Studia- geoinformatyka

0

Cześć. Studiuję na kierunku geoinformatyka na AGH. Wybrałem ten kierunek studiów że względu na to, że zawsze interesowała mnie geografia, lubiłem patrzeć na mapy i ciekawił mnie świat, byłem z niej zawsze dobry. Interesowała mnie także informatyka. Zawsze lubiłem wiedzieć jak komputery działają, składać je i próbowałem trochę programować w C++ choć to były kompletne podstawy. Wybierając ten kierunek byłem nastawiony żeby pracować w przyszłości na rynku IT, zawsze interesowała mnie praca programisty niekoniecznie związana z tym przedrostkiem geo w nazwie kierunku. Nie studiuję "czystej" informatyki, ponieważ pomimo tego, że rekrutowałem się na takowe kierunki, to się na nie nie dostałem z powodu słabiej napisanej matury z matematyki rozszerzonej. Ostatnio czytając na różnych forach o tym kierunku spotykam się z dużą ilością hejtu, że po tym nie jest się żadnym informatykiem i jest to tzw. zapychacz po którym ciężko będzie znaleźć pracę nie tylko w IT ale także w "geoprzedsiębiorstwach". Chciałbym poznać wasze opinie czy rzeczywiście może być tak ciężko ze znalezieniem pracy po tym kierunku? Nie ukrywam, że głównie zależy mi na pracy związanej z programowaniem i niekoniecznie programowaniem aplikacji geoprzestrzennych. Czy po tych studiach jestem ograniczony tylko do pracy w firmach związanych z szeroko pojętą geologią czy jest duża szansa na znalezienie pracy poza tym obszarem? Czy potencjalnego pracodawcę będzie zniechęcało to, że jestem po GEOinformatyce, a nie czystej informatyce albo chociaż po informatyce stosowanej? Sam już nie wiem czy dobrze wybrałem, a nie chcę mieć roku studiów w plecy i chętnie poznam wasze opinie na ten temat, ewentualnie jeśli jest ktoś po tych studiach albo zna kogoś kto skończył ten kierunek i podzieliłby się opinią, byłbym bardzo wdzięczny.

4
  1. Generalnie nikogo to nie będzie obchodzić. Liczy sie co będziesz umieć.
  2. Z plusów, to możesz np. złapać pracę przy systemach nawigacji satelitarnej, bo tam twoja wiedza domenowa ze studiów jest "w cenie".
0

Żadna uczelnia nie zrobi z Ciebie programisty, liczy się Twój wkład.

0

Możesz robić co chcesz. Programista nie jest regulowany przez Państwo, a w firmach rzadko ktoś patrzy czy skończyło się geo czy bio czy standardową Informatykę, już częściej patrzą czy w ogóle jakieś się skończyło związane z tematem. Mam znajomych programistów po tym kierunku (ale w Lublinie), mam również znajomych bez studiów. Nie wiem jakie fora czytasz, ale ja wszędzie (również tu) widzę jak studia niewiele znaczą w tym zawodzie. Wg mnie odpowiedź też nie jest jednoznaczna - czasami mogą sporo znaczyć, mogą nie, ale często niewiele znaczą.

0

A czy ten kierunek nie będzie przeszkodą np. w zdobyciu premii? Pomimo tego, że papierek mało się liczy w tym zawodzie, to jednak zawsze ktoś kto ma inż. będzie miał większe szanse na jakąś podwyżkę albo choćby dostanie pracy w dziale IT. I obawiam się tego czy pracodawca nie pomyśli, że jednak kierunek geoinformatyka nie jest zgodny z pracą, którą może kiedyś będę wykonywał jako programista w firmie nie mającej nic wspólnego z tym GEO i założy, że nie mam wykształcenia zgodnego z pracą, co będzie utrudnieniem w zdobyciu np. tej podwyżki?

