"Reczne" nagrywanie plyt CD/DVD

0

witam wszystkich uzytkownikow forum. mam pytanie dotyczace "recznego" nagrywania plyt w Delphi.
przeszukalem wszystko - od 4programmers do google.nl i nic nie znalazlem (uzytecznego) [glowa].
bardzo mi zalezy na zrobieniu programu ktory by niszczyl zawartosc plyty cd/dvd.
da rade w ogole zrobic cos takiego w delphi?

wedlug mnie moznaby to zrobic w ten sposob,ze program losuje liczbe i zapisuje ja na plyte. i tak przez cala dlugosc.
pomoze ktos?

0

tam juz bylem przedtem. mi chodzi o RECZNE zapisywanie plyty w sensie bezposredniego kierowania laserem tak zeby byl na przyklad caly czas wlaczony i szedl wzduz sciezki. chodzi mi wlasnie o cos takiego.

0

Ja pier****, no no ambitny jesteś ;]
Przyznam nie znam się za bardzo na procesie nagrywania płyt ale jeżeli nie chcesz korzystać z gotowców to (chyba) pozostaje Ci dobranie się bezpośrednio do nagrywary a to mi zalatuje Assemblerem...

0

Po prostu gwiezdne wojny... wątpię, żeby jakakolwiek nagrywarka na coś takiego pozwoliła...

0

Ja tam się nie znam ale mi to wygląda na komponent TLaserGunFromDVDdrive [green]

0
sasser.64 napisał(a)

tam juz bylem przedtem. mi chodzi o RECZNE zapisywanie plyty w sensie bezposredniego kierowania laserem tak zeby byl na przyklad caly czas wlaczony i szedl wzduz sciezki. chodzi mi wlasnie o cos takiego.

A pomyślałeś o jakimś komponencie / dllu / rozwiązaniu do Delphi i LightScribble tylko Ty musiałbyś zadbać o to, żeby rysunek LightScribble została zapisany na "niewłaściwej" stronie płyty! :) Wówczas taka płyta byłaby zniszczona bankowo.

Z pewnością będziesz musiał zrobić jakieś tricki, żeby obejść podstawowe zabezpieczenia nagrywarki (jakieś na pewno ma, bo biorąc moronów z USA pod uwagę to mieliby tysiące pozwów o zniszczone dane). Ale IMHO będzie to łatwiejsze, niż obejście zabezpieczeń i zrobienie czegoś takiego, co Ty chcesz - czyli bezpośrednie sterowanie laserem. Przecież, gdybyś miał taką możliwość, to mógłbyś (czysto teoretycznie) podnieść moc lasera do takiego poziomu, że co prawda by się ona spalił, ale przy okazji przepaliłby płytę, nagrywarkę i połowę bebechów, które są pod spodem w kompie! :)

Pozdrowienia,
Trejder

0

madmike i rudybestyj :
nie chodzi mi ani o TDVDLaserGun ani TStarWars. i kto powiedzial ze nie chce kozystac z gotowcow !? po prostu nie umiem zrozumiec kodu ktory znalazlem, a ktory jest tak zakrecony ze nawet moj przy nim wymieka. chociaz w sumie to nie umiem znalezc zadnego innego kodu.

trejder-
troche mi pomogles wspominajac o wykorzystaniu LightScribe(nie ma czegos takiego jak LightScribble). mysle ze to dobry trop. problem w tym ze po wpisaniu w google slow "+delphi +lightscribe -sklep" nie wyskakuje nic konkretnego, po wpisaniu "+delphi obsługa +lightscribe -sklep" tym bardziej. moglby ktos podrzucic jakies linki?

0
sasser.64 napisał(a)

troche mi pomogles wspominajac o wykorzystaniu LightScribe(nie ma czegos takiego jak LightScribble). mysle ze to dobry trop. problem w tym ze po wpisaniu w google slow "+delphi +lightscribe -sklep" nie wyskakuje nic konkretnego, po wpisaniu "+delphi obsługa +lightscribe -sklep" tym bardziej. moglby ktos podrzucic jakies linki?

