Stwórzmy razem projekt - dla początkujących

8

Update: https://4programmers.net/Forum/1637849

Hej, będę się streszczał. Zrodził mi się w głowie pomysł, by zebrać kilka osób, które znają jakkolwiek takie podstawy Pythona powiedzmy, ale jeszcze nie pracowały w zawodzie, i poprowadzić z nimi projekt tak, jakby to była faktyczna praca - Jira, taski, CI/CD, DevOps, workflow i tak dalej. Założymy sobie slacka i będziemy działać. Tak po prostu. Szczegóły w poście: Let's build a project together

Jakie mam do tego kwalifikacje? W sumie żadne xD, ale i tak mam ochotę coś takiego zrobić, czymś tam się podzielić, chociaż sam za dużo nie wiem. Cóż, jak wspominam czasy kiedy ja robiłem pierwsze projekty, to wiem, że chętnie bym wziął udział w czymś takim.

Jak będą jacyś chętni, to coś podziałamy. Jeśli nie, to oh well, trudno.

Mały edit: miejsc jest 4, bo do 5 osób mamy za darmo Jirke/BB. Wszystkie 4 na ten moment są wypełnione.

12

jak to wypali to swietnie (trzymam kciuki). jak nie to opublikuj statystyki ilu czlowiekow sie odezwalo, potem mozna bedzie to skonfrontowac z liczba postow 'help, jak zyc, jestem taki ambitny poczatkujacy i nie mam jak zdobyc doswiadczenia bo sie po prostu nie da' ;)

1

Gratuluję odwagi i ambicji. Podzielam zdanie Kate 😊

3

Były juz takie inicjatywy na https://github.com/4programmers :D

0
Shalom napisał(a):

Były juz takie inicjatywy na https://github.com/4programmers :D

Wydaję mi się, że tu sytuacja jest trochę inna. W przypadku umieszczonej przez Ciebie grupy projektów oraz innych pomniejszych np. Coyote.NET odpowiedzialność rozmywała się na kilka osób. Druga sprawa, że było dużo krzykaczy bez znajomości lub ze słabą znajomością danego języka, którzy zrobili dużo szumu, a potem powolutku poznikali.

Grski jest popularnym i aktywnym użytkownikiem, który dał się poznać jako bardzo dobry programista. Myślę, że sobie świetnie poradzi jako osoba koordynująca prace takiego zespołu.

1

@Shalom:
https://github.com/4programmers/4pRPG

readme:

"Jedziem Dalej"

https://github.com/4programmers/4pRPG/blob/master/majn.cpp
"Ma**j**n"

Komentarz:

/*
MAGIC, DON`T FCKIG TOUCH.
Ja to napisałem, ale za ch
ja nie mam pojęcia jakim cudem to działa.
Ot, chwilowy przypływ geniuszu :D
Pierwsze dziecko węzła to zawsze odpowiedź NPC
*/

Magicznie to ja zaraz pękne ze śmiechu.

0

A w zakładce Kompendium z waszymi kursami, może ktoś napisać kurs programowania w Swift, Rust, D? Czy to tylko moderatorzy mogą tam pisać?

0

A będę mógł zostać Scrum Masterem? :D

0

Fajna inicjatywa, zgłosiłbym się na ochotnika, ale ja chcę rozwijać swoje podstawy w JSie ;/

0

masz już chętnych?

jak nie to ja bardzo byłbym zainteresowany. Co prawda QA ale na boku sobie czasami piszę w pythonie :)

0

Jakby jakiś doświadczony ktoś zorganizował coś takiego w Javie to z chęcią wezmę udział :)

0

Jakby jakiś doświadczony ktoś zorganizował coś takiego w Javie to z chęcią wezmę udział :)

Tu zobacz: https://elenx.net

2

Ja tam proponuję, aby każdy z Was pojedyńczo zrobił coś realnego (ale nie jakieś projekty typu tetris w SFMLu, czy kalkulator w qt), kreatywnego, pochwalił się, a potem jak już będziecie mieli realne doświadczenie bo sami na tyłku musieliście tyle godzin przesiedzieć programując to się za coś zabrać.

edit:
Ja np kończę grę, za niedługo się pochwalę, bo będzie multiplayer, sandbox (w przyszłości), strzelanie (rzucanie granatów, laserki), dynamic lighting generowany przez GLSL, szybkie tempo, map edytor, mapy. Zajmuje się wszystkim i nie mam nikogo w drużynie. Tak samo np twórcy, jak np Michał Marcinkowski zrobił Soldata (z tego co się orientuje sam), okazał się hitem i grą, w którą ja sam gram, a Michał zawsze był osobą, która (dla mnie) jest ikoną kreatywności i dyscypliny w gamedevie.

27

Minęło dwa miesiące, pora na małe podsumowanie.
Zgłosiło się osób łącznie 17 osób. 11 na forum (pw/posty), 5 z wykopu, 1 osoba mnie na linkedinie nawet wystalkowała i to w sumie dość niedawno.
Z tych 17 osób wybrane zostało 4 - według kolejności zgłoszeń tak szczerze.

