MacBook a .NET Core

1

Jestem programistą .NET Core/Angular. Praktycznie od roku ponad nie robiłem żadnego projektu na starym frameworku i póki co się na to nie zanosi. Mój aktualny laptop (MSI) już zaczyna niestety wymiękać i mimo serwisowania zanosi się niestety na to, że biedaka będzie trzeba pożegnać.

Chwilowo pracowałem na Macbooku i wrażenia miałem bardzo dobre. Zastanawiam się więc, czy nie kupić jakiegoś Pro albo Air (tutaj powiem szczerze zupełnie się nie znam, jaki byłby odpowiedni do pracy). I tutaj pojawia się pytanie: czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w pracy z .NET Core na macOS? Czy używacie Visual Studio czy może jakiegoś innego IDE? Czy są problemy z jakimiś pluginami/wtyczkami/nugetami? Prosiłbym o opinie.

I pytanie co w miejsce SSMS?

3

Visual Studio for Mac jest przeróbką Xamarin Studio, które to z kolei jest przeróbką MonoDevelop: https://adtmag.com/articles/2017/05/10/vs-for-mac.aspx Nie mają bezpośredniego związku z oryginalnym Visual Studio (oprócz mylącej nazwy).

1

Ja procowałem z .NetCore używają Visual Studio Code na macOS. Dobrze mi się pracowało, kwestia przyzwyczajenia.

1

Ja zamiast VS (niezależnie od platformy) do .NET Core polecam Ridera. W zasadzie to używam całego pakietu JetBrains.
VS -> Rider
VS Core -> WebStorm (wszelkie frontendy, nativy itd)
SSMS -> DataGrip

DataGrip nie daje takiego zestawu opcji co SSMS, ale idzie sobie poradzić i bez tego. Sam nie korzystam z MacOS, ale skoro na Linuksie działa to na macu też powinno.

0

Elegancko, więc raczej nie byłoby problemu. A polecilibyście model, który najlepiej pasowałby do pracy?

1
darkrat napisał(a):

Elegancko, więc raczej nie byłoby problemu. A polecilibyście model, który najlepiej pasowałby do pracy?

To zależy czy będziesz częściej używał samego laptopa, czy raczej z monitorami. Ja przez chwilę korzystałem z Air, to da się, ale na dłuższą metę wychodzi słabo. Lepiej wziąć coś z segmentu Pro. Nie wiemy jaki masz budżet i wymagania. Ja tam się kiedyś zasadzałem na tą nową 16' (lepsze bebechy a cena jak za 15 wcześniej), ale finalnie i tak kupiłem XPSa.

1

Budżet myślę max 10k, chyba że naprawdę warto byłoby wydać coś więcej. Pytanie czy do takiego przedziału się zmieszczę z czymś sensownym. Chociaż i tak wolałbym zapłacić mniej.

Ale wiem, że nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko:3

1
darkrat napisał(a):

Budżet myślę max 10k, chyba że naprawdę warto byłoby wydać coś więcej. Pytanie czy do takiego przedziału się zmieszczę z czymś sensownym. Chociaż i tak wolałbym zapłacić mniej.

Ale wiem, że nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko:3

Da się, tylko trzeba trochę pokombinować.

  1. Nowe Maki kupuje się w promocjach, jak jest sezon. Często są te zniżki dla studentów i nauczycieli. Idziesz wtedy do sklepu i mówisz "No może już nie jestem studentem, ale chętnie kupię maczka jak obniży mi Pan/Pani cenę, żeby było jak na promocji.".
  2. Możesz sprowadzić. Jedź na wakacje do USA, pozwiedzaj i wróć z nowym makiem za 70% ceny w PL. Ewentualnie możesz poszukać, bo często można zamówić z takiego UK/Dania/Holandia gdzie na palecie przyjeżdżają maki na resell.
  3. Używany. Najlepiej od zaufanej osoby albo od frimy jak wyprzedają z leasingu (o ile w dobrym stanie). Akurat maki są całkiem trwałe, więc jakiegoś 4-latka można już w dobrej cenie znaleźć. Jeżeli to mak z Allegro to istnieje ryzyko, że dostaniesz crapa.
0

Myślę, że jedynie z tego wchodziłoby w grę kupno używanego, no tylko pytanie z jakiego źródła. Powiem szczerze z promocji bałbym się. Od razu mi się to kojarzy z jakimiś wystawowymi telefonami, które są zawsze tańsze :3. Zaufanie do czegoś takiego niestety nie mam.

Szekel napisał(a):

Ja zamiast VS (niezależnie od platformy) do .NET Core polecam Ridera. W zasadzie to używam całego pakietu JetBrains.
VS -> Rider
VS Core -> WebStorm (wszelkie frontendy, nativy itd)
SSMS -> DataGrip

DataGrip nie daje takiego zestawu opcji co SSMS, ale idzie sobie poradzić i bez tego. Sam nie korzystam z MacOS, ale skoro na Linuksie działa to na macu też powinno.

Tutaj tylko WebStorma bym zamienił na VS Code i chyba byłoby finito. Obawiam się tylko, że w pewnym momencie natrafię na jakiś problem nie do przeskoczenia ze względu na inną platformę niż Windows.