Miałem wczoraj gorszy dzień, dlatego pomyliłem literki w nazwie! :)

Niestety nie jestem Ci w stanie pomóc w poszukiwaniu konkretnego rozwiązania dla Delphi, bo sam go nie znam, ani nie znalazłem. Podam Ci jednak linki, które podaje polska Wikipedia i może wśród tych ('oficjalnych' oraz 'technicznych') stron znajdziesz coś na kształt 'developers support', 'api', etc.

Moim zdaniem warto się też zainteresować innymi technologiami, z tej półki. Nie tylko LightScribe. Szczególnie konkurencyjny LabelFlash wydaje się być interesujący z Twojego punktu widzenia, bo (w odróżnieniu od LS) pozwala też wypalać rysunki i wzorki na stronie płyty przeznaczonej na dane (kosztem wolnego miejsca oczywiście). Gdybyś zaimplementował na swoje potrzeby tę technologię, to przynajmniej odpadło by Ci obchodzenie zabezpieczeń typu: włożona niewłaściwa płyta (nieobsługująca LS) lub płyta włożona niewłaściwą stroną. Bo na stronie przeznaczonej na dane LF pozwala zapisywać rysunki na najzwyklejszych w świecie płytach.

Więcej informacji na Wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Labelflash,
http://pl.wikipedia.org/wiki/DiscT%402.

Artykuły i strony polecane przez Wiki w temacie LightScribe:
http://www.lightscribe.com/,
http://cdrlab.pl/article_wstep_1614_LightScribe.html,
http://www.tomshardware.pl/storage/20050701/index.html,
http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=13449.

Artykuły i strony polecane przez Wiki w temacie LabelFlash:
http://labelflash.jp/,
http://www.cdrlab.pl/article_strona_2737_1.html.

Artykuły i strony polecane przez Wiki w temacie DiscT@2:
http://www.yamahamultimedia.com/yec/tech/discta2_01.asp.

Porównanie technologii LightScribe vs. LabelFlash:
http://www.cdrlab.pl/article_strona_2874_1.html,
http://www.tomshardware.com/reviews/labelflash-lightscribe-dvd,1219.html.

0

wiec tak. grzebalem na google przez kilka dni po polsku i angielsku. szukalem rozmaitych kombinacji "developers support", "for developers", "API", "SDK" i takich rzeczy. znalazlem same smieci (tzn. nowinki techniczne i posty z forum wsparcia konsumenckiego).

poza tym z tego co sie orientuje to do tych wszystkich technologii trzeba miec specjalny naped. czyli ze jak na przyklad zrobie program z DiscT@2 to komus on nie bedzie dzialac bo on ma LightScribe. poza tym raczej malo kto ma naped wspierajacy ktoras z tych technologi.

kupilem w marcu kompa za 2130 zl i jakos nie mam lightscribe ani niczego takiego. jak w NOWYM kompie nie ma to co dopiero pomyslec o kompach 4 letnich (sredni wiek kompa PC, dane z roku 2006).

co do pomyslu na zniszczenie danych na plycie(a o to mi chodzi) to mysle ze latwiej by bylo oszukac komponent/dll-ke/nagrywarke/system ze plyta w napedzie jest nienagrana i spowodowac zapetlone zapisywanie jej np. 1mb plikiem z losowymi danymi.

btw. ma ktos jakies inne pomysly na to? kazdy komentarz nie zawierajacy off-topu i obrazania autora poprzedniego postu mile widziany.

0

sasser.64, nie wierzę, że w ogóle jest taka możliwość - no chyba, że byś nadpisał bios samej nagrywarki.

0
sasser.64 napisał(a)

ma ktos jakies inne pomysly na to? kazdy komentarz nie zawierajacy off-topu i obrazania autora poprzedniego postu mile widziany.

Tak, jak mówi przedmówca - moim zdaniem to jest nie do rozwiązania, bo to faktycznie oznacza prawdopodobnie konieczność oszukania BIOSu nagrywarki, a to nie tylko pachnie asemblerem, ale również wymagałoby dostosowania Twojego programu do każdego konkretnego modelu nagrywarki. Tu oficjalnie nic nie jesteś w stanie zrobić, bo na płytach CD-R możesz co najwyżej przecież DOPISYWAĆ dane (kolejna sesja), a nie zmieniać istniejące.