Dlaczego 4 a nie 15? Bo uważam, że to najwyższa liczba osób, jaką jestem w stanie ogarnąć samodzielnie i faktycznie poświęcać im jakiś czas na przeglądanie PRek, jakąś pomoc i tak dalej.

Wszystko pięknie fajnie. Założyłem slacka, kupiłem co trzeba było nam do pracy - jirka i bitbucket ogarnięte, wszystko fajnie. Zaczynamy pracę.

I... Potem nastąpiło brutane zderzenie z rzeczywistością.

Z 4 osób, 2 zrobiło kilka pierwszych tasków, głównie podstawy teoretyczne, czyli czytanie o pierdółkach typu docker, pipevn, django, api, rest itd. natomiast odpadli przy instalacji dockera i ukończeniu tutoriala z drfa. Nie z braku wiedzy - byli to studenci inf, w wieku nieco starszym już niż pierwszy rok. Rozmowa jasno wskazywała, iż wiedzę już jakąś mają, instalacja dockera nie powinna być problemem. Skończyły się widać chęci.

Żeby nie było - wszystko podawałem na tacy w miarę możliwości. Konkretne linki, polecenia i taski na jirze z opisami krok po kroku.

Trzeci uczestnik odpadł jakoś też w okolicach pierwszego MR, ale tutaj wydaje mi się, że po prostu znudziło mu się, bo zaczynaliśmy od podstaw a on już troszkę więcej umiał.

Także po około dwóch tygodniach z 4 chętnych został 1 xD

Ale z niego się akurat cieszę, aktywny chłopak, cały czas kiedy może to ewidentnie ciśnie. Projekcik idzie bardzo powolutku, ale cóż, nie oszczędzam w PRkach mimo, że jest początkującym, a mimo tego się nie poddaje. Szanuje.

Podsumowując: czy warto było? W sumie tak, znalazłem mała perełkę, z której pewnie będą ludzie. Czy liczyłem na więcej? Zdecydowanie tak. Czy było to jakieś duże zaskoczenie? Nie, podejrzewałem, że tak może być, ale iskierka nadziei gdzieś się jednak tliła.

Plus tego wszystkiego jest taki, że teraz jak jakiś Żunior wannabe będzie płakał, że on by się uczył 24/7 tylko niech ktoś mu pomoże, to cóż. Starczy podlinkować ten temat - szybka weryfikacja zapału wielu osób.

Pozwole sobie oznaczyć @katelx oraz @PerlMonk bo coś wspominali.

Edit: bym zapomniał - czy planuje jakieś następne edycje? Yup, pewnie tak, po nowym roku.

Edit2: tutaj dla przykładu lista tasków, jakie przerabialiśmy:
screenshot-20191204210332.png
Przykłady poszczególnych tasków:
screenshot-20191204210403.png
screenshot-20191204210438.png
screenshot-20191204210448.png
screenshot-20191204210500.png

1
grski napisał(a):

Wszystko pięknie fajnie. Założyłem slacka, kupiłem co trzeba było nam do pracy - jirka i bitbucket ogarnięte, wszystko fajnie. czyli czytanie o pierdółkach typu docker, pipevn, django, api, rest itd. natomiast odpadli przy instalacji dockera i ukończeniu tutoriala z drfa. Nie z braku wiedzy - byli to studenci inf, w wieku nieco starszym już niż pierwszy rok. Rozmowa jasno wskazywała, iż wiedzę już jakąś mają, instalacja dockera nie powinna być problemem. Skończyły się widać chęci.

Jak dla mnie to klasyczny przestrzał ilości narzędzi do projektu, dlatego php nadal rządzi, po prostu otwierasz edytor i klepiesz :)

0

Czyli tak jak w Pythonie kiedy nie obchodzi cię później strona devopsowa i inne rzeczy albo ogółem jesteś ulungiem. :D

2

Jak dla mnie to klasyczny przestrzał ilości narzędzi do projektu, dlatego php nadal rządzi, po prostu otwierasz edytor i klepiesz :)

jirka i bitbucket ogarnięte, wszystko fajnie. czyli czytanie o pierdółkach typu docker, pipevn, django, api, rest itd

Obecnie najpopularniejszy zestaw narzedzi i architektur z jakimi można się spotkać, no ale po co to kumu na co... Życzę szczęścia wszykim początkującym backendowcom w pythonie którzy nie wiedzą co do Docker, DRF i REST :)

2

@grski @cmd
Tu nie o to chodzi co jest popularne tylko co jest na początku zjadliwe, na początku i tak masz w pip nauki to po co sobie dokładać środowisko skoro i tak nie potrafisz klepać niczego konkretnego, bez sensu.

2

Szczerze ja tu w opisie nie widze informacji ze to nauka programowania od podstaw tylko jak wygląda mniej więcej u podstaw praca z projektem zbliżona wymaganiami do realnych.

Z pierwszego postu Olafa:

Zrodził mi się w głowie pomysł, by zebrać kilka osób, które znają jakkolwiek takie podstawy Pythona powiedzmy, ale jeszcze nie pracowały w zawodzie, i poprowadzić z nimi projekt tak, jakby to była faktyczna praca - Jira, taski, CI/CD, DevOps, workflow i tak dalej.

