Czy na pewno laptop poleasingowy? Co kupić do programowania?

0

Witajcie,

To mój pierwszy post i na wstępie przepraszam, że tworzę kolejny temat, który widzę jest tutaj mocno wałkowany, ale nie znalazłem dla siebie odpowiedzi w żadnym z wątków. Za laptopem rozglądam się już od miesiąca, a bardzo intensywnie od tygodnia. Niestety po wizycie na tym forum mam więcej wątpliwości niż miałem zanim tutaj zajrzałem :/
Na wstępie napiszę, że mój budżet to 3 tys brutto, w porywach do 3,5 jeśli zmiana jakości do ceny będzie znacząca - to na pewno rozważę. Zresztą sam już takie oferty odnalazłem, ale o tym za chwilę. Teraz trochę o mnie i do czego ma służyć laptop. Bardzo możliwe, że wybiorę laptop z 8gb, a i tak rozszerzę do 16. Cena bazowa powinna jednak oscylować w okolicy 3k.
Zależy mi na tym, żeby zakupu dokonać jak najszybciej, bo mój stary lapek już ledwo zipie.

  1. Uczę się programowania (kurs kończę w połowie września) w pythonie - back end, choć trochę frontu z elementami js też miałem. Więc praca w tych warunkach, pod linuxem. Nie potrafię powiedzieć jak dokładnie będzie moja ścieżka wyglądała, ale chyba na tę chwilę najłatwiej mi pomyśleć, że pójdę w stronę web-developerki, szeroko pojętego pisania aplikacji. Nic związanego z grafiką, jak tylko będę mógł - będę także front-endu unikał, bo to zupełnie nie moja bajka. Generalnie ma służyć tylko do pracy, czasem może jakiś film, żadnych gier.
  2. Laptop nie musi posiadać zainstalowanego systemu, choć z tego co widzę większość i tak ma win 10. Jakbym mógł z tego zrezygnować oszczędzając na tym parę groszy - na pewno bym tak zrobił.
  3. Interesuje mnie matryca matowa, rozdzielczość 15,6 w rozdzielczości 1920x1080. Długo się zastanawiałem czy 14 mi nie starczy, jednak stwierdzam, że przez najbliższy rok czasu laptop będzie moim głównym narzędziem pracy i będę przy nim spędzał po kilka godzin dziennie bez możliwości podpięcia zewnętrznego monitora, w związku z tym stawiam na większą matrycę.
  4. Dysk SSD PCIe NVMe (M.2), prawodpodobnie zakupię 256 gb, chyba, że będzie możliwość rozbudowy do 512 za niewielką dopłatą (widziałem oferty za +125zł do 512 i na taką na pewno bym się decydował).
  5. Jakość wykonania - niestety tutaj kompletnie nie mam pojęcia z jak się zabrać do tematu i jak szukać ofert. Generalnie szukam laptopów z serii biznesowych, które powinny być trwalsze niż zwykłe laptopy do użytku domowego.
  6. Będę go używał tylko w Polsce, więc gwarancja międzynarodowa nie jest konieczna. Będę go używał przy biurku, ale także w plenerze - przynajmniej dopóki jest sensowna pogoda.
  7. Co idzie za punktem 6 - celuję w baterię, która wytrzyma co najmniej 10 godzin. Jeśli miałbym pójść na kompromis i zdecydować się na jakąś mniej wydajną to zdecydowanie musiała by skoczyć wydajność, jestem w stanie to rozważyć.
  8. Póki co używam programów Ide (jetbrains), na pewno będę stawiał serwery REST, poza tym przeglądarka z otwartą sporą ilością okien, być może jakiś server wirtualny do tego, ale zważywszy że stawiam pierwsze kroki, dużej ilości szczegółów tutaj niestety nie podam.
  9. Wymagania dodatkowe, ram DDR4 - większośc specyfikacji widze z 8gb, będę dokupował dodatkowe 8. Koniecznie musi posiadać możliwość rozbudowy ram do 32 gb! Nie wiem czy kiedykolwiek będzie mi to potrzebne, ale wolałbym się nie przekonać, że jednak jest, a jestem skazany na 16.
    Mile widziane USB-C, wydaje mi się, że staje się standardem i nie chciałbym z niego rezygnować. Mile widziany modem lte, ale obędzie się bez niego.
  10. Nie mam preferencji co do procesora, ale to wynika raczej z braku wiedzy.

