ALERT: Polityka i podatki - dlaczego nie koniecznie ryczałt.

15

Czy nie wydaję wam się dziwne, że wszystkie formy opodatkowania poza ryczałtem robią się mniej korzystne w nowym ładzie? Otóż rząd ma w tym swój cel. W zależności od formy opodatkowania pieniądze trafiają do budżetów samorządowych albo do budżetu centralnego: https://www.infakt.pl/blog/polski-lad-a-budzet-samorzadow/ . W przyapdku ryczałtu jest to 100%. Tak więc celem jest scentralizowanie pieniędzy w budżecie państwa, a następnie rozdystrybuowanie ich względem własnego uznania (jak będziecie grzeczni, to wam damy jak nie to nie). A co jest utrzymywane z budżetu samorządów: między innymi szkoły (podstawowe budżet gminy, ponadpodstawowe budżet powiatowy), szpitale, drogi lokalne - czyli te, które używamy na co dzień. Chyba jednak wole zapłacić więcej a żeby pieniądze zostały lokalnie niż żeby zapłacić kilka set złoty mniej, ale oddać pieniądze na TVP. Myślę, że niezależnie od władzy centralnej warto, aby pieniądze zostały w budżecie lokalnym.

1

Ja teraz zmieniam robotę, jest wielce prawdopodobne że będę przechodził z UoP na B2B i w sumie to mam mętlik w głowie z tym nowym ładem. Zna ktoś jakieś proste podsumowanie żebym nie musiał spędzać całego weekendu na szukaniu zmian?

5
UglyMan napisał(a):

Chyba jednak wole zapłacić więcej a żeby pieniądze zostały lokalnie niż żeby zapłacić kilka set złoty mniej, ale oddać pieniądze na TVP

Idea szczytna, ale z realizacją może być gorzej. Co prawda oczywiście też wolę, żeby budżet miały lokalne szkoły i drogi aniżeli TVP, natomiast jeszcze bardziej wolę mieć budżet w kieszeni :P Mówię to otwarcie, wydaje mi się, że zdecydowana większość ludzi tak ma. I u mnie to by nie było kilkaset, ale jakieś 3 koła

2

@Pinek: jak to mówią to zależy, jakie masz władze lokalne. Np dobrze działający szpital może ci zaoszczędzić na prywatnym leczeniu itp itd. Jak będzie dobra szkoła publiczna to zaoszczędzisz na prywatnej szkole dla dziecka (jak masz)

4

Czyli mówisz że lepsze palety na placu bankowym niz TVP? ;]

3
scibi_92 napisał(a):

Czyli mówisz że lepsze palety na placu bankowym niz TVP? ;]

Nie jestem z Warszawy i nie będę oceniał. Dodatkowo nie znam się na sztuce (a pewnie o to chodzi w tych paletach), zwłaszcza tej nowoczesnej.
Ale porównanie raczej nie trafione, gdyż wielkość budżetu (procentowa względem całości) pewnie jest dość rozbieżna. Takie palety można by np porównać z jakimś pomnikiem smoleńskim czy czymś w tym rodzaju.

4

Lokalny patriotyzm się kończy tam gdzie ta różnica (liniowy vs ryczałt) to ponad tysiąc+ miesięcznie. Sorry ale za tą różnicę to mam już całkiem fajne wakacje.

3

Ja jeszcze się zastanawiam, ale tylko z tego powodu że mam ogarnięty cały proces IP-BOX i w następnym roku jeszcze będzie bardziej się opłacało liniowy + 4.9% NFZ z IP-BOX (100% :) ) niż ryczałt 12%+ZUS+500-600złNFZ (i bez wliczania kosztów bo ryczałt).

Tak jak kilka osób tutaj wspomniało, mój lokalny patriotyzm kończy się tam gdzie moja kieszeń. Może mało to górnolotne, ale jest jak jest. Ten kraj już dawno spisałem na straty i wolę zadbać o siebie.

0

Na jakim poziomie ma być ten ryczałt ostatecznie - 15% czy 12%? Czytał ktoś w ogóle ustawę?
Przy moich dochodach i kosztach wychodzi, że warto byłoby przejść na skalę, a nie na ryczałt.

0

@UglyMan:

ryczałt 12% + 500-600zł NFZ za przedział zarobków 60k-300k przychodu (jeszcze się nie będę pewnie łapał w następnym roku na 300k+ chociaż może być blisko, za x > 300k to już cos koło 900+PLN) no i + ZUS - minusem brak wliczania kosztów

a liniowy + IP-BOX to 19% + 4.9%NFZ + ZUS minus koszty, IP-BOX zbija stawkę liniowego do 5% więc jeszcze się opłaci po samych cyferkach w następnym roku niż ryczałt, jak patrzy się tylko na kwoty (pomijam kontrole z US itp, niech ktoś z tym nie wyjeżdża)

1
GregoryI napisał(a):

a liniowy + IP-BOX to 19% + 4.9%NFZ + ZUS minus koszty, IP-BOX zbija stawkę liniowego do 5% więc jeszcze się opłaci po samych cyferkach w następnym roku niż ryczałt, jak patrzy się tylko na kwoty (pomijam kontrole z US itp, niech ktoś z tym nie wyjeżdża)

Dobra, to będzie mega ciekawe.

