matura 2005 ?

0

witam
doradzcie z jakiego jezyka programowania moglbym pisac mature ?
wczesniej programowalem w turbo c++ ( na konsole ) czy wsrod nizej
wymienionych mozna wybrac cos w dosie pokrewnego z turbo c++??

  •     Turbo Pascal 7
    
  •     Free Pascal (FPC 1.0.10)
    
  •     DJGPP V2.03 C/C++
    
  •     MS Visual Studio NET C++
    
  •     MS Visual Studio NET C#
    
  •     Borland C++ Builder 6 Personal
    
  •     Dev C++ 5.0
    
  •     Delphi 7 Personal
    
  •     MS Visual Studio NET VB
    

    ja sie zastanawiam nad DJGPP c++ czy to odpowiedni wybor?? doradzcie skad
    moge sciagnac ten kompilator???

0

ooo wielkie dzieki ze mi doradziles....ktore srodowisko dosowe wybrac.....

0

zdaje mi sie ze chcesz wybrac c++... a wiec po co wymieniasz turbopascal, freepascal, delphi? :)

btw wybierz to co oferuje szkola... pamietaj ze musisz miec licencje na korzystanie z takiego programu :)
u mnie to szkola wybiera... noz poradzic :) licencja jest tylko na pascala i delphi :)

0

Nie znam sie na C++(Mialem z nim styczosc moze kilka razy) ale z moich dotychczasowych doswiadczen polecam DevC++

0

pamietaj ze musisz miec licencje na korzystanie z takiego programu :)

A mi sie wydaje, ze szkoła dostanie na czas matury zadeklarowane do 30.09 prez uczniów środowiska pracy. Każdy musi miec dostęp do tych samych technologii i narzędzi, niezaleznie od tego, czy uczy sie w najlepszym liceum w W-wie, liceum prywatnym, czy gdzieś na wiosce zabitej deskami, gdzie w szkole uczą informatyki na 1 komputerze :D LOL

u mnie to szkola wybiera... noz poradzic :) licencja jest tylko na pascala i delphi :)

  •     Free Pascal (FPC 1.0.10)
    
  •     DJGPP V2.03 C/C++
    
  •     Borland C++ Builder 6 Personal
    
  •     Dev C++ 5.0
    
  •     Delphi 7 Personal
    

Wszystkie są Free\OpenSource

0

Jest inny problem. U mnie na przykłąd pytałem się dyrektora (jednocześnie informatyka, administratora i opiekuna pracowni informatycznej) i powiedział, że nie w tym problem. Najważniejszy problem polega na tym, że na przykład nie mamy wykwalifikowanych nauczycieli w Linuxie i nie można u nas sobie tego systemu wybrać.
Ale szkoła nic za ucznia nie wybiera. Faktem jest, że szkoła nic nie dostaje, natomiast ZAWSZE jak wybierzesz inne środowisko/język itp., to możesz to zdawać w innej szkole, jeśli Twoja nie jest w stanie zapewnić Ci odpowiednich warunków zdawania. Proste.
Jestem w klasie maturalnej, więc się trochę starałem w tym zorientować. Tak czy inaczej próbuj się przyzwyczaić do wybranego kompilatora/języka (Każdy C i C++ jest inny! Trudno uwierzyć w to, jak dramatyczne są różnice między różnymi kompilatorami teoretycznie tego samego języka, zanim zobaczy się to na własne oczy!). Znając jedną wersję C++ a wybierając na maturze inną musisz sporo poćwiczyć, by liczyć na dobry wynik. Oczywiście cośtam wklepiesz (jak jesteś wystarczająco pojętny, to masz przecież helpa i takie tam na maturce), ale rozpoczęcie egzaminu to trochę za późno na poznawanie języka.

0

IMO: wszystkie Dev Cpp i inne tego typu odpadaja bo helpa nie mają.....
możesz uzyć BCB Personal / Delphi Personal bo są free i mają obszerne helpy
(wiadomo że na maturce musisz umieć programować ale zawsze zdazy sie ze czegoś nie będziesz umiał i wtedy jest help....)