Teraz tak, posiłkowałem się tą stroną w celu oceny wydajności procesora:
https://laptopmedia.com/top-laptop-cpu-ranking/

I póki co moje oko przykuły takie modele:
https://www.morele.net/laptop-lenovo-laptop-thinkpad-e590-20nb001apb-5802016/ (to w tej chwili mój faworyt)
https://korzystneit.pl/hp-250-g7-6ec12ea-p39917 (faworyt do wczoraj, niestsety brak usb-c)
https://allegro.pl/oferta/lenovo-thinkpad-e595-r5-3500u-fhd-8gb-256ssd-w10p-8309314773

Jeden z użytkowników forum @cerrato sugeruje zakup poleasingowego, zamiast nówki i ja mam wątpliwości.

Zaglądałem tu:
https://www.cebit.pl/
https://allegro.pl/uzytkownik[...]n-dict4-eyesa-bp-uni-1-3-0619
https://nowysklep.retropc.pl/
https://itmarket.pl/
I w zasadzie z powyższych jedyna sensowna opcja to https://nowysklep.retropc.pl/dell-latitude-5580-i7-7600u-2-8ghz-win10-p-364.html
Jest w moim przedziale cenowym. Widzę u kuzniewskiego kosztuje 6k, ale znalazłem już w okolicach 4k ten model.
Natomiast odnosząc się do tej strony z rankingiem co podałem wcześniej - procesor zastosowany w tym modelu ma słaby wynik.
I tutaj pytanie kieruje do was, a być może konrektnie do Ciebie cerrato - dlaczego ten laptop jest taki drogi? W czym jest on lepszy, że przebija cenowo te propozycje, które podałem? Rozumiem, że na pewno jakość wykonania będzie tutaj sporą rolę odgrywała, ale co poza tym?
Bo ja owszem mogę się na poleasingowy model zdecydować, ale na rynku nie widzę nic, co by patrząc tylko na bebechy, przebijało te podane przeze mnie modele hp i lenovo.
Czego tutaj nie rozumiem? Bo czegoś nie rozumiem na pewno. Nie chcę bez sensu przepłacać, ale jeśli mam dostać nowego laptopa z lepszą gwarancją (choć nie w przypadku thinkpada niestety) to na to się zdecyduję. Ty cerrato piszesz z kolei odwrotnie, po co przepłacać za laptopa skoro można mieć taniej podobną jakość. Czego nie widzę?
Proszę o jakieś wskazówki, bo już mi głowa pęka.

1

Postaram się przedstawić moje zdanie/podejście.

Patrzenie jedynie na same podzespoły to trochę jakby porównywać np. samochody z silnikiem 2.0. Gdy weźmiesz Mercedesa oraz Forda z silnikami o takiej samej pojemności, to czy też powiesz, że to są identyczne auta? Raczej nie. Tak samo tutaj - w przypadku laptopów, poza samymi parametrami, masz jeszcze inne rzeczy - takie jak chociażby jakość wykonania, odporność na zniszczenia itp.

W większości podesłanych przez Ciebie modeli mamy procesory z serii U. Niby przeznaczone do zastosowań mobilnych. ale jak się pewnie domyślasz - kosztem czegoś. Przy typowej pracy tego nie odczujesz, ale jak np. odpalisz AndroidStudio i emulalator, to zauważysz, że niskonapięciowym prockom może brakować mocy. Sam w miarę niedawno kupiłem "nowego" poleasingowego lapka - wybór padł na ThinkPad W541. Za używkę zapłaciłem coś koło 3kpln, a za to dostałem śliczną maszynę z klawiaturą numeryczną, dużą matrycą z super obrazem, a do tego procesor i7-4910MQ czyli "prawdziwy" i7, a nie wykastrowaną wersję, która ma przede wszystkim mało prądu pożerać.