  1. Ile osób znasz na ipBox?
  2. Ile osób znasz, które mają 100% ipBox?
  3. Ile osób twoim zdaniem kwalifikuje się do ipBox na 100%?
0

@wartek01:
1 - z mojego otoczenia z 15 osób
2 - około 10
3 - moje zdanie g ma znaczenie czy ktoś kwalifikuje się na 100% czy nie - patrzę na siebie :)

2

Ja mam IP BOX na jakieś 85% dochodu. Będę kalkulował jak prezydent podpisze.

6

Takie trochę zrzucanie odpowiedzialności na obywatela - nie mam ochoty co miesiąc zarabiać mniej bo rząd jest taki a nie inny i należałoby mocniej dotować budżet lokalny. To co mogę zrobić nic przy tym fizycznie nie tracąc, to odpowiednio podziękować rządzącym na najbliższych wyborach.

6

Wywalone na szkoły bo dzieci nie mam a rodzice wożący kaszojadów robią korki i tracę czas rano i po pracy.
Ze szpitali nie korzystam bo wszystko trzeba prywatnie by nie umrzeć.
Drogi? Jest więcej dziur niż dróg.

Biorę ryczałt i wywalone na co to wydadzą. Suweren tak chciał.

3

@0xmarcin: z krótkim podsumowaniem ciężko, ja nie rozumiem więc nie wytłumaczę, natomiast to dostałem z biura księgowej (to było 4.10.2021 czyli po weekendzie po uchwaleniu "bezładu"):

  1. Składka zdrowotna liczona będzie od dochodu za poprzedni miesiąc bez możliwości odliczenia jej od podatku i wynosić będzie w zależności od formy opodatkowania
  2. Brak możliwości rozliczania najmu na zasadach ogólnych – wyłącznie ryczałt
  3. Leasing – przy sprzedaży auta wykupionego z leasingu podatek nie wystąpi dopiero po upływie 6 lat od momentu wykupu / obecnie to 6 miesięcy /
  4. Limit płatności gotówkowej między podmiotami wynosić będzie 8000 zł.
  5. Uwaga limit 20 000 zł. dotyczy jeśli stroną jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej
  6. Najem w ramach działalności gospodarczej – brak możliwości rozliczenia w kosztach amortyzacji zakupionych lokali mieszkalnych
  7. Od umowy powołania należna będzie składka zdrowotna
  8. Zasiłek chorobowy zmniejszono do 3 miesięcy

Nie wiem jak się do tego ustosunkować, założyłem działalność miesiąc temu. W sumie to moja pierwsza "miesięcznica" jednoosobowej działalności gospodarczej. W sprawie powyższego będę rozmawiał jeszcze z księgowymi.
Jak napisał @UglyMan, lepiej jak się poradzisz u doradcy podatkowego lub u księgowego.

Sam jestem na ryczałcie, bo policzyłem z księgową moje koszty, lecz wg. starych zasad i wg. moich potrzeb. W ten sposób wychodzę lepiej, niż na podatku liniowym.

I odpuściłem sobie IPBoxa, ale to trochę z lenistwa, bo nie widzi mi się dokumentowanie kodu tylko dla potrzeb kontroli. Z tego co się dowiedziałem, to nikt u mnie tego nie robi - wolą mieć spokojną głowę.

3

To gdzie trafia ten hajs to mało ważne. 12% to będzie najbardziej korzystna forma dla programisty na B2B, który nie ma dużych kosztów i nie chce mu się robić fikołków z IPBoxem. Także jak dla mnie lepiej płacić te 12% i mieć spokój. A jak ktoś się martwi o lokalne szkoły i szpitale to zawsze może płacić 32% + 9% zdrowotnej :)) - proponuję się upewnić najpierw czy coś z tego macie.

0

Kluczowe jest tu "kilkaset złotych mniej" (na liniowym w 2022) - u mnie to jest kilka tysięcy na miesiąc, więc dylematu nie ma. Zresztą moja lokalna "władza" jest tak nieudolna, że aż w d** drapie...

3

Beka będzie, jak za 5 dwunasta poprawką w ogóle ryczałt wypierdolą xD

0

W przypadku ip box skorzystanie z ulgi jest mozliwe dopiero przy zeznaniu rocznym czyli jestes dostawca plynnosci, a potem moze oddamy. Administracja skarbowa pozostawia wiele wnioskow o indywidualna interpretacje bez rozpatrzenia wiec sprawe wnosi sie do sadu administracyjnego. Przy obecnych brakach kadrowych temat poczeka w kolejce.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1