Swoją drogą - byłem przekonany, że piszesz soft na własne potrzeby / na zamówienie jakieś firmy - i on BĘDZIE dostosowany do konkretnego modelu używanego przez Ciebie / przez tą firmę.

Najpierw pomysły, jakie mi jeszcze przychodzą do głowy, jeśli "zabawa" z "rysowaniem" LightScribble po stronie danych odpadnie:

  1. Jeżeli płyta jest zamknięta, to poszukaj funkcji wykonujących operację "unclose last session", nagraj nową sesję, w której "usuń" wszystkie pliki nagrane w poprzednich sesjach. O ile taka funkcja zadziała dla płyt CD-R, bo chyba działa tylko dla CD-RW.

  2. Jeżeli płyta nie jest zamknięta - to j.w. zamaż pozostałe pliki dopisując kolejną sesję i zamykając płytę.

Ale to cały czas będziesz miał coś takiego, jak format dysku twardego, który porządnie kasuje tylko tablicę dysku, a same dane pozostają bezpieczne, dopóki ich nie nadpiszesz innymi. A tego, jak się domyślam nie chcesz. Będąc na Twoim miejscu najpierw poszukałbym jakichś tekstów na temat odzyskiwania danych z płyt CD. I sprawdziłbym, czy to działa tak samo, jak w przypadku dysków HDD. Bo może się okazać (chociaż wątpię), że samo namieszanie w tablicy partycji płyty wystarcza i później takie dane nie są już do odzyskania w żaden sposób.

Teraz generalna idea.

Moim zdaniem szukasz rozwiązań na miarę koszenia ogródka 3x3 metry przy pomocy kombajnu bizona. Ze względu na ograniczenia formatu wątpię, czy w ogóle udałoby Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie, które by pozwalało pisać po już istniejących danych (dowolną metodą). A nawet jeśli - to i tak miałbyś je z pewnością ograniczone do konkretnego modelu i typu płyty. Napisanie programu, który będzie to robił dla każdego typu płyt jest moim zdaniem niemożliwe. Nie oszukujmy się - tu wcale nie chodzi o Twoją wiedzę (czy jej brak w konkretnym temacie), ale o ogólną ideę. Nagrywarki płyt CD istnieją ile? Dziesięć lat? Piętnaście? Gdyby to, co Ci się marzy było możliwe, z pewnością już ktoś by taki program napisał. A że nie napisał (przynajmniej ja o nim nie słyszałem) --> wnioski nasuwają się same chyba.

Nie zapominaj też, że full-format płyty CD-RW dający według Nero największą pewność skasowania danych poufnych trwa 40-70 minut, bo wymaga zamazania całej powierzchni płyty z prędkością 1x. Wniosek: nikt praktycznie tego nie używa, bo w pędzącym coraz szybciej świecie ludziom się po prostu nie chce czekać tyle czasu dla takiego celu. Przynajmniej większości ludzi. Przynajmniej moim zdaniem.

Poza tym pozostaje jeszcze sens całej idei. Nawet jeśli faktycznie uda Ci się rozpykać ją, to spędzisz nad tym programem ogromne ilości czasu. A czy ktoś będzie go używał? Użytkownicy dzielą się moim zdaniem na dwie grupy: tacy, którzy poufnych danych nie nagrywają na płyty i takich, którzy to robią. Ci, którzy zaś należą do tej drugiej grupy z pewnością będą woleli płytę połamać, czy porysować gwoździem, jak to chyba ktoś w którymś poście wcześniej sugerował, niż stosować jakiś soft (nawet jeśli zrobisz go darmowym). Tak jest po prostu łatwiej, a przede wszystkim - pewniej. Nie oszukujmy się? Po co w ogóle stosuje się programy do zamazywania danych na dyskach twardych? Po to, że te urządzenia są drogie (stosunkowo) i po takim zamazaniu nadal się ich używa. Bo jeżeli mógłbyś (z różnych względów) jakiś dysk wyrzucić, to po prostu przejechałbyś się Ty lub wysłał kumpla / żonę / pracownika na pierwszą lepszą budowę / remont drogi z tym dyskiem i flaszką i poprosiłbyś pana co w tym dniu operuje na walcu, żeby się 2-3 razy po tym dysku przejechał. Efekt gwarantowany, który pobije każdy, nawet najlepszy i najdroższy program komputerowy. Z takiego dysku danych nie odzyskają nawet specjaliści z OnTracka, nawet pomimo tego, że uznaje się ich za jednych z nalepszych lub najlepszych na świecie. Tak jest po prostu pewniej i łatwiej.