0

Każdy C i C++ jest inny! Trudno uwierzyć w to, jak dramatyczne są różnice między różnymi kompilatorami teoretycznie tego samego języka, zanim zobaczy się to na własne oczy!

Ciekawe jest co piszesz, bo jakos wiekszych roznic nie zauwazylem. Owszem sa roznice na poziomie takim, o jakim na ogol przecietny maturzysta ma niewielkie pojecie, wiec sa raczej bez znaczenia. Natomiast podstawowy standard jezyka Ansi/ISO C spelnia wiekszosc kompilatorow, ISO C++ tez jest w 99% przenosny miedzy platformami.

Na maturze nie powinno byc zadan programistycznych wymagajacych korzystania z:

  • wzorcow (template)
  • polimorfizmu
  • wstawek asma
  • przestrzeni nazw
  • graficznego interfejsu uzytkownika
  • wielowatkowosci
  • dostepu do sieci

Tego nie ma w programie liceum nawet z rozszerzona informatyka.

Matura jest zorientowana na algorytmike- czyli proste wczytanie danych z klawiatury, przetworzenie i wypisanie na konsoli. Wiem, bo ukladalem tematy egzaminacyjne matury ustnej dla jednego z warszawskich liceow. To sie robi tak samo w kazdym srodowisku programistycznym, na kazdym systemie operacyjnym. printf i scanf to funkcje Ansi C.

Jedyna kwestia nad ktora trzeba sie zastanowic, to do ktorego srodowiska jestesmy przyzwyczajeni jesli chodzi o kolorowanie skladni / helpa / zaznaczanie bledow / edycje itd.
Polecam te, ktore maja helpa, kolorowanie skladni i potrafia od razu zaznaczac bledy, bo to ulatwia zwlaszcza w warunkach stresu i malej ilosci czasu.

0

wg mnie to Dev C++ 5.0 a po co mi help skoro i tak bede korzystal tylko z kilku podstawowych komend / funkcji zeby zrobic kilka zadan z algorytmiki

0

ja sobie sciągnolem probną mature i tam te zadania nie wymagały jakis wielkich znajomosci programistycznych... jak juz ktos wczesniej wspomnial nie bedzie programowania srodowiska graficznego, wielowątkowości itp. To będą proste algorytmy.... po prostu miejętne kozystanie z IFów pętli no i jeszcze z paru innych pierduł jak przycinanie stringa, wyciąganie cos z niego, sortowanie tablic itp. Ogólnie to kazde zadanie mozna rozwiązac praktycznie w kazdym języku programowania. Ja jestem w 1 kalsie LO wiec mam jeszcze duzo czasu by sie czegos nauczyc bo na razie to dobrze umie tylko php (no pascala takie podstawy) heh szkoda ze nie mozna w php pisac (wiem ze ten jezyk nie do tego jest przeznaczony, ale wsumie to w nim tez sie da rozwiązac zadania maturalne :D)

p.s.: a ciekawe co by zrobili egzaminatorzy jakbys naprzyklad sobie wybral egzotyczny język taki jak Fortan albo OCaml a oni by go nie znali? albo np. język nad którym pracują dopiero studenci z uniwersytetu wrocławskiego - nemerle? przeciez na razie praktycznie zna go pare osób... a jak ktos akurat sie go nauczył (bo manuale i kompilator jest) ? to co wtedy? kto mu sprawdzi tą maturalną prace?

0

p.s.: a ciekawe co by zrobili egzaminatorzy jakbys naprzyklad sobie wybral egzotyczny język taki jak Fortan albo OCaml a oni by go nie znali?

Nic. Po prostu nie mozna wybrac takiego jezyka. Wszystko jedno, czy sa przepisy na to czy nie.
BTW: Fortran wcale nie jest taki egzotyczny. Nadal stosowany jako najlepszy jezyk do skomplikowanych obliczen matematycznych i nadal rozwijany. Filozofia nie rozni sie zbytnio od Pascala czy Basica.