Odnośnie zaproponowanego przez Ciebie modelu e590 - nie będę mówić, że jest to zła konstrukcja, ale mimo wszystko porównywanie jej do ThinkPadów z serii "W" albo "T" jest pewnym nadużyciem. Pomijając procesor "U", sama matryca jest znacznie gorsza. W wersji "biedniejszej" masz matrycę TN (bez komentarza) z rozdzielczością 1366 x 768 (Twój egzemplarz ma na szczęście lepszą wersję - IPS z wyższą rozdzielczością). Żeby nie było, że sobie wymyślam - pierwszy link z brzegu: https://www.reddit.com/r/thinkpad/comments/2mo4vc/e_series_vs_t_series/ i cytat z niego:
"The t series have a far superior quality to the e series, it is truly a professional machine. The e series while having similar specs are not built to this high standard and are similar to consumer machines. Even though they look similar on paper, the experience on the t series will be much better. Lenovo thinkpads most professional laptops are the t,x,and w series"

oraz

"Basically this. Specs don't tell the whole story, or else you wouldn't get a ThinkPad. You could get a laptop with the same performance as the T440 for half the price"

Czyli znowu to samo, co pisałem odnośnie samochodów. Owszem, parametry mogą mieć zbliżone, ale jednak jakoś wykonania i prowadzenia mercedesa powinna być znacznie wyższa, niż Forda. Ale nie onzacza to, że Fordem nie da się jeździć :P Pytanie, co Ty wolisz. Czy kupić coś nowego za te 3kpln, czy za podobną kwotę kupić coś, co ma z 2 lata, ale gdy było nowe, to kosztowało 3x więcej.

0

Ok wcześniej już pisałeś też o samochodach, ale dopiero teraz zrozumiałem porównanie :)
Tak czy inaczej nadal nie wiem co kupić.Na co tak naprawdę powinienem zwrócić uwagę? Bo o ile porównanie z mercedesem jest fajne, o tyle jestem laikiem w tej branży do tego stopnia, że tak naprawdę nie wiem, który laptop poleasingowy będzie tym 2-letnim mercedesem. Masz jakieś sugestie w tym zakresie? Na co powinienem zwracać uwagę? Tak naprawdę największym wyznacznikiem wydaje się być dla mnie w tej chwili cena.
Poszukam jeszcze thinkpadów poleasingowych, bo dobre opinie o nich słyszałem póki co - skupię się na seriach, które opisujesz. Na retropc jeszcze jest taki model https://nowysklep.retropc.pl/laptop-lenovo-thinkpad-t550-i7-5600u-3k-p-339.html
Możesz się podzielić zdaniem na temat tego poleasingowego della, którego wkleiłem i ewentualnie pokusić się o porównanie z tym thinkpadem? Oba mają niestety procesor nieskonapięciowy, ale nie widzę w tej chwili nic rozsądniejszego na rynku. Chyba, że chwilę poczekam i może się trafi jakaś perełka.
na itmarket z kolei jest taki dell https://itmarket.pl/831-4261-dell-latitude-e6540-i7-4800qm-16gb-480ssd-hd8790m-fhd-5397063563470.html#/20-dysk_twardy-480_gb_ssd/29-system_operacyjny-windows_7_pro

i znalazłem podobno do tego, którego sam zakupiłeś
https://www.cebit.pl/pl/p/-LENOVO-W540-i7QM16GB-256GB-SSD-WIN-10-PRO-FULL-HD-K1100M/1214

z tych 4 nadal byś zdecydował się na thinkpada? 700 zł to sporo, ale załóżmy, że nie ma to w tej chwili znaczenia, wybór nadal pada na w540 w tym zestawieniu czy jednak ten dell https://nowysklep.retropc.pl/dell-latitude-5580-i7-7600u-2-8ghz-win10-p-364.html ?
Bedę wdzięczny za wszelkie uwagi.

edit:
znalazłem jeszcze taką propozycję i tego mógłbym sprawdzić bo sklep się okazuje jest blisko mojego domu
https://shoplet.pl/dell/10557-dell-3510-i7-6820hq-16gb-256gb-ssd-w5130m-bt-w10p.html

0

Tak na szybko, bo muszę uciekać z biura na spotkanie z klientem:
na Dellach się nie znam, od zawsze siedzę w ThinkPadach, aczkolwiek "biznesowe" serie są całkiem OK. Ja wolę ThinkPady, ale to jest raczej na zasadzie "BMW czy Mercedes" - co wybierzesz, i tak będzie OK. Ale nie powiem Ci, które serie Delli są warte zainteresowania. O ile kojarzę to @somekind i @czysteskarpety mają doświadczenie z Dellami, może się wypowiedzą.

Przy ThinkPadach - jak pisałem - warte rozważenia są następujące linie:
T - czyli najsłynniejsze biznesowe modele
W (a teraz chyba P o ile pamiętam) - mobilne stacje robocze. Najlepsze parametry, ale też są dość duże i ciężkie
X - wersje małe, zbliżone do netbooków. Bardzo mobilne, ale kosztem małego ekranu i często trochę gorszych parametrów.