I jak pobieżnie spojrzałem na to co autor przygotował to wygląda bardzo przyzwoicie, nawet taski na jirze są lepiej opisane niż zazwyczaj się spotyka. Wiedza cenna i przydatna podczas rekrutacji gdzie w obecnej fali "juniorów" można pozytywnie się wyróżnić :)

2

No ja byłem tym 5, który nie dostał szansy :/

Ps: zamawiam splot na 2 edycje już teraz!

1

@grski: Super inicjatywa - bardzo lubię takie akcje. Z tym zapałem to zawsze tak jest - wiem z doświadczenia. Aktualnie w Gdańsku razem z kumplem prowadzę zajęcia z ASP.NET Core na Polibudzie dla studentów. Takie podstawy dla tych, którzy znają już trochę języka i chcą wyjść poza konsolowe apki. Sami jesteśmy na poziomie juniorskim więc bez szału. Postawiliśmy sobie cel, że na każde z 8 przewidzianych zajęć przyjdziemy maksymalnie przygotowani. Prezentacje z teorią mamy zrobione. Live coding to nie jest wymyślanie na poczekaniu kodu - mamy wszystko napisane wcześniej więc możemy się skupić na tłumaczeniu. Efekty? Studenci są bardzo zadowoleni z zajęć. Wielu wskazuje, że to jedne z lepszych przygotowane przez nasze koło naukowe. Ankiety same pozytywne z drobnymi rzeczami do poprawy. A jak to jest z zapałem i frekwencją? Garść statystyk "na oko"
Spotkanie 1# ~~ 80 osób
Spotkanie 2# ~~ 70 osób
Spotkanie 3# ~~ 50 osób
Spotkanie 4# ~~ 40 osób
Spotkanie 5# ~~ 35 osób (awaria SKM była akurat)

Pomyślicie, że to masakra. Z 80 osób po miesiącu(zajęcia co tydzień) zostało około 40. Otóż jest to jeden z lepszych wyników w historii i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Zazwyczaj kończyłoby się to tym, że po miesiącu z 80 osób przychodzi nagle 10. Niestety tak to wygląda. Zajęcia są darmowe - prawdopodobnie gdyby ludzie za to zapłacili to frekwencja byłaby o wiele wyższa - tak przynajmniej nam się wydaje.

PS. Jakby ktoś chciał wziąć pod opiekę juniorów .NET by wspólnie porobić jakieś ciekawsze rzeczy (mikroserwisy,DDD i inne) i trochę nakierować rozwój to zajmuje slota :D

0

@grski: można jeszcze raz się zgłosić do projektu? :D

2

Z perspektywy osoby, która w projekcie Olafa została to mogę zdecydowanie wszystkim polecić. Ma dużą wiedzę do przekazania i przede wszystkim chęci. Kiedy wrzucam PR, to komentarze mam najczęściej tego samego dnia. Olaf wyjaśnia co jest źle i dlaczego, rozwiewa wątpliwości, daje rady, a jak trzeba to i rozwiązanie. Wchodziłem do projektu po przepisaniu tutoriala django w zasadzie nie rozumiejąc co tak na prawdę robię. Mimo, że nadal jestem na początku długiej drogi to umiem już dużo więcej niż kiedyś. Żałować można jedynie, że czasu tak mało. :D

14

Kolejny update odnośnie projektu, moze kogoś zainteresuje. Pierwszą edycje można uznać za definitywnie zakończoną, moim zdaniem z sukcesem.
Jak pisałem w poprzednim update z 4 osób biorących udział, została jedna.

Od ostaniego update minęło plus minus 3 miesięce. Łącznie od początku projektu 5. Po tych 5 miesiącach pełnych nauki i naprawdę niedużej pomocy z mojej strony, udało się. Także tutaj pełne #chwalesie, nasz orzeł wylądował - dostał się na staż jako Python Intern. Do tego jeszcze dodatkowa fucha zdalna po godzinach, też związana z IT mu wpadła. Co prawda dream job to nie jest, a firma lekko trąci JanuszSoftem, ale na początku nie ma co wybrzydzać, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas nauki.

Także gratulacje się tutaj należą dla kolegi wyżej :)

Teraz odnośnie projektu i kolejnych edycji. Na chwilę obecną zdecydowałem, że przy takim odrzucie jaki jest - to znaczy zdecydowana większość uczestników szybciutko traci zapał, postanowiłem wstrzymać następną edycje.

Zacząłem zastanawiać się nad dwoma rozwiązaniami - pierwsze to po prostu prywatny mentoring jednej osoby w danym czasie, drugie to stworzenie materiałów dla szerszego grona i zwyczajne ich udostępnianie. Co z tego wyjdzie, jeszcze nie wiem, jestem jednak zadowolony z rezultatów obecnej edycji.

Co do dalszych działań, niestety obecnie jeszcze nie wiem. Gdy wreszcie podejmę decyzję, przygotuję materiały, dam znać.
PS przyznam, że ta wiadomość zrobiła mi wtedy dzień:
screenshot-20200317112044.png

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1