0

Przede wszystkim ustawowo wymienione jest całe kilka języków programowania, w których można zdawać, tak samo jak całe trzy systemy operacyjne i kilka kompletów programów biurowych.
P.S. Jak chodzi o te różnice w różnych C i C++, to ja osobiście nie jestem w tym specem (C znam na poziomie bardzo podstawowym), ale widziałem kilka kursów C++ do podstaw w różnych kompilatorach i w każdym to całkiem inaczej wyglądało. No cóż, być może to tylko wrażenie, nie zgłębiłem C. W każdym razie jak coś kiedyś pod BCB próbowałem zrobić wedłóg kursu opierającego się na jakiejś innej wersji (nie pamiętam jakiej) kompilatora, to mi się najprostrzych rzeczy nie udało zrobić :/.

0

P.S. Jak chodzi o te różnice w różnych C i C++, to ja osobiście nie jestem w tym specem (C znam na poziomie bardzo podstawowym), ale widziałem kilka kursów C++ do podstaw w różnych kompilatorach i w każdym to całkiem inaczej wyglądało.

to ze wygladalo to nic nie znaczy - C/C++ ma to do siebie ze jedna czynnosc mozesz zrobic na bardzo wiele sposobow... A semantyka jezyka jest taka sama (oczywiscie pomijamy tu borlandowskie hybrydki, caly czas bazujemy na ANSI)

0

Jest inny problem. U mnie na przykłąd pytałem się dyrektora (jednocześnie informatyka, administratora i opiekuna pracowni informatycznej) i powiedział, że nie w tym problem. Najważniejszy problem polega na tym, że na przykład nie mamy wykwalifikowanych nauczycieli w Linuxie i nie można u nas sobie tego systemu wybrać.
Ale szkoła nic za ucznia nie wybiera. Faktem jest, że szkoła nic nie dostaje, natomiast ZAWSZE jak wybierzesz inne środowisko/język itp., to możesz to zdawać w innej szkole, jeśli Twoja nie jest w stanie zapewnić Ci odpowiednich warunków zdawania. Proste.

za mnie to akurat szkola wybrala z czego jestem niezadowolony.... wiem ze trudno to pojac :)
na szczescie wybrali Delphi :d (2 :()
ale z reszta juz gorzej... windows 98 i ms office.... po co mi to? podstawowa obsluge worda zna nawet 10-latek....
(ja bym chcial 3dsmax)
ale co zrobie? nauczyciel tak zadecydowal i nic nie zrobie....

  • bo sa za slabe komputery
  • bo nikt sie na tym nie zna (procz mnie)
  • bo nikt inny nie chce tego zdawac (nagle sie zrobila matura ogolnoszkolna dla wszystkich :/)
  • itp

co do innej szkoly.. owszem, jest druga... ale czy to ma sens?... 2 lata chodzilem do jednej szkoly i chce sie uczyc w niej do konca (poziom o wiele wyzszy niz w drugiej mimo slabszego wyposarzenia)...

to tak z deka na marginesie :)

0

(ja bym chcial 3dsmax)
ale co zrobie? nauczyciel tak zadecydowal i nic nie zrobie....

a jakie to ma znaczenie co ty bys chcial?? jakby wszyscy na egzaminach zdawali tylko to co chcieli to nie byloby klopotu. Ja tez z SI chcialem zdawac LISPA a musialem pisac w CLIPSIE...

0

JAk myslicie, czy jest sens zdawac mature z informatyki, jezeli wybrane przez ciebie kierunki (gł. informatyka) na uczelniach tego nie wymagaja (od kandydatow wymaga sie /"dobrego swiadectwa/" oraz zdanej matury z matematyki/fizyki + polski + angielski) .... czy osoby odpowiedzialne za rekrutacje moglyby predzej przyjac osobe ktora zdala informatyke niz ta po samej matmie ( w przypadku takiej samej liczby punktów, lub przy minimalnej roznicy)

0

infa jest brana pod uwage lecz w malym stopniu, zwykle wtedy jesli kandydaci maja te sama liczbe pkt wtedy liczy sie mature z infy.
(wbrew pozorom zdarzyc sie to moze.. wsrod 1000 osob na pewno beda takie sytuacje :P)

0

podstawowa obsluge worda zna nawet 10-latek....