0

Nie. Jeśli cię przyjęli to znaczy że spełniłeś wymagania na dane stanowisko. Reszta zależy od ciebie, do tego co umiesz i od tego jak pracujesz.
Zupełnie ortogonalną kwestia jest to, że koledzy z informatyki będą się np. uczyć sztucznej inteligencji, pisania kompilatorów czy kryptografii, a ty w tym czasie będziesz jeździć na wykopki i pędzlować kamienie. W efekcie mogą mieć nad tobą przewagę w "przydatnych umiejętnościach".

0

Jeśli Cię to interesuje to kontynuuj, z nazwy brzmi mega ciekawie. W pracy nie powinno mieć to wpływu na podwyżki, a na pewno tego nie usprawiedliwiaj tylko ucz się programowania we własnym zakresie. Jest dużo ciekawych firm, które związane są z geografią, mapami - sam pracowałem przy dość skomplikowanym systemie z mapą urządzeń i miło wspominam. Zobacz czym zajmuje się ESRI, Mapbox, potrzeba takich specjalistów - może spróbuj napisać coś swojego opartego o Leaflet chociażby (jeśli lubisz webdev) i zobacz jak to widzisz.

0

Znajomy reklamował jako najprostszą drogę do chwalenia się skończeniem informatycznego kierunku na AGH. Na pewno sporo czasu można mieć na pracę własną, ale czy w takim wypadku nie lepiej iść na inną uczelnię na kierunek całkiem zgodny z zainteresowaniami?

0

Cześć! Podpinam się trochę pod pytanie, mam nadzieję, że mi odpowiesz. Jestem tegoroczną maturzystką, kocham geografię i matmę, ale informatyki nie mam rozszerzonej. Geografia naprawdę mnie interesuje - fizyczna oczywiście - a z matmy jestem raczej dobra, w każdym razie na rozszerzeniu z maty z 50% powinno być (nie jest to szczyt marzeń, ale teraz ucząc się sama średnio to może wypaść). Myślę nad studiowaniem na AGH geoinformatyki lub geoinformacji lub geofizyki. Geoinformatyką jestem najbardziej zainteresowana, brzmi obiecująco, ale zastanawiam się czy na pewno się opłaca. Przede wszystkim chciałabym spytać czy są tam jakieś zaawansowane rzeczy związane z informatyką, ponieważ nie mając jej rozszerzonej w liceum nie umiem z niej nic. Poza tym byłabym bardzo wdzięczna za opinię odnośnie "kadry" - wykładowców itp. Czytałam odnośnie tego bardzo negatywne opinie. Przede mną ważny wybór w życiu, nie chciałabym popełnić błędu. Dziękuję z góry za odpowiedź. :)

1

Nawet na studiach stricte informatycznych pojawiają się ludzie bez zaawansowanej informatycznej wiedzy, ba, nawet sobie radzą, jeszcze lepiej - dostają potem prace w zawodzie. ;)
Także na Geoinformatyce też da się ogarnąć, nawet jeśli wcześniej nie byłaś związana z informatyka. Kwestia sumienności.

0

Dziękuję bardzo za odpowiedź! <3 Myślę, że nie będzie z sumiennością u mnie ciężko. W takim razie rozwiałeś bądź rozwiałaś moje wątpliwości odnośnie tego. Teraz pozostaje kwestia czy rzeczywiście będę mieć po tym pracę... Ale niestety realia są takie, że nigdy nie ma na to gwarancji. Od kilku godzin czytałam opinie odnośnie geoinformatyki i ludzie w sieci raczej nie polecają. Oczywiście były to komentarze z jakiegoś 2010 roku, mogło się coś zmienić. Myślałam też o geoinformacji również na AGH. :)

0

Zawsze potem można zostać programista. Samego programowania nie nauczą Cię nawet najlepsze studia informatyczne, ale mogą pokazać z czym to się je, a reszta to już wkład własny.

Wiec o prace bym się nie martwił, zreszta sama geoinformatyka też idzie mocno do przodu.

0

Dzięki wielkie za odpowiedź! Teraz już wiem jak to wygląda :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1