0

Poleasingowe sprzęty biznesowe są fajne - ten Dell E6540, którego podałeś, ma przyzwoity, 4-rdzeniowy procesor, 16 GB RAM, 480 GB SSD i jest przede wszystkim z bardzo wytrzymałej serii - mam kolegę z podobnym, który, używa go nieprzerwanie od wielu lat. Problemem może być bateria - nie jest powiedziane w jakim jest stanie. Tę jednak możesz wymienić - kiedy te komputery były nowe w testach osiągały około 7h pracy na baterii (przeglądania internetu).

Ten drugi jest z serii Precision, czyli kategorii chyba najwyższej u Della, jest nowszy, z procesorem szóstej generacji i nieco lepszymi parametrami i jednocześnie znacznie tańszy - więc może się okazać "zmachany". Kiedy takie były nowe baterie na nich podobno osiągały 10h. Zwróć jednak uwagę na "Klawiatura spolszczona specjalnymi naklejkami", bo po prostu może ci to nie odpowiadać.

1

Jak pisałem kilka razy, jakbym miał kupować to w kolejności: Lenovo p50 -> Zbook 15 G4 -> G3, procek pełny i7 4/8, baterie ostatecznie można kupić drugi oryginał, lub regenerować na lupo-baterie.pl, lub kupić zamienniki na ogniwach samsunga z zeta-notebook.
Najlepiej jednak kupować od prywatnego (osobiście), firmy wysyłają losowo i ich ocena A- lapka to często oznacza różne rzeczy.

1

Osobiście kupiłem do firmy poleasingowca Lenovo W541 w wersji 32 gb ramu , i7-4910MQ i jakimś dyskiem SSD (chyba 120 gb, który i tak wymieniłem na nowy) wraz ze stacją dokującą w okolicach 3,3 k. Śmiga jak złoto :)

1

Widzę, że na tym forum ludzie zabierają się do kupna monitorów, laptopów i kart graficznych (O_o) do pisania tekstu tak jakby mieli na tym co najmniej renderować sceny batalistyczne symulowane na potrzeby jakiegoś "Władcy Pierścieni epizod XIV: zemsta Barloga". Właściwie cokolwiek biznesowego z ekranem 15 cali wyprodukowane po 2011 powinno Ci podejść do takich działań jeśli da mu się wpakować co najmniej te 8GB RAM i DDR3 wystarczy ci aż nadto. Chyba, że używasz jakichś dziwnych edytorów typu Atom, który do dzisiaj nie umie otworzyć plików wielkości ledwie 2MB, podczas gdy vi już na pcozątku lat 90tych było w stanie otwierać pliki po sto megagbajtów. Ostatnio testowałem plik ~800MB i przy zajętości RAM na poziomie 1.7 GB poszło bez problemu. Więc może wskaż co tam chcesz na nim za dziwne cuda odpalać, że tak dogłębnie kminisz jakie ma mieć bebechy do pracy, która polega głównie na klepaniu w klawisze i czytaniu. Sam od ponad pół dekady jadę na sprzęcie poleasingowym tak monitorach jak i laptopach. Najwięcej ile w tym czasie wydałem na laptop to około 700 PLN. za drugie tyle możesz dorwać dwa wielkie monitory do pracy lub w miarę porządną klawiaturę mechaniczną, które więcej wnoszą do komfortu pracy niż kolejne generacje procesora.

3

Zostałem zawołany, to się wypowiem.

Ja miałem Della E6440 (czyli 14" wersję E6540), służył mi bezproblemowo przez 5 lat i byłem zadowolony. Teraz dalej służy w warunkach domowo-przemysłowych w kompletnym syfie, i też sobie radzi. Na baterii trzymał 8h, miał najmocniejszy procek, jaki dało się tam wsadzić (i7-4600M o ile dobrze pamiętam).
Z minusów, to zdarzyło się tak, iż po trzech latach musiałem wymienić baterię. No i w Dellach potrafi czasem być słyszalny wiatraczek. (W Thinkpadach takiego zjawiska nie zauważyłem, widocznie konstruktorzy słusznie uznali, że tego chińskiego dziadostwa nie warto chłodzić, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyli na wymyślenie najbardziej chorego psychicznie układu klawiszy.)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1