No wlasnie i tu jest problem. Celem infy w szkole nie jest nauczenie ludzi programowac, bo i tak programistami zostanie jedynie bardzo niewielki procent wszystkich uczniow. Celem jest nauczenie ludzi podstawowych umiejetnosci zwiazanych z komputerami takich wlasnie jak edycja dokumentow w Wordzie, szukanie informacji w Googlu* itp. Mnie osobiscie wnerwia, jak urzad przysyla mi pismo z bledami ortograficznymi, zle sformatowane, ze spacjami przed przecinkami itd. Nawet na studiach zauwazylem, ze sporo ludzi ma z tym edytorem problemy (formatowanie spacjami, okropnosc). Ja bym w ogole algorytmike oraz tlumaczenie systemu 0-1 z programu wyrzucil, bo naprawde prawie nikomu to nie jest potrzebne. I tak wszyscy z wyjatkiem tych, co na studia inf. pojda, o tym po maturze zapomna. Programowanie ok. - ale na kolku inf.

*Jakby ludzie to umieli, to polowy postow na 4p by nie bylo. :>

0

*Jakby ludzie to umieli, to polowy postow na 4p by nie bylo. :>

taa.. szczegolnie poslugiwanie sie Google :>

co do lekcji programowania... zgodze sie i nie mowie ze to sie winno zmienic... sporo osob w mojej klasie to na poczatku prawie nic nie wiedzialelo... a pascala to 95% pierwszy raz na oczy widzialo.... ale nie o tym tu mowa.
ponadto... przeciez taki tryb nauczania jak opisales funkcjonuje obecnie.
tak mialem w gimnazjum.
ale z drugiej strony... to jest liceum.. wybrales profil informatyczny to powinienes sie nauczyc czegos wiecej niz narysowanie kolka w paincie :)

0

na szczescie wybrali Delphi :d (2 :()
ale z reszta juz gorzej... windows 98 i ms office...

To źle wybrali... Na podstawie
Komunikatu dotyczącego egzaminu maturalnego z informatyki
powyższe narzędzia nie są narzedziami, na których możesz zdawać infe na maturze...

Delphi - owszem - ale 7 Personal
Windows - tak, ale oparty o NTFS (a wiec FAT'owy 98 odpada - w rachube wchodzi NT, 2000, XP, 2003 Serv)
Podobnie MS Office (od wersji 2000 w zwyż)</quote>

0

to jest liceum.. wybrales profil informatyczny to powinienes sie nauczyc czegos wiecej niz narysowanie kolka w paincie :)
racja.... ktos wyzej napisal ze system 0-1 i w ogóle programowanie prawie nikomu sie nie przyda. zgadzam się. tak powinno byc tylko w klasach o profilu inf. (chociaz w mojej klasie o profilu inf nawet tego sie nie uczymy :[ ) a wracając do tych wymogów jakie postawilo CKE... to nawet szkoda gadac..... czemu nie mozna sobie wybrac co kto chce? mnie sie wydaje ze to jest obojętnie jakiego sie uzyje języka więc im to nie powinno robic róznicy....

a jesli chodzi o to czy warto pisac mature z infy czy nie, to ja mysle ze warto mimo tego ze praktycznie na to nie zwracają uwagi..... bo przeciez nawet jak sie bedzie mialo z infy zdane 5% to i tak sie zda mature (bo zeby zdac trzeba miec 30% z obowiązkowych przedmiotów, a z dodatkowych to obojętnie). Mnie sie wydaje ze lepiej miec np. dodatkowo 40% z infy (czyli wiecej punktów) niz nie pisac jej w ogóle..... bo to i tak nam nie zaszkodzi....

