie poboru prądu, etc

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1