Jaki VPS? i czy VPS

0

Witam,
Mam programik w php który pobiera dane poprzez API co sekundę. Działa na około 3000 zmiennych, wykonuje około 2500 porównań z prostymi warunkami arytmetycznymi i 13000 przypisań do zmiennej a wyniki wyświetla na stronie. Szukam odpowiedniego VPS na którym postawie serwer xampp. Czy VPS do takich obliczeń będzie odpowiedni czy raczej serwer dedykowany? Zależy mi na stabilizacji. Jakie parametry powinien posiadać serwer i w jakiej firmie najlepiej wykupić?

1

xampp jest windowsowy, vps pod php stawia się na linuxe, więc stawiasz czystego apache, php i mysql jeśli potrzebujesz. Generalnie wszystko zależy jakie to obliczenia ile ramu używają i ile procka potrzebują.

1

Sadzac po przedstawionych rozwazaniach lepiej wziac hosting. Vps zwykle dostaje sie pusty i bedziesz musial skonfigurowac rzeczy, ktore tam masz skonfigurowane, a prpzedstawione rozwazania swiadcza, ze nie masz z tym expa. Sprawdź uzycie cpu lokalnie i bedziesz wiedzial, ile mocy potrzebujesz.

1

Szacun za dokładne policzenie wszystkich operacji, ale niestety na tej podstawie nie da się nic powiedzieć. Najlepiej odpal aplikację lokalnie (o ile to możliwe) i obserwuj zużycie zasobów - stawiam że będzie nikłe i dowolny VPS się nada. OVH jest spoko, można też przycebulić na free tierze w AWS albo GCP.

1

Wybiorę jednak VPS i zobaczę. Chce na okres miesiąca na okres testów. Na początku zastanawiałem się nad nazwa.pl ale ma średnie opinie. Zastanawiam się nad kimsufi, hitme, OVH. Co polecacie?

0

Hekko jest fajny, aczkolwiek nie należy do najtańszych. Sam mam i mogę polecić.

1

Ja polecam kimsufi, tanie i niezawodne.

0

Odświeżam wątek

Ja mam inny problem mam hosting na mydevil.pl i teraz wieczorami czasami wolno chodzi mam aplikację internetową z której ja tylko korzystam i teraz się zastanawiałem na ohv

Ale do końca nie wiem czy hosting czy vps bo vps to trzeba się samemu troszczyć o zabezpieczenie

Ale jeszcze w vps jest możliwość wyboru (Virtualmin, Vestacp, OpenVPN ) tylko nie wiem co dają te aplikacje

0

@pol90: najpierw może napisz, do czego ten serwer jest Ci potrzebny.

Jeśli do prostego hostowania kilku stronek, bez żadnych udziwnień itp, to współdzielony będzie wygodniejszy, bo dostajesz gotowy i działający produkt, z którego możesz po prostu korzystać, a wszystkie kwestie techniczne (backupy, aktualizacje, zabezpieczenia, konfiguracja itp.) pozostają po stronie dostawcy. Minusem jest to, że dzielisz się adresem IP z kilku(nastoma/dziesięcioma) innymi stronami, więc jeśli ktoś z nich zacznie robić gnój, to możesz za niewinność trafić na jakieś listy spamowe/blacklisty zagrożeń. Kolejny plus - dostajesz od razu jakiś system do zarządzania w stylu DirectAdmina, więc łatwiej się czymś takim zarządza (ale też w przypadku bardziej skomplikowanych wymagań, może być Ci ciężko dopasować całość do swoich potrzeb).

W przypadku bardziej zaawansowanych potrzeb (np. stawianie serwera NextCloud - napisałem, bo akurat ostatnio z tym walczyłem) to współdzielony będzie zbyt ograniczony. Wtedy lepszy jest VPS, ale jak słusznie napisałeś - dostajesz "gołą" maszynę, na której musisz sobie postawić usługi, potem je postawiać i zabezpieczyć. Masz znacznie większą elastyczność, ale kosztem własnej pracy oraz wiedzy. I odpowiedzialność za wszystko spada na Ciebie - jak sobie zrobisz, tak będziesz miał.

Odnośnie OVH - mogę śmiało polecić. Na razie mam u nich kilka VPS'ów i bardzo mi się podoba ta firma, póki co nie mam się o co przyczepić, migruję kolejne swoje serwery właśnie do nich.

1

Najlepszy to jest serwer dedykowany cala fizyczna maszyna, na VPS tak samo współdzielisz z kimś I/O którego nie da się za bardzo podzielić.

Na kimsufi (tania marka OVH) już za około 50 zł miesięcznie masz dedyka... o ile uda Ci się go upolować, bo najczęściej większość modeli serwerów jest w trakcie uzupełniania, a jak tylko się pojawią to ludzie od razu wykupują:

https://www.kimsufi.com/pl/serwery.xml

2

@TomRZ: wszystko zależy od potrzeb. Jeśli rzeczywiście masz coś tak mocno obciążającego/wykorzystującego zasoby to dedykowany może być lepszą opcją. Ale przy typowych zastosowaniach (jakieś strony, SQL itp.) to VPS jest wystarczający.

A za to plusem VPS jest jego wirtualność. Jeśli padnie fizyczna maszyna, na której Twój VPS stoi, to błyskawicznie (często całkowicie automatycznie) obraz systemu-gościa jest migrowany na innego hosta, przez co po chwili wszystko działa. A jak masz swoją fizyczną maszynę, to gdy ona padnie, zabawy z jej przywróceniem masz o wiele więcej, a przestój z tym związany jest bardziej dotkliwy.

Dlatego też sam od pewnego czasu w firmie przeszedłem z fizycznych serwerów na wirtualizację. Teraz wszystkie "serwery" są odpalone jako maszyny wirtualne na jednym fizycznym serwerze. Mam robione backupy całych wirtualek (codziennie wieczorem) oraz co pół godziny kopię baz danych i innych ważnych danych. Jeśli serwer padnie, to na jakimkolwiek tymczasowym instaluję VMware, przenoszę obrazy wirtualek i mogę dalej pracować.

1

Według mnie najlepsza opcja to VPS, konfigurujesz czy instalujesz VestaCP i masz działający serwer. Obecnie posiadam kilkanaście serwerów dedykowanych w OVH i kilka VPS, którymi administruję od ponad 2 lat i jest tam postawione ok 3k wordpressów. Jeżeli zdecydujesz się na VPS to daj znać, skonfiguruję i zabezpieczę Ci go za darmo, bo i tak przygotowuje się do egzaminu LFCS, więc z chęcią w ramach treningu go ogarnę :D

Nawet jak weźmiesz VPS z panelem jak VestaCP to i tak musisz się liczyć z tym, że może coś paść i będziesz musiał to naprawić.

0

A czy w przypadku wyboru vps(ohv) można podpiąć jakieś dwie darmowe domeny tak jak się ma na hostingu ?

0
pol90 napisał(a):

A czy w przypadku wyboru vps(ohv) można podpiąć jakieś dwie darmowe domeny tak jak się ma na hostingu ?

nie

0

Domena to koszt 10-15zł za pierwszy rok, więc koszt zerowy :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1