Konkluzja: Moim zdaniem marnujesz swój czasu, umiejętności i siły na zrobienie czegoś, co w założeniach owszem jest super, ale ogólnie efekt moim zdaniem może być tylko jeden: napracujesz się jak jasna cholera, zmarnujesz masę czasu po to, aby albo dość do wniosku, że: (a) tego się jednak zrobić nie da, (b) zrobić się to da, ale efekty nie są zadowalające (np. zamazywanie tylko tablicy partycji płyty), (c) zrobisz to, ale programu i tak prawie nikt nie będzie używał, bo albo będzie on działał stanowczo zbyt długo albo większość osób uzna, że metoda gwoździowa jest znacznie szybsza, łatwiejsza i przede wszystkim - pewniejsza.

Konkluzja do konkluzji: Marnujesz czas i swój potencjał nad projektem, który moim zdaniem nie ma sensu. Jeśli masz za dużo czasu i siły programistycznych to napisz do mnie na priva. Mam co najmniej kilkanaście projektów / pomysłów / idei, które musiałem zarzucić z powodu kompletnego braku czasu. Z miłą chęcią je odstąpię (zupełnie za darmo) jakiemuś programiście, który ten czas ma i chciałby coś z tym zrobić. Choćby po to, żeby to w ogóle powstało, bo w obecnych warunkach, ja tego zrobić nie jestem w stanie i dobry (w mojej opinii) pomysł się zmarnuje zupełnie.

Ło-kurde-blade! Alem się rozpisał. Wszystkich przepraszam za to, że mnie tak poniosło...

0

sorka ze tak pozno odpisuje, ale nie mam czasu. na kompie jestem tylko w weekendy.
wiesz, w sumie to masz racje. gwozdziem bys szybciej plytke zniszczyl niz nagrywarka. nie ma sensu tego rozwijac. kolejny z moich projektow nie wyszedl poza faze planowania. no ale pewnie zaraz bede mial kolejny pomysl :). nie ma co biadolic nad rozlanym mlekiem. dzieki za pomoc.

0
sasser.64 napisał(a)

kolejny z moich projektow nie wyszedl poza faze planowania. no ale pewnie zaraz bede mial kolejny pomysl :). nie ma co biadolic nad rozlanym mlekiem. dzieki za pomoc.

Człowieku! Ja mam ze TRZYDZIEŚCI pomysłów / projektów do zrobienia w Delphi, których prawdopodobnie nigdy nie zrobię - kompletny brak czasu. Więc, jakbyś kiedykolwiek cierpiał na nadmiar sekund i na brak weny twórczej - to wiesz do kogo napisać. Ze strzału mogę zapodać z pięć bardziej lub mniej ciekawych idei! :)

0

spoko maroko. jakby cos to sie zglosze ;). o wlasnie, szukam przykladow o IContextMenu. robie niszczarke plikow i potrzebuje rozszerzenia menu kontextowego. masz moze takie albo znasz kogos kto ma? bylbym dozgonnie wdzieczny. i jeszcze raz dzieki za pomoc.

0

swego czasu nagrywarki Yamahy posiadały taką możliwość wypalania obrazów na płycie np. kiedy zostało troche miejsca, można było na tym wolnym miejscu napis albo grafike wysmażyć

0

~kucypera - spozniles(as) sie. temat do usunięcia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1