0

Wiesz co ja mam 13 stke z 2k19 16gb ram i min w stacku poza mobile mam net core i jest git. Do mssql używam azure data studio czy jakoś tak. Czasem niestety muszę coś w net framework pogrzebać i w połączeniu parallers też jest ok.

1

Bez problemu odpalisz, najlepszy stack to VS Code + Azure Data Studio + Apache wbudowany pod OSX.
Jednak development na Windowsie nadal moim zdaniem jest najwygodniejszy.
Visual Studio do większych projektów nadal jest niezastąpione, Microsoft Managment Studio do SQL też ma sporo funkcji których ADS brakuje, no i masz IIS.
Więc odpowiedź brzmi - można, tylko czy to na prawdę wygodniejsze ?

1

Za cenę macbooka masz 2, a nawet 3x lepszy laptop, nie mówiąc już o po leasingowych.

2

@KHX: owszem MB (bez znaczenia czy Air czy Pro) są tak średnio 2-3 razy droższe, ale w przypadku Apple cena idzie w idealnej parze z jakością. W przypadku laptopów windowsowych nie jest to regułą. Inna sprawa że nie wyobrażam sobie kodowania na lapku/desktopie z Windowsem.

Od dobrych 6 lat używam produktów Apple, od 4ch ichniejszych komputerów, od 3ch jako daily driver i powiwm w ten sposób: mam nieodpate wrażenie że Apple bardzo dużo wagi przykłada do interfejsu użytkownika oraz do jego logiczności. Zauważ że wszystko jest dokładnie tam gdzie ma być, wszystko jest spójne, łatwe do zrozumienia i tak jakby lepiej współgra ze sobą.

Absolutnie nie mówię, że macOS jest bez wad' chociażby AppStore i proces autoryzacji zakupu płatnych apek; ale jednak te wady są zdecdowanie pzyćmiewane przez zalety. W kwestii pracy do niewątpliwie najważniejszych zalet należą: tryb DND oraz kooperacja iPhone <> MacBook (tak, wiem, na Windowsie też to możliwe, ale tam trzeba doinstalować apkę do tego; macOS ma to natywnie); co do DND: ten z Windowsa jest jedynie nędzną kopią tego z macOS..... chociażby to że można automatycznie odpalać DND po odpaleniu konkretnej apki (jak stosuje do Visual Studio Code)

@RequiredNickname akurat ja używam tego ze świecącym logo na obudowie i szczerze mi to nie przeszkadza. Zupełnie.

0
Anna Lisik napisał(a):

@KHX: owszem MB (bez znaczenia czy Air czy Pro) są tak średnio 2-3 razy droższe, ale w przypadku Apple cena idzie w idealnej parze z jakością.

Louis Rossmann lubi to.
Myślę, że gdyby znał język polski i mógł przeczytać Twój post oplułby swojego Thinkpada kawą, a następnie wytarł i wrócił do naprawy sprzętu od Apple, którego ma dziesiątki albo i setki miesięcznie czytając schematy elektryczne wprost z ekranu swojego zalanego kawą 5 minut wcześniej laptopa.

4

@KHX:
To porównajmy cenowo alternatywy:

  • Dell XPS 9300/9500 11-21k zł brutto.
  • Lenovo X1 Carbon 8g - > 11k zł brutto
    I tak naprawdę koniec alternatyw. Więc gdzie te 2, 3x ?. Ten segment laptopów u każdego producenta plusuje sie w tych samych cenach. A i każdy z tych laptopów ma sporo minusów i zaliczył sporo fuckupow.
1

Widziałem, że Allegro niedawno otwierało projekt .NET Core, w ogłoszeniu mieli właśnie info, że można wybrać albo Maca albo workspace do gier (cytat z ogłoszenia "Laptop z i7, 32GB RAM, SSD - MacBook Pro 15’’ lub 13’’ albo analogiczny Dell z Windows (jeśli nie lubisz Maców), do tego dwa zewnętrzne monitory, wszystkie gadżety których potrzebujesz"). Tak więc produkcyjnie się da ;)

1

Dobra sporo wydajniejszy Ultrabook czy porządny biznesowy model dostaniesz sporo taniej. Koniecznie musi być mac?
Ranking laptopów https://techlords.pl/polecane-laptopy/

1

@purrll:
No to ja już nie rozumiem, albo zbytnio zasugerowałem się powołaniem na Rossmana. Rossman zrobił biznes na hejcie apla. Innych tak nie hejtuje a czasem zachwala. Ale prawda jest taka że każdy ma za uszami i każdy tak projektuje.
Projektują tak i dla siebie i dla outsorsu.
Myślisz, że taki Dell daje dostęp np. do wsadu BIOS, nie. Ile się nakombinowali żeby łatwo nie można u nich LCD wymienić na inne. Lenovo o ile nie zmienili dają 3 miesiące gwar na zawiasy nawet w najdroższych sprzętach. Jak zablokujesz kompa hasłem na BIOS oficjalna procedura to wymiana MB, a to tylko przeprogramawanie kostki, czyli to samo co hejtuje w Macu LR dla SMC.

OPa za oftop przepraszam.

1

Też stałem przed tą decyzją i następny laptop to właśnie Macbook kupuj spokojnie za 10k 16 calowy z 2019 z normalną klawiaturą.

0

Ja na MacBooku mam też Bootcampa i zainstalowane Windows 10, gdzie postawiłem sobie normalne Visual Studio 2019 + MSSQL Studio.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1