0

A w mojej klasie mat-inf. na 30 osób 6 przyszło tu dlatego, ze nie wiedzieli w zasadzie gdzie iść - więc z matmy noga, o infie nie wspomnę. Z altruistyczych pobudek udzielałem dwóm dziewczynom korek z infy, jak mieliśmy paskala, ale w pewnym momencie jak odczułem, że im się w zasadzie nawet nie chce tego zrozumieć to sobie dałem spokój.
W zasadzie trochę to mnie denerwuje - będe happy, jak do końca mej edukacji w tej szkole zobaczę taką skomplikowaną konstrukcję, jaką jest WSKAŹNIK !!! (sztuk jeden; stos jest już za trudny ) Drżyj motłochu, na pochybel!

A na maturkę: XP, TP 7, Office 2000

Zastanawiałem się nad FPC, ale tak jak było mówione o C - skomplikowane zagadnienia, które różnią TP i FPC nie będą na maturze, więc wezmę sobie TP, bo ładniejszy :))

Co do "czy zdawać" - jasne! Jako jedyny w szkole, być może w mieście :) Poza tym, tak jak pisałem gdzieś w innym temacie - dla relaksu :) Powiem szczerze, że nie obawiam się tej matury - może prócz teorii (i worda :)- choc chyba różnicy między RISC a CISC mi nie będa kazali pisać - mam nadzieję :)

0

będe happy, jak do końca mej edukacji w tej szkole zobaczę taką skomplikowaną konstrukcję, jaką jest WSKAŹNIK !!! (sztuk jeden; stos jest już za trudny )

ja wskaźnik zobaczyłem w klasie II LO :) razem z listą jednokierunkową

btw natknąłem się na chęć wprowadzenia PHP na maturę: http://phpmatura.glt.pl/ i opinie, że Pascal powinien zostać wykopany z programu nauczania...

A na maturkę: Win 2K + TP7 + MS Office 2K innego wyboru (jeśli chcę u mnie w szkole zdawać) nie miałem.

0

btw natknąłem się na chęć wprowadzenia PHP na maturę: http://phpmatura.glt.pl/ i opinie, że Pascal powinien zostać wykopany z programu nauczania...

Hihi... Nie wiem co oni maja do Pascala. Przeciez Object Pascal w Delphi ma prawie takie same mozliwosci jak C++. No moze wielodziedziczenia i przeciazania operatorow brakuje, ale to i tak nie jest akurat potrzebne na maturze (w duzych projektach tez mozna sie bez tego obejsc - patrz: Java). Poza tym Object Pascal ma duże walory dydaktyczne. PHP ma duże walory antydydaktyczne.

Jeśli chodzi o możliwości to PHP na mature wystarczy. Kwestia niskiej wydajności na maturze nie ma znaczenia. Typowe zadanie maturalne jednak dużo łatwiej rozwiązać w Pascalu czy C niż w PHP a co najważniejsze: łatwiej sprawdzić kod, bo będzie czytelniejszy. Np. takie prościutkie zadanie:

Napisz program, który wylosuje sobie liczbe z przedziału 1-100, a następnie pozwoli użytkownikowi ją zgadnąć w 6 próbach udzielając odpowiedzi: "za mało", "za dużo", "zgadłeś", "to była ostatnia próba - niestety nie zgadłeś".

W Pascalu lub C do napisania w 5 minut - góra kilkanaście linijek kodu. W PHP sami przyznacie, że co najmniej 3 razy tyle roboty i bardzo dużo "biurokracji" zaciemniającej kod (sesje trzeba wystartować, albo w ciasteczku lub ukrytym polu licznik prob trzymac, formularz przygotować, tagi htmla przecież też muszą być).

Poza tym goście z komitetu mają rację: PHP NIE jest językiem ogólnego przenzaczenia. W Javie/C/C++/Pascalu można napisać wszystko, to co w PHP, ale w PHP nie da się napisać systemu rozproszonego, gry na komórkę, apletu działającego po stronie klienta, aplikacji okienkowej itd.... Nie da się, bo nie zostało do tego zaprojektowane. Tak więc niech PHPowcy tak nie krzyczą, bo nie mają o co - PHP nic do Informatyki nie wniosło. Niech się lepiej cieszą, że PHP ma tak wysoką popularność bo za parę lat może to się zmienić (mody przemijają). W szkole powinno się uczyć rzeczy ponadczasowych i uniwersalnych, które będą pomocne nawet za 20 lat.

0

Tak troszke OT.

No moze wielodziedziczenia i przeciazania operatorow brakuje, ale to i tak nie jest akurat potrzebne na maturze (w duzych projektach tez mozna sie bez tego obejsc - patrz: Java).

O wielodziedziczenie to bym sie nie martwil. Wiecej z nim problemow niz pomocy. Interfejsy wiele zalatwiaja. Ale tego przeciazania operatorow stale mi w Javie brakuje... tak dla wygody ;)

A co do tego PHP to juz na forum PHP sie wypowiadalem.

P.S. Chyba 5 min. by wystarczyło:

<?php

    if ($fp = fopen('php://stdin', 'r'))
    {
	$i = 6;
	$wartosc = rand(1, 100);
	do{
	    $str = fgets($fp, 1024);
	    if ($str < $wartosc)
		echo 'Za malo';
	    else if ($str > $wartosc)
		echo 'Za duzo';
	    else{
		echo 'Zgadles';
		$zgadl = true;
	    }
	    $i--;
	}while($i>0 and !$zgadl);
	if (!$zgadl)
	    echo 'Przykro mi, koniec zgadywania. Moja liczba to: ' . $wartosc;

        fclose($fp);
    }

?>

6 min. dla nie za bardzo znającego php (czyli mnie :P )

0

Dobre. Podoba mi sie. [browar] Tylko, ze Ty zastosowales dosyc nietypowy sposob programowania w PHP. Twoje rozwiazanie jest niemalze takie samo jak w Pascalu czy C. Chodzilo mi o bardziej "webowe" podejscie - czyli dynamiczna stronke, ktora jest rozwiazaniem zadania. Poza tym Ty znasz inne jezyki programowania, natomiast ktos, kto robil tylko stronki w PHP raczej na taki pomysl nie wpadnie. Mysle, ze w szkole tez raczej jak sie uczy PHP, to do robienia stronek, a nie "klasycznego skryptowania", w którym to Perl i Bash maja duza wieksza popularnosc i mozliwosci. Wiec jesli juz, to one powinny byc dopisane do listy.

OT:
Wielodziedziczenia brakuje mocno przy wyjatkach. Ostatnio projektowalem hierarchie wyjatkow dla systemu rozproszonego opartego na EJB i sie musialem wprowadzac do klas wyjatkow dodatkowe metody tylko dlatego, ze nie jest dostepne wielodziedziczenie. Interfejsy sprawy nie zalatwiaja. Tak poza tym to wielodziedziczenie jest rzeczywiscie rzadko wykorzystywane.

0

Jak myslicie, czy osoba (ja :] ), ktora dopiero zaczyna zabawe z programowaniem (c++) majaca dos dobre "ogólne" pojęcie na temat informatyki moglaby sie porwac na napisanie maturki z infy, tzn. w ~6 miesiecy zdobyc wiedze umozliwaiajaca zdanie matury (czyli glownie nauczenie sie algorytmiki i programowania)?
Musze do jutra wypelnic deklaracje, co do wybranych przedmiotow maturalnych, no i... nie wiem czy wpisac informatyke...
(BTW-uczelnie, na ktore skladam planuje skladac papiery, nie wymagaja matury z informatyki)

Bede wdzieczny za porade.

0

na poziomie, jaki wymaga matura, przy odrobinie tylko checi i chodzeniu na zajecia z infy opanujesz te zagadnienia....

0

Krolik:

ale ja właśnie dlatego chce np. PHP na maturze. Przez głowe mi nie przeszło aby rozwiązywać zadania w sposób webowy. Czyli formularz sesje cookie.
Mam zamiar stosować coś takiego jak przedstawiono powyżej. A PHP po prostu lubię i chciałbym w nim to wszystko pisać